Zo Sibíri prišiel basketbalový mráz

Po troch rokoch sa MBK Ružomberok v stredu večer vrátil do basketbalovej Európy. Na úvod ale schytal mrazivú príučku od ruského Krasnojarsku. Ruža prehrala o 23 bodov.

V čase stredajšieho večerného zápasu bol v miliónovom Krasnojarsku na Sibíri, bezmála 6-tisíc kilometrov na východ od Ružomberka, -1 stupeň. A hoci u nás o mrazoch ešte hovoriť nemôžeme, v basketbale k nám na chvíľu už dorazili.

Eufória na 10 minút

Prvá štvrtina úvodného zápasu základnej B-skupiny Európskeho pohára FIBA pritom nevyzerala zle. Obrana pri ruských akciách síce nebola pevná, ale keďže dievčatá držali so súperom krok v rýchlosti a najmä v streľbe, rozdiel v podstate nebolo vidieť.

„Prvú štvrtinu nás v hre držala eufória z pohárového zápasu. Ale akonáhle pominula, pretože nemôže trvať 40 minút, tak my sa musíme opierať o kvalitnú obranu. Dnes večer sme sa o ňu oprieť nemohli,“ konštatoval po stretnutí smutný tréner domácich Juraj Suja.

V desaťminútovej prestrelke prvej štvrtiny padlo 50(!) bodov. A Ružomberok ju vyhral. Lenže potom mu došli ostré náboje.

Stratili sme sa

V druhej a najmä tretej časti si Krasnojarsk udržal streleckú potenciu (20 resp. 24 bodov), no Ruža zvädla. Dokopy dvadsať bodov za 20 minút nemohlo stačiť. Problém ale nebol iba v zakončení. Nápadité ruské útoky prechádzali obranou Liptáčok až príliš ľahko.

„Ich útočná fáza mala proti našej obrane skvelú formu. Chytili rytmus a my sme ich nevedeli zastaviť. Zareagovali úspešne na všetko, čo sme v obrane skúsili. Úplne zaslúžene nás prehrali,“ komentoval Suja zlomové momenty druhej a tretej štvrtiny.

Nepomohli tri oddychové časy, poriadne sa nevedela chytiť žiadna z dievčat. A to už len na lavičke sedela Kanaďanka Brownová, ktorá si zranila členok.

„Som sklamaná. Niekde v priebehu tretej štvrtiny sme sa totálne stratili. V útoku aj v obrane. Musíme bojovať až do konca. Chceme im to vrátiť, ale musíme na výkone poriadne popracovať,“ neskrývala rozčarovanie šestnásťbodová Beáta Janoščíková. Štatisticky bola najlepšou z našich.

Nováčikovská daň

Hostky si zápas v závere postrážili. Ružomberku nedali ani len nádej pomýšľať na skresanie hrozivého skóre. Napriek tomu bola ruská trénerka Oľga Shuneikinová po stretnutí zdvorilá. „Nebol to pre nás ľahký zápas ani ľahké víťazstvo. Ružomberok sme si však veľmi dobre zmapovali, pripravili taktický plán a moje dievky ho takmer celý do bodky dodržali. Preto im gratulujem k víťazstvu.“

Gratulovali a poklonu za výkon súperovi zložili aj Juraj Suja a Beáta Janoščíková, ktorí o mrazivej facke hovorili. „K tej forme a útočnej hre čo tu predviedli im treba pogratulovať. My sme zaplatili nováčikovskú daň. Osem hráčiek hralo prvý raz pohárovú Európu. Bolo to vidieť najmä v rýchlosti realizovania jednotlivých činností. Boli sme z toho vyhúkaní a zaplatili preto krutú daň v podobe výsledku,“ hodnotil Suja.

„Neviem, či sme sa zrazu vzdali alebo nám odišli sily, ale takto to nemôže vyzerať. Musíme sa nakopnúť na ihrisku aj samy, keď je zle a bojovať až do konca,“ hnevala sa Janoščíková a dodala: „Určite sú zdolateľní, len musíme bojovať, potom máme šancu.“

Vo FIBA Cupe bude šanca na reparát už najbližšiu stredu. Do Koniarne príde turecký Mersin. Ten si v prvom zápase poradil doma s Good Angels Košice a poslal tak na Liptov jasný odkaz, že po mrazivých Ruskách prídu horúce Turkyne.

 

Európsky pohár FIBA 2017/2018, B-skupina – streda, 11. 10. 2017:

MBK Ružomberok (SR) – Jenisej Krasnojarsk (Rus.) 64:87 (26:24, 12:20, 8:24, 18:19)

Zostava a body Ružomberka: Janoščíková 16, Diawanaková 10, M. Mištinová a Campbellová po 8, Brownová 2 (Bartánusová 6, N. Kováčiková a Bozókiová po 5, Jackovecková 4, Moravčíková 0)
Najviac bodov Krasnojarsku: Monroeová 21 (12 doskokov), Kirianovová 18, Svaryté 12
TH: 9/11 – 17/22, fauly: 20 – 15, trojky: 5 – 8

Druhý zápas v skupine:

Mersin Büyüksehir Belediyesia (Tur.) – Good Angels Košice (SR) 76:70

Tabuľka B-skupiny po 1. kole:

  1. Jenisej Krasnojarsk (Rus.)                       1  1 0   87:64    2
  2. Mersin Büyüksehir Belediyesia (Tur.)   1  1 0   76:70    2
  3. Good Angels Košice (Svk)                         1  0 1   70:76    1
  4. MBK Ružomberok (Svk)                   1  0 1  64:87  1

 

Najbližšie domáce zápasy MBK Ružomberok:

Sobota, 14. 10. 2017, 15:00  MBK Ružomberok – BKM Junior UKF Nitra

Streda, 18. 10. 2017, 17:00 MBK Ružomberok – Mersin Büyüksehir Belediyesia (Tur.)

 

Titulná fotografia: Petra Bartánusová (14) v snahe presadiť sa proti Krasnojarsku.  Zdroj: mbkruzomberok.sk/Rudolf Maškurica

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.