Bagandža Crew šíri pozitívnu vibráciu

V Ružomberku je mnoho kapiel, no len jedna hrá a spieva reggae.

Kapela vznikla v roku 2006 náhodným stretnutím štyroch ľudí, ktorých spájala túžba hrať reggae, alebo jemu podobné štýly. ,,Jedným z dôvodov založenia bol aj fakt, že na Slovensku reggae skupiny v podstate neexistovali,“ prezradil Peter Olos, ktorý stál pri zrode kapely a hrá v nej doteraz.

,,Pôvodne sme sa volali Bagandža. Niektorí členovia ostali v kapele aj po rokoch, iní odišli a noví pribudli. Tak sme názov rozšírili na Bagandža Crew. Názov symbolizuje to, ako je nevyhnutné tvrdo makať v bežnom živote, aby sme si niečo zaslúžili,“ hovorí Peter Svoboda, ktorý hrá na perkusiách.

Bubeník je z ďalekej Kuby

Kapela pôsobí v súčasnom zložení necelý rok. V osemčlennom zoskúpení hrá na basovú gitaru Boris Bartlík. Ďalšie dve gitary majú v rukách Marek Štefaničiak a Tomáš Šulík. Hudobnú zložku tvoria aj klávesy, ktoré stláča Peter Olos. Saxofón má pod palcom Tomáš Hatala.

V kapele sa nachádza aj bubeník Duarry Ganesh, ktorý pochádza z Kuby, no v Ružomberku žije už šesť rokov. ,,Stretli sme sa párkrát v meste a keď som zistil, že má rád reggae, zavolal som ho do skúšobne. Zahrali sme si, začali spolu skúšať a odvtedy s nami hrá,“ prezradil Peter Olos. Na hudobnom prevedení sa podieľa aj perkusionista Peter Svoboda.

,,Speváčku sme hľadali dlho, ale konkurz nebol žiadny. Vanesu Jambrozyovú sme poznali a lákali k nám niekoľko mesiacov,“ hovorí o jedinom ženskom elemente v kapele Peter Olos.

Aj napriek tomu, že všetci žijú v Ružomberku, ich pôvod nie je rovnaký. ,,Väčšina členov je priamo z Ružomberka, ale máme aj Likavčana, Sliačana či Kubánca,“ vyrátal pôvod členov Bagandže Crew gitarista Marek Štefaničiak.

Od svojho vzniku vystriedali šesť skúšobní

,,Vlastnú skúšobňu máme už niekoľko rokov. Sme za ňu vďační a dá sa povedať, že je to náš druhý domov. Nachádza sa v priestoroch kultúrneho domu v Bielom Potoku,“ prezradil Marek Štefaničiak.

Skúšajú minimálne raz do týždňa. Jedno takéto stretnutie trvá približne tri hodiny. ,,Stretneme sa, porozprávame sa o živote, o chode kapely, či budúcich podujatiach. Následne cvičíme, pripravujeme sa na koncerty a hľadáme možnosti, čo kde lepšie znie a snažíme sa stále zlepšovať,“ opisuje chvíle v skúšobni gitarista Marek.

Najčastejšie hrávajú štýl reggae, ragga, dancehall, ska či dub. Skladby si píšu vlastné, ale sú aj pesničky, kde použili originálne prevedenia. Hoci si vedia v budúcnosti predstaviť aj prípravu vlastného albumu, zatiaľ na tom nepracujú a sústredia sa na živé koncertovanie.

V lete festivaly, v chladnejších mesiacoch barové scény

Kapela zo začiatku vystupovala v Ružomberku, no časom vyrazili aj mimo domovského miesta. ,,Hrali sme v kluboch, baroch, na mestských podujatiach, ale aj na Ružomberskom jarmoku v roku 2010,“ prezradil o koncertovaní Peter Olos.

Teraz, počas leta ich môžete vidieť najmä na festivaloch. ,,Hrali sme už na Sound Garden v Partizánskej Lupči a na športovom podujatí v Hubovej. Koncom júla nasleduje Amfiko street soul v Martine a KongenFest v Liptovskom Hrádku,“ hovorí o plánoch na leto Marek Štefaničiak.

Kapela sa zapojila aj do súťaže o vystúpenie na tohtoročnom festivale Uprising, ktorý sa bude konať koncom augusta na Zlatých pieskoch. ,,Prihlásili sme sa, pretože je pre nás snom zahrať si na takomto veľkolepom podujatí,,“ hovorí o súťaži Marek.

Súťaž prebiehala v dvoch kolách. V prvom kole kapela natočila krátke video, ktoré organizátori zaradili na svoju stránku. Vďaka lajkom postúpila aj do druhého, užšieho kola. V ňom sa Bagandža Crew umiestnila na treťom mieste. Súťaž síce nevyhrali, no stále veria, že si na festivale predsa len zahrajú.

Titulná fotografia – archív Bagandža Crew

Som vyštudovaná žurnalistka. Počas štúdia som pracovala pre regionálne noviny, kde som písala o kultúrno-spoločenskom dianí na Považí. Mám za sebou stáž pre portál aktuality.sk. Zaujímam sa o históriu, kultúru a problémy bežných ľudí z okolia Ružomberka. V RK Magazíne som zástupkyňa šéfredaktorka a web editorka portálu rkmagazin.sk.