Basketbalovú „Ružu“ čaká posledný zápas v roku

Ružomberské basketbalistky ukončia kalendárny rok domácim stretnutím proti Young Angels Košice. Foto: Rudolf Maškurica

Basketbalistky MBK Ružomberok odohrajú v stredu o 17:00 h stretnutie 13. kola Niké extraligy žien proti Young Angels Košice. Liptáčky budú chcieť ukončiť rok víťazne a potvrdiť výbornú formu z tejto sezóny.

Ružomberčanky začali nový ročník basketbalovej Extraligy úspešne, keď v jedenástich zápasoch zaznamenali až deväť výhier a dve prehry, ktoré utrpeli s majstrovskými Piešťanmi.

Zvyšné víťazstvá si vybojovali zverenkyne Juraja Suju nad Popradom, Young Angels Košice, ŠK UMB Banská Bystrica a dvakrát zdolali Šamorín, CBK Košice a Sláviu Banská Bystrica. Ružomberčankám vďaka skvelým výkonom patrí v tabuľke najvyššej slovenskej súťaže 2. miesto za suverénnymi Piešťanskými Čajkami.

Ostatný duel odohrali Liptáčky v pondelok proti Slávii Banská Bystrica. Ružomberčanky po skvelom výkone zdolali účastníka FIBA Cupu na jeho palubovke 68:50 a pripísali si už druhé cenné víťazstvo nad týmto súperom v sezóne a potvrdili, že sa im v tomto ročníku veľmi darí.

Východniarky sú v kríze

Košičanky nezažívajú ideálnu sezónu, keď v dvanástich dueloch zaznamenali päť výhier a sedem prehier. Ostatný zápas odohrali na vlastnej palubovke so Šamorínom, ktorému podľahli 65:63 a v tabuľke sa nachádzajú až na 5. mieste. V uplynulom ročníku pritom Young Angels Košice získali bronzové medaily, keď v stretnutí o 3. miesto zdolali Sláviu Banská Bystrica 2:1 na zápasy.

Prvý vzájomný duel Ružomberka s Košicami v aktuálnej sezóne sa skončil víťazstvom vicemajstra v pomere 68:51. V minulom ročníku odohrali tieto tímy v rámci všetkých súťaží päť zápasov, pričom až v štyroch prípadoch sa z výhry tešila „Ruža“.

Košičanky sú najúspešnejším ženským basketbalovým tímom na Slovensku, keď doposiaľ získali slovenský titul 15-krát. Na druhej strane Liptáčky v doterajšej klubovej histórii zdvihli nad hlavu 14 titulov majstra Slovenska.

Zápas pred televíznymi obrazovkami

Po stretnutí s Young Angels Košice, ktorý bude naživo vysielať RTVS Šport, čaká vicemajsterky dvojtýždňové voľno. Najbližší duel odohrajú zverenkyne Juraja Suju 7. januára 2023 na pôde BK ŠK UMB Banská Bystrica. Posledné stretnutie v rámci základnej časti Extraligy, ktoré bude zároveň dohrávkou 10. kola, odohrá „Ruža“ 11. januára v Poprade.

Následne sa ligová tabuľka rozdelí na dve polovice. Prvé štyri tímy po základnej časti budú bojovať v skupine o titul a zvyšná štvorica mužstiev si to „rozdá“ v boji o záchranu. Úvodné duely týchto skupín sa odohrajú 14. januára 2023.

Som študentom žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Najradšej sa zaujímam o šport, fotografovanie prírody a dianie v Ružomberku.