Cez víkend štartuje nový ročník Extraligy basketbalistiek

Ružomberské basketbalistky čaká mimoriadne náročná sezóna. Foto: Rudolf Maškurica
Mestský basketbalový klub (MBK) Ružomberok obhajuje striebro v najvyššej basketbalovej súťaži žien na Slovensku. Prioritou vicemajstra v nasledujúcej sezóne je účasť v skupine o titul.

V uplynulom ligovom ročníku získali Ružomberčanky strieborné medaily, keď vo finále nestačili na Piešťanské Čajky, ktorým podľahli 3:1 na zápasy. Piešťany zásluhou finálovej výhry získali premiérový Slovenský titul v dejinách klubu. Zverenkyne Petra Jankoviča zároveň ukončili trojročnú nadvládu Ružomberka v Slovenskej lige a stali sa historicky len tretím klubom, ktorý uspel v najvyššej súťaži v ére samostatnosti.

Napriek neúspešnému finále ale neostali Liptáčky v uplynulej sezóne bez trofeje. Vo februári v domácom prostredí získali po štvrtýkrát v dejinách klubu Slovenský pohár, keď vo finále porazili práve Piešťanské Čajky.

Tréner MBK Ružomberok Juraj Suja je so svojím tímom spokojný, napriek tomu, že ide o mladé a neskúsené mužstvo. „Pracovnú morálku majú dievčatá výbornú. Bohužiaľ, tým, že nemáme vysoké hráčky, tak tréningový proces nie je plnohodnotný,“ uviedol kormidelník „Ruže“ pre Mestskú televíziu Ružomberok a dodal: „Sme nízke, mladé a je nás málo. To sú tri veci, ktoré keď sa skĺbia, tak ťažko môžeme podať špičkový výkon.“

Sezóna bez FIBA Cupu

Už krátko po sezóne aktuálny ženský vicemajster deklaroval, že najbližší ročník odohrá v znamení novej klubovej filozofie – iba so slovenskými hráčkami, prípadne s nejakou posilou spoza rieky Morava.

V nasledujúcej sezóne nebudú Ružomberčanky kvôli radikálnej prestavbe mužstva účinkovať v Európskom pohári FIBA (Eurocup). Napriek tomu, že sa Liptáčky v budúcom ročníku nepredstavia v Eurocupe, tak budú s vysokou pravdepodobnosťou pôsobiť v Stredoeurópskej ženskej lige – CEWL.

V Európskom pohári FIBA sa pri neúčasti Ružomberka predstavia majstrovské Piešťanské Čajky a taktiež aj Slávia Banská Bystrica. Piešťany mali už pred žrebom zabezpečenú účasť v skupinovej fáze vďaka zisku Slovenského titulu. Pre aktuálneho slovenského šampióna pôjde už o piatu účasť v Eurocupe. V C-skupine im bude robiť spoločnosť turecký klub Galatasaray Istanbul a poľský celok Górzow.

Slávia Banská Bystrica, ktorá minulý ročník hrala pod názvom BK ŠKP 08 Banská Bystrica, sa ako štvrtý tím z uplynulej sezóny predstaví pri svojej premiére v tejto súťaži v kvalifikácii proti gréckemu tímu Eleftheria Moschatou. Víťaz tohto dvojzápasu sa predstaví v skupinovej fáze Eurocupu v skupine C, v ktorej účinkujú aj Piešťanské Čajky.

Obrovské zmeny v mužstve

V kádri MBK Ružomberok došlo po skončení sezóny k viacerým zmenám. Dres aktuálneho vicemajstra Slovenska si v nasledujúcom ročníku nebude obliekať dlhoročná stálica Miroslava Mištinová (Praženicová), ktorá zamierila do Poľska. V Ružomberku nebude pôsobiť ani bývalá kapitánka mužstva Radka Stašová, ktorá po šiestich rokoch strávených v centre dolného Liptova zamierila do Škótska.

Po troch sezónach sa s tímom rozlúčila aj srbská reprezentantka Teodora Turudićová. V Liptove nebudú pokračovať ani americké legionárky Marté GraysováAdrianne  Motleyová, ktorým sa naplnili ročné zmluvy. V oranžovom drese sa v budúcej sezóne nepredstavia ani chorvátske legionárky Patricie Burová a Josipa Pavićová, na ktoré si Ružomberok neuplatnil opciu.

Napriek rozsiahlym zmenám v tíme bude v Liptove aj naďalej pôsobiť tréner Juraj Suja, ktorý podpísal s Ružomberkom 3-ročný kontrakt s platnosťou do roku 2025. Jeho asistentom ostáva Michal Porubčan.

