Zrušenie dane za psa cez poslancov neprešlo

Psičkári budú aj v tomto roku platiť za psa ročne maximálne 34 eur. Návrh radnice daň zrušiť poslanci odmietli. Za jej zachovanie sa v internetovej ankete vyslovili aj psičkári.

Nezvyšovať dane alebo zrušiť daň za psa. Aj to boli niektoré zo sľubov primátora Igora Čombora v predvolebnej kampani. Dane však radnica zvýšila a daň za psa zostala zachovaná.

Primátor sa snažil svoj sľub splniť a radnica predložila poslancom návrh na zrušenie poplatku za psa. Zastupitelia ale na neoficiálnom prípravnom rokovaní k rozpočtu mesta na rok 2020 podporili zachovanie dane. Na rokovanie zastupiteľstva tak návrh na zrušenie ani nebol zo strany mesta predložený.

„V Ružomberku daň za psa zrušená nebola. No my vieme o tom, že v meste je množstvo psičkárov, ktorí majú na nás túto požiadavku, takže ten nárok na mesto v tomto prípade stúpa. Vec preto nie je uzavretá a budeme s tým pracovať do budúcich rokov,“ naznačil opätovnú snahu o zrušenie dane za psa hovorca primátora i mesta Viktor Mydlo.

Psičkári chcú daň zachovať

„Primátor navrhol zrušenie dane za psa, poslanci ale vyjadrili svoje názory, aby táto daň zostala zachovaná a peniaze boli investované do riešenia problematiky psov v meste,“ povedal poslanec za Roveň Juraj Burgan (KDH).

Zároveň spoločne s hovorcom mesta pripravili internetovú anketu pre psičkárov, kde sa ich počas decembra 2019 pýtali aj na samotné platenie dane a služby, ktoré by v meste potrebovali zlepšiť.

„Väčšina psičkárov nám povedala, že sú ochotní platiť daň aj naďalej a zrušiť ju nechcú, no požadujú od mesta väčšiu starostlivosť o psie výbehy, kontajnery pre psie výkaly a taktiež aj vrecká,“ informoval hovorca Viktor Mydlo.

Ako konkrétne radnica tejto požiadavke verejnej mienky v prípade psov vyhovie bude podľa hovorcu predmetom ďalšej diskusie.

„V súčasnosti už väčšinu dane, ktorá sa vyzbiera na dani za psa, investujeme naspäť do výbehov a do smetných košov. Ale budeme o možnostiach viesť rokovania a budeme sa rozprávať aj so psičkármi, pretože oni najlepšie vedia, čo im treba,“ povedal Mydlo.

Kompletne ukončenú a vyhodnotenú anketu, vrátane analýzy, plánujú predstaviť na februárovom mestskom zastupiteľstve.

Nižšia daň pre majiteľov psov z útulku nebude

Poslanec za Satelity Ján Kuráň (nezávislý, Za slušný Ružomberok) v rámci diskusie v zastupiteľstve navrhol, aby mesto oslobodilo od dane všetkých majiteľov psov, ktorí si zadovážia psa z útulku.

„Znížime tým náklady pre útulok, podporíme ho, a preto by mali byť oslobodení od dane aj títo majitelia psov,“ argumentoval Kuráň.

Jeho návrh verbálne doplnila Jana Halušková (Smer-SD): „Ale pridajme tam podmienku, že pes musí byť z ružomberského útulku, aby ľudia nenosili žiadosti o oslobodenie dane a psa si vzali z útulku v inom meste.“

Následne vznikla diskusia, ako zabrániť tomu, aby všetci nosili potvrdenia z útulku, že psa majú práve odtiaľ. Náčelník mestskej polície Ivan Stromko tiež vzniesol pripomienku, že treba špecifikovať, na ako dlho bude takýto majiteľ psa od dane oslobodený. Podľa neho môže byť problematické skontrolovať, kedy už psa z útulku nemá a nahradil ho iným.

„Útulok má evidenciu psov. Vieme to kontrolovať, ale treba ľuďom aj veriť,“ povedal Kuráň.

Jeho návrh napokon podporilo osem poslancov, štrnásti boli proti, a teda do Všeobecne záväzného nariadenia (VZN) číslo 7/2019 o miestnych daniach sa nedostal.

Do 34 eur

Ružomberskí psičkári platia ročne 34 eur. O sedem eur menej platia majitelia psov, ktorí žijú v rodinných domoch. Osamelí dôchodcovia majú na dani 50 percentnú zľavu. Držitelia preukazu s ťažkým zdravotným postihnutím poplatok neplatia.

Podľa Janky Mokošovej, vedúcej oddelenia ekonomiky a majetku, mestský úrad vyberie ročne na dani za psa takmer 23-tisíc eur. „Zhruba 20-tisíc investujeme do malých smetných nádob a na materiál na likvidovanie psích exkrementov. Plus k tomu dávame 15-tisíc eur na psí útulok.“

Titulná fotografia – ilustračná. Zdroj: Jens Mahnke, pexels.com

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.