Aj v Ružomberku môžete po otvorení dvier vstúpiť do Narnie. Namiesto leva natrafíte na široký výber tovaru 

Reč je o obchode Ružacolor – farby, laky a drogéria, kde už 25 rokov pracuje Ružomberčan Ferdinand Uhrina. Hovorí, že svojich zákazníkov už pozná, dokonca sa z mnohých stali dobrí priatelia.

Na ulici Podhora sa nachádza mnoho dvier, ktoré Ružomberčanom ponúkajú rozličný tovar. Takmer na samom konci ulice stojí aj obchod Ružacolor – farby, laky a drogéria. Z vonku síce vyzerá nenápadne a jednoducho, no keď otvoríte dvere, ocitnete sa na mieste, kde zoženiete všetko.

„Dnes je tovar rozšírenejší ako pred rokmi, no kúpite tu aj to, čo kedysi. Musíme myslieť aj na značky, ktoré si pamätajú staršie ročníky. Starší pán sa nebude holiť modernou penou na holenie, keď je roky zvyknutý používať niečo iné,“ naznačuje majiteľ Ferdinand Uhrina a dodáva, že mnoho ľudí je prekvapených, že v obchode nájdu produkty, ktoré si pamätajú ešte z detstva. „Môže to byť ich obľúbený krém, parfém alebo aj farba na vlasy. Tovar stále existuje, akurát mohol po rokoch zmenil obal.“

V obchode si však prídu na svoje nielen muži, ale aj ženy. V regáloch sa vyníma drogéria, kozmetika, prach na pranie, potreby na zaváranie či maľovanie, záhradkársky tovar, lepidlá, sviečky či kahance, ale aj potreby do domácnosti.

Obchod Ružacolor na Podhore. Foto: Jaroslav Moravčík

Ružomberčan je za pultom obchodu už štvrťstoročie. Hovorí, že za ten čas už pozná zákazníkov, dokonca presne vie, čo v obchode hľadajú.

„Niektorí zákazníci chodia kupovať stále to isté. Stačí, že otvoria dvere, usmejú sa a ja už viem, čo mám ísť hľadať. Viacerí mi v obchode vyrozprávali svoje životné príbehy, mnohí z nich sa mi dokonca prihovárajú aj  v uliciach mesta. Stali sa z nás kamaráti a ja to už aj to tak beriem, že je to rodinný obchod,“ hovorí o dolnoliptákoch Ferdinand Uhrina.

Aj napriek tomu, že zákazník v obchode nájde všetko, čo potrebuje, skúsený obchodník vie vyhovieť každému. „Často za mnou chodia ľudia s prosbou, či by som nemohol objednať tovar, ktorý zháňajú. Ak sa dá, nemám s tým problém,“ vysvetľuje Ružomberčan.

Obchod však nie je len priestorom predaja tovaru, ale aj miestom, kde si ľudia nechajú poradiť. „Ak napríklad zháňajú farbu na drevo, musím im najskôr vysvetliť, že existuje mnoho druhov až potom sa rozhodnú, ktorú farbu si zakúpia. Neraz tu bola aj kozmetička, ktorá ženám ponúkala poradenstvo. Priniesla aj vzorky a tak si ženy mohli obľúbené produkty vyskúšať na sebe priamo v obchode,“ hovorí Ferdinand Uhrina o službách, ktoré ponúka zákazníkom.

Počas pandémie bol obchod zatvorený. Keď sa však opatrenia uvoľnili a kľučky si začali opäť podávať nedočkaví zákazníci, zháňali najmä dezinfekciu, farby a štetce. „Ľudia boli doma, potrebovali využiť čas. Veľa z nich sa ma pýtalo, ako sme zvládli dočasné zatvorenie. Nevieme síce, čo nás ešte čaká, no budeme sa snažiť, aby obchod fungoval tak, ako aj doteraz,“ uzatvára majiteľ obchodu Ružacolor Ferdinand Uhrina.

Titulná fotografia: Ružacolor. Foto: Jaroslav Moravčík

 

PR článok