„Žabky“ prehrali proti favoritkám skupiny z Lyonu. O postupovej priečke rozhodne posledný zápas

Ružomberské basketbalistky prehrali v stredu 24. novembra na domácej palubovke v 5. kole FIBA Eurocupu proti hráčkam Lyonu.

V úvode zápasu si Ružomberčanky vytvorili mierny náskok. Skóre zápasu otvorila presnou trojkou z rohu ihriska Ružomberčanka Turudičová. Náskok navýšila po vystriedaní Graysová, ktorá v prvej štvrtine strelila 8 bodov za 5 minút. Úvodnú štvrtinu ukončili hráčky Lyonu úšpešnou strelou s klaksónom spoza trojkovej čiary. Po prvej štvrtine tak Ružomberčanky viedli – 24:19.

Na začiatku druhej štvrtiny mali Ružomberčanky veľa šancí na zvýšenie náskoku. Až v tretej minúte 2. štvrtiny sa úspešne trafila Američanka Motleyová. Troma  rýchlymi košmi za sebou sa podarilo Francúzkam dostať na minimálny rozdiel jedného bodu. Odvtedy Ružomberská aktivita a úspešnosť streľby v ofenzíve opadla a na koňa sa dostali súperky. Hráčkam Lyonu sa podarilo efektívne využiť všetky šance a do šatne šli po dvoch štvrtinách za stavu – 29:41 v prospech francúzskeho klubu.

Do tretej štvrtiny ružomberské „Žabky“ tiež nenastúpili ideálne, keď už v prvých dvoch minútach prehrávali o 16 bodov. Hráčky Lyonu si postupne počas 3. štvrtiny vytvárali nedostihnuteľný náskok. Aj v tretej štvrtine chýbala Ružomberčankám úspešná streľba. Pred záverečnou 4. štvrtinou svietilo na svetelnej tabuli skóre – 36:54.

Ružomberčankám sa podarilo už v úvode úspešne otvoriť skóre štvrtej štvrtiny ďalekou trojkou Turudičovej. Päť minút do konca zápasu sa „Žabky“ pokúsili zdramatizovať zápas, keď sa dotiahli na rozdiel 9 bodov. Na väčšiu zápasovú drámu to však nevyzeralo. Hráčky Lyonu si náskok udržali a Ružomberčanky si pripísali v prebiehajúcom ročníku FIBA Eurocupu druhú prehru v celkovom pomere – 60:77.

Neúspešnosť streľby v 2. a 3. štvrtine zápasu rozhodla o výsledku zápasu

Ružomberským basketbalistkám chýbalo v druhej a tretej štvrtine najmä šťastie. Z pokusov, ktoré mali vyťažili veľmi málo o čom hovorí aj bodové konto Ružomberčaniek po ¾ zápasu. „Viem, akú kvalitu má Lyon, čo aj potvrdil výrazným spôsobom. Vytrestali každú našu chybu, trafili 10 trojok z 21 pokusov, čo je takmer 50% úspešnosť. V ženskom basketbale sa ťažko prehrá s takýmto číslom. A hoci sú ostatné ukazovatele takmer vyrovnané, prestrieľali nás. Nie sme natoľko vyspelí, aby sme všetky štyri štvrtiny dokázali produkovať dostatočnú mieru kvality. O zápase rozhodla osemminútovka v druhej štvrtine,” povedal k zápasu s Lyonom tréner Juraj Suja.

Najbližší zápas odohrajú „Žabky“ už v sobotu 27.11. v Košiciach proti Young Angels. Záverečný skupinový zápas ich čaká o týždeň 1.12. proti španielskemu Estudiantes. S najväčšou pravdepodobnosťou rozhodne tento zápas z akého miesta postúpia Ružomberské basketbalistky do vyraďovacej fázy FIBA Eurocupu.