Belopotočania pokračovali v bursovníckej tradícii

Belopotočania doniesli zábavu až k dverám. Foto: Darina Macková
Uplynulý víkend sa niesol v Bielom Potoku, mestskej časti Ružomberka, v znamení tradičnej fašiangovej bursy.  Tá tradičná trvá podľa usporiadateľov tri dni.

Belopotočania sa rozhodli, že tento rok usporiadajú tento pochod spevom. „Tradične máme pochod v piatok a večer máme zábavu. Na druhý deň chodia chlapci po žobraní, v sobotu ráno dostávajú vajíčka slaninu alebo klobásy a po vykrúcaní v sobotu poobede a tam im zase ženy dajú nejaké peniažky. My sme tieto dva dni dali dokopy a v podstate sme ľuďom priniesli zábavu až k dverám,“ hovorí organizátorka Darina Macková.

Bursa pod vedením richtára, nesmú chýbať ani krčmári

Dodala, že bursu organizujú vždy mladí nezadaní ľudia pod vedením richtárov. Richtár sa odlišuje od ostatných perečkom s označením richtár a bakuľou, ktorá sa dedí od richtára k richtárovi.  „Našu bakuľu si pamätajú ešte naši rodičia a môže mať už viac ako tridsať rokov. Pre richtára veľmi dôležitá, musí si ju veľmi dobre  strážiť, lebo ostatní chlapci sa mu ju snažia ukradnúť za vidinou odmeny,“ vysvetľuje D. Macková.

Každé dievča svojmu partnerovi vyrobí perečko, to mu prišije na klobúk a následne po burse, keď jej ho vráti, dostane zaň fľašu pálenky. V skupine nesmú chýbať krčmári, ktorý nosia so sebou krpky (malý demižón ) a pohostia okoloidúcich. Tento rok mali aj jednorazové poháriky. „Ľudia sa na nás tešili a boli radi, že udržiavame túto tradíciu. Podporili nás aj naši rodičia, ktorí bursovali spolu s nami. Takto sa dedia aj kroje, no nie vždy sa ich podarilo zachovať.  Sme radi, že sa nám podarilo aj takýmto spôsobom  zachovať tradíciu zachovať a pokračovať v nej,“ dodala Macková.

Foto: Darina Macková

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Vyštudovala som publicistiku a masmediálnu komunikáciu. Vyše dvadsať rokov pôsobím v médiách ako redaktorka a manažérka marketingu. V poslednom období pomáham klientom zviditeľniť sa v online svete, cez digitálny marketing. Najviac je pre mňa moja rodina. Vychutnám si chvíle pri dobrej a voňavej káve či knihe. Snažím sa čo najviac hýbať, mám rada bicyklovanie, turistiku a beh na lyžiach.