Nové tváre v tíme

Z vlaňajšieho kádra si oranžový dres budú naďalej obliekať Alexandra Buknová, Viktória Havranová, Kamila Jarošová, Natália Uramová a Eva Škvareková. Vicemajster po skončení ostatnej sezóny pracoval na posilňovaní kádra, pričom do jeho radov pribudlo päť nových posíl.

Jednou z nich je 27-ročná ružomberská odchovankyňa Lucia Hadačová, ktorá uplynulé tri sezóny hrávala v českom tíme KP Brno. Z majstrovských Piešťanských Čajok zavítala na Liptov 19-ročná Martina Dovčíková.

Ďalšou akvizíciou „Ruže“ je 22-ročná Dominika Urbanová, ktorá naposledy pôsobila v Young Angels Košice. Jedinou legionárkou v tíme je skúsená 28-ročná česká rozohrávačka Andrea Andělová, ktorá minulý ročník strávila vo Švajčiarsku.

Ostatnou posilou vicemajstra je iba 15-ročná Domimika Dorková, ktorá prišla na Liptov zo Starej Turej. Káder Ružomberka v nasledujúcom ročníku vystužia aj vlastné odchovankyne – Mária Štefančová a Štefánia Michaličková.

Výsledkovo vyrovnaná príprava vicemajstra

Ružomberčanky počas prípravy odohrali 6 zápasov, pričom zaznamenali vyrovnanú bilanciu – 3 výhry a 3 prehry. Prvú previerku pred štartom novej sezóny absolvovali Liptáčky začiatkom septembra v Brne, kde sa zúčastnili prestížneho turnaja Jersey CupMemoriálu Marka Šilhana.

MBK Ružomberok sa predstavil v najprestížnejšej skupine Hard, kde im robili spoločnosť účastník FIBA Cupu KP Brno a poľský majster CCC Polkowice. Liptáčky síce obe stretnutia prehrali, no treba podotknúť, že hrali proti tímom s obrovskou kvalitou.

V polovici septembra odohrali basketbalistky MBK Ružomberok v domácom prostredí dva prípravné duely s maďarským tímom BKG Prima Szigetszentmiklós. Liptáčky sa v oboch prípadoch tešili z triumfu a víťazne sa naladili na záver prípravy.

Uplynulý víkend čakali na Liptáčky dva zápasy v Koniarni proti českému tímu KP Brno. Kým v prvom stretnutí triumfovali Liptáčky, tak v odvete boli úspešnejšie hosťujúce hráčky. Liptáčky v príprave predviedli slušné výkony a ukázali, že v nasledujúcom ročníku ženskej basketbalovej Extraligy je potrebné s nimi počítať.

Nový ročník Extraligy v znamení zmien

V nasledujúcej sezóne budú v najvyššej ženskej basketbalovej súťaži pôsobiť okrem MBK Ružomberok aj majstrovské Piešťanské Čajky, bronzové Young Angels Košice, BAM Poprad, BK ŠK UMB Banská Bystrica, CBK Košice, ŠBK Šamorín a Slávia Banská Bystrica. Nováčikom v najvyššej ženskej súťaži sú CBK Košice.

Po odohraní 14 zápasov sa liga rozdelí na dve polovice. Prvé 4 tímy po základnej časti budú bojovať v skupine o titul a zvyšná štvorica mužstiev si to „rozdá“ v boji o záchranu. Úvodné duely týchto skupín sa odohrajú 14. januára 2023.

Vyraďovacia časť ženskej basketbalovej Extraligy má začiatok stanovený na 11. marca. Štvrťfinále sa bude hrať na dva víťazné zápasy. Semifinálová séria, rovnako ako finálové súboje, sa budú hrať na tri víťazné stretnutia. Víťaza Slovenskej ligy spoznáme najneskôr 29. apríla. Minuloročný titul obhajujú Piešťanské Čajky.

Slovenský pohár, ktorý v uplynulej sezóne získali práve Ružomberčanky, je predbežne naplánovaný na 20. – 22. januára 2023. Budúci rok sa v Českej republike uskutoční  aj Federálny česko-slovenský pohár v dňoch od 17. – 19. februára 2023. Zúčastnia sa ho prvé štyri družstvá Niké Extraligy žien po základnej časti súťaže a prvé štyri mužstvá Českého pohára žien.

Náročný program „Ruže“

Basketbalistky MBK Ružomberok budú mať na úvod sezóny poriadne nabitý program, keď ich v októbri čaká až šesť zápasov. Úvodné stretnutie nového ročníka Extraligy odohrá „Ruža“ v sobotu 1. októbra o 17:00 h v Koniarni proti Šamorínu. Pôvodne sa