Blamáž ružomberských basketbalistiek vo Federálnom pohári

Ružomberské basketbalistky prehrali so Šamorínom o desať bodov. Foto: Rudolf Maškurica
Basketbalistky MBK Ružomberok prehrali v sobotu 11. marca v zápase o 5. – 8. miesto v rámci Česko-slovenského pohára s ŠBK Šamorín 51:61. Liptáčky sa v nedeľu o 10:00 h predstavia v súboji o 7. miesto proti BLK Slávia Praha.

Hradec Králové je od 10. – 12. marca dejiskom druhého ročníka Federálneho pohára. Zverenkyne Juraja Suju nastúpili vo štvrťfinále proti KP Brno, ktorému podľahli 83:54. Šamorínčanky odohrali štvrťfinálový duel proti domácemu Hradcu Králové, s ktorým prehrali 89:41.

Obe družstvá tak čakal súboj o 5. – 8. miesto. V tejto sezóne odohral Ružomberok so Šamorínom štyri zápasy, pričom vo všetkých prípadoch sa z víťazstva tešili Liptáčky. Vzhľadom na formu a kvalitu jednotlivých mužstiev boli favoritom stretnutia Ružomberčanky.

Vyrovnaná úvodná štvrtina

Liptáčkam v stretnutí chýbala Viktória HavranováAndrea Andělová, no napriek tomu boli v pozícii favorita. Úvodná štvrtina stretnutia sa niesla vo vyrovnanom duchu. Hneď v prvej minúte zápasu zaznamenala Kamila Jarošová dve trojky, vďaka čomu si Liptáčky vytvorili mierny náskok (6:2). Šamorín však hral veľmi húževnato a o pár minút prehrával len o bod (8:7).

Liptáčky následne dali 4 body po sebe a svoj náskok mierne navýšili (12:7). Vzápätí však Šamorínčanky zaznamenali 6-bodovú šnúru a prvýkrát v zápase viedli (12:13). V ďalších minútach sa mužstvá naháňali v zmene skóre, pričom necelé tri minúty pred skončením úvodnej periódy viedol Ružomberok len o bod (17:16). Od tohto stavu však Liptáčky zaznamenali 7-bodovú šnúru a napokon úvodnú 10-minútovku vyhrali 24:16.

Prvý polčas ovládli Liptáčky

Druhá štvrtina bola chudobná na body, pričom obe mužstvá ich zaznamenali len 19. Ružomberčanky postupne zvyšovali svoj náskok, pričom po necelých štyroch minútach druhej periódy vyhrávali už o 14 bodov (33:19). Šamorínčanky sa však nevzdávali a 5-timi bodmi v rade mierne skresali manko na súpera (33:24).

Liptáčky v závere prvého polčasu nepatrne navýšili svoje vedenie zásluhou Alexandry Buknovej. Po úvodnom dejstve vyhrávali zverenkyne Juraja Suju 35:24 a boli na najlepšej ceste triumfovať nad Šamorínom aj piatykrát v sezóne.

Obrovský náskok vicemajstra

Tretiu štvrtinu otvorili lepšie Ružomberčanky, ktoré po štyroch minútach tejto časti hry vyhrávali už o 16 bodov – 45:29. V tomto momente sa mohlo zdať, že o víťazovi duelu už je rozhodnuté, no opak bol pravdou. Šamorín v ďalšom priebehu nepatrne znížil manko, no napriek tomu mal vicemajster naďalej pohodlný náskok (45:33).

V závere tretej 10-minútovky sa Šamorínu podarilo mierne skresať stav stretnutia, no pred poslednou štvrtinou viedli Liptáčky o 9 bodov a všetko mali vo svojich rukách (47:38).

Hanebná prehra Ružomberka

Posledná štvrtina bola pre Ružomberčanky ako zo zlého sna. Liptáčky síce do nej vstupovali s 9-bodovým náskokom, no napriek tomu tento zápas nepochopiteľne prehrali. Zverenkyne Juraja Suju zaznamenali v tejto časti hry len chabé 4 body! Naproti tomu Šamorínčanky v tejto 10-minútovke excelovali a zaťažili konto súpera až 23 bodmi.

Šamorín hrýzol vicemajstra od samého začiatku záverečnej štvrtiny, pričom po troch minútach tejto periódy prehrával len o 3 body (47:44). Vzápätí sa síce presadila Soňa Svetlíková (49:44), no zakrátko dali Šamorínčanky 9 bodov po sebe a ujali sa vedenia v stretnutí (49:53).

Tri minúty pred koncom duelu znížila stav Mária Štefančová, lenže to bolo zo strany vicemajstra všetko (51:53). Od tohto momentu sa presadili už len hráčky Šamorína, ktoré zaznamenali ešte 8 bodov a napokon triumfovali nad Ružomberkom o 10 bodov – 61:51.

Excelentný výkon Sujovej

Najlepšou strelkyňou duelu bola hrajúca asistentka Šamorína Timea Sujová, ktorý svoj výborný výkon dekorovala 19 bodmi, pričom zaznamenala až päť úspešných trojok. Dobre jej sekundovala predovšetkým Zuzana Vargová, autorka 10 bodov.

Ružomberčanky bodovo potiahla hlavne Kamila Jarošová, ktorá zaťažila konto súpera 14 bodmi. Krok s ňou držalo duo Alexandra BuknováSoňa Svetlíková, ktoré zhodne zaznamenali po 11 bodov.

Ružomberok môže skončiť posledný

Šamorín si po výhre nad Ružomberkom zahrá v súboji o 5. miesto proti Slávii Banská Bystrica, ktorá zdolala v úvodnom zápase o 5. – 8. miesto Sláviu Praha 64:50. Zverenkyne Juraja Suju sa predstavia v stretnutí o 7. miesto práve proti BLK Slávii Praha.

Šamorínčanky odohrajú svoj duel v nedeľu 12. marca o 12:30 hod. Ružomberčanky v súboji o 7. miesto nastúpia v rovnaký deň o 10:00 h. Finále Česko-slovenského pohára sa uskutoční v nedeľu o 17:30 hod.

Česko-slovenský pohár: zápas o 5. – 8. miesto:

ŠBK Šamorín – MBK Ružomberok 61:51 (24:35)

Body za ŠBK Šamorín: Sujová 19, Vargová 10, Marcová 9, Bábiková 8, Luttmerdingová 7, Vaiglová 6, Slamová 2. – MBK Ružomberok: Jarošová 14, Buknová a Svetlíková po 11, Štefančová a Uramová po 4, Hadačová a Urbanová po 3, Dovčíková 1. Trojky: 6-5. Diváci: 26. Úspešnosť streľby: 43 % – 39 %. TH: 9/7 – 15/8. Rozhodovali: Musil, Begán, Kavan. Štvrtiny: 16:24, 8:11, 14:12, 23:4.

Program 2. ročníka Česko-slovenského pohára žien 2023 (10. – 12. marca 2023, Hradec Králové):