Áno, všetko je vecou prevádzkovateľa, ale…

…občas vedia pútače reštaurácií zmiasť. Tak napríklad – približujete sa k rázovitej liptovskej kolibe a víta vás polmetrový nápis PIZZA 1 + 1 GRÁTIS. Oj, aké írečité!

Aby sa vám náhodou nezunovalo, na tabuli pred vchodom vám ponúknu aj „lazaňe“. Čo tam po tradičných jedlách, hlavne nech sme svetoví.

Kompromis so sedliackou pizzou by predsa patriotov alebo cudzincov nadšených pre slovenskú gastronómiu mohol navnadiť. Bryndzové halušky či pirohy sú treťoradou záležitosťou.

Samozrejme, našinca exotika môže osloviť. Predsa len, nejeden pracant trávi v takýchto zariadeniach obednú prestávku. Väčšina regiónu však na takéto móresy nemá čas a ani peniaze. A tak tam útočisko nájdu skôr zvedaví turisti.

Keď sa však nad tým zamyslíme – koľkí z nich zamieria na Liptov s predstavou, že si v reštaurácii objednajú pizzu? Ktorý rakúsky návštevník túži na Slovensku ochutnať „vínršnicl“? A ktorý dovolenkár z Talianska je nažhavený na špagety?

Niekedy je lepšie, ak ostaneme takí, akí sme – slovenskí.

Ilustračný obrázok – autorka

Som vyštudovaná žurnalistka, zaujíma ma kultúra a história dolného Liptova. Rada píšem o problémoch a záujmoch bežných ľudí, cez ich svedectvá sa snažím pripomínať hodnoty, na ktoré by spoločnosť nemala zabúdať. Zároveň pracujem v oblasti zabezpečenia bezpečnosti priemyselných inštalácií.