Bežecký výkon zopakoval aj po roku: Za 24 hodín odbehol viac ako 200 kilometrov

Černovčan Martin Hatala si počas druhej májovej soboty opäť siahol na dno svojich síl. Najbližšia bežecká výzva ho čaká už o mesiac, spoločne s bežcom Matúšom Vlčkom pobežia známu turistickú trasu Cestu hrdinov SNP.

Ľubochnianska dolina je najdlhšia dolina na Slovensku. Meria 25 kilometrov a láka nielen turistov, ale aj bežcov. Svoje o tom vie aj skúsený bežec Martin Hatala, ktorý sa rozhodol, že touto dolinou pobeží svoju druhú 24-hodinovku.

Opäť po roku  

Pred rokom si vybral vodné dielo pri Žiline. Práve vtedy sa mu podarilo odbehnúť 187 kilometrov. Tento rok šiel do behu s výzvou pokorenia 200 kilometrovej hranice. A práve to sa mu napokon aj podarilo, odbehol 211,66 kilometrov.

,,Prvý okruh mal 50 kilometrov, potom som už bežal menšie 15 kilometrové trasy. Rovnako, ako aj minulý rok boli, samozrejme, aj prestávky na občerstvenie, nebežal som celých 24 hodín,” prezrádza pre naše noviny Martin Hatala z Černovej.

Počas bežeckej výzvy ho sprevádzali viaceré  bežecké osobnosti z Liptova a Banskej Bystrice, bežec Matúš Vlčko, no pridávali sa aj ďalší. ,,Matúš so mnou behal, ale potom bol aj na bicykli. Striedali sa viacerí, ktorí ma prišli podporiť, dokopy nás bolo 12. Veľké poďakovanie patrí podpornému tímu: Katke, Zuzke, Miške, Matúšovi,  Radovi a DK ULTRAS, ktorí mi pripravili skvelé podmienky. Taktiež mojej trpezlivej trénerke Lenke. Ďakujem,” hovorí skúsený bežec a vysvetľuje, že v noci im na cestu svietili čelovky. 

Martin Hatala sa na beh pripravoval posledné štyri mesiace. Na to, aby si telo zvyklo bežať niekoľko hodín, pomáhali pomalé, no dlhé behy. ,,Telo si jednoducho musí zvyknúť, že dlhší čas sa niečo bude diať. Vybudíte ho na hodinu, dve, potom už nechce fungovať. Preto bola dôležitá príprava pomalými, no za to niekoľko hodinovými behmi,” hovorí o príprave na 24-hodinovku Černovčan. 

Prišli aj krízy

Počas behu musel niekoľkokrát prekonávať najmä boj s hlavou. ,,Prvá mentálna kríza prišla vtedy, keď sme vypočítali, že mi stačí ísť dvakrát hore dole krokom a bude to 200 kilometrov. Druhá prišla vtedy, keď som 200 kilometrov odbehol. Cieľ bol splnený, načo ďalej, no my sme pokračovali,” vysvetľuje Martin a hovorí, že fyzický problém mal len raz. ,,Počas behu ma bolela pravá noha, no tú mi rozmasírovali počas prestávky a tak bolesť odišla.”

Bežecká výzva začala v sobotu krátko pred 10. hodinou a skončila o tej istej hodine na druhý deň. 

,,V pondelok som už bol v práci. Cítil som, že som unavený, ale nebolo to také strašné. Keď som odbehol, tak ma zalomilo a spal som,” hovorí o zvládnutí behu Hatala. 

Bežca už o mesiac čaká ďalšia výzva. ,,Spoločne s Matúšom Vlčkom sa zúčastníme charitatívneho behu na Ceste hrdinov SNP. Veľmi sa teším, že ma do toho Matúš zatiahol,” hovorí Martin Hatala. 

Obaja bežci sa rozhodli, že počas behu vyzbierajú peniaze pre človeka, ktorý ich najviac potrebuje. A hoci ešte nevedeli, pre koho budú určené, pred nedávnom informovali, že beh venujú sedemnásť mesačnému chlapcovi, ktorý trpí celkovou hypotóniou. 

Titulná fotografia: Martin Hatala so svojim tímom. Foto: Archiv M. Hatalu.

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Som vyštudovaná žurnalistka. Počas štúdia som pracovala pre regionálne noviny, kde som písala o kultúrno-spoločenskom dianí na Považí. Mám za sebou stáž pre portál aktuality.sk. Zaujímam sa o históriu, kultúru a problémy bežných ľudí z okolia Ružomberka.