Ako sa neponáhľať alebo ponáhľať, ale prakticky

Pred pár rokmi som čítala esej Amerika od francúzskeho postmoderného sociológa Jeana Baudrillarda. Týkala sa skrytých stránok civilizácie oddelenej od Európy celým Atlantickým oceánom.

Zaujala ma v nej pasáž o behu, v ktorej bol veľmi humorným spôsobom opísaný podnet tejto fyzickej aktivity. Beh sa samozrejme týkal Ameriky.

Ako sa beží u nás v Ružomberku? Nemyslím beh ako športovú aktivitu, za ktorú miestna firma vypláca bežcovi prémie. Skôr by som to opísala ako plahočenie sa, hnanie sa, či štvanie sa za cieľom.

Beží sa nám podľa mňa nadmieru dobre – každej druhej osoby, ktorej sa na ulici spýtam, ako sa má, odpovedá: „Nestíham.“ V duchu sa pýtam: „Ale čo?”

Priznám sa – aj moje odpovede sú väčšinou tohto typu. Zamyslime sa teda spoločne nad našimi spoločnými či individuálnymi cieľmi. Veď predsa ako civilizáciu – je jedno, kde sa nachádzame, nás charakterizuje jedno: zámer prežiť náš život ako najlepšie vieme (česť výnimkám).

Keď ráno vykročíte z domu, všimnite si sám seba a odhadnite svoju rýchlosť. Nepríde Vám z nej v zákrutách zle?

Behu zdar!

Ak sa chcete pozastaviť, môžeme sa v kultúrnom centre Panoptikum v Ružomberku už v sobotu, 24.2. 2018 o 18:00 hod. spolu zahrať http://fotobezka.sk/hra-pre-dospelych-podaj-dalej-v-kulturnom-centre-panoptikum

Titulná fotografia – Mucha letiaca spiatočkou, © Fotobežka, 2018

 

Od mojich detských rokov som spontánne hladná po umení. Vyštudovala som textilný dizajn a multimédiá v Ateliéri slobodnej kreativity na VŠVU. Po absolvovaní VŠVU som odišla na študijný pobyt do Newcastle Upon Tyne v Anglicku, kde som zotrvala nasledujúcich 14 rokov. V roku 2006 som niekoľko mesiacov žila a tvorila v Berlíne. V lete 2015 ma umenie zasa zavialo do Budapešti, kde som spolupracovala s Gallery8. V súčasnosti žijem v Ružomberku - väčšinou ma nájdete v Galérii Ľudovíta Fullu. V septembri 2014 som založila iniciatívu Fotobežka, ktorej sa venujem doteraz. Rada rozoberám každodennú realitu na súčiastky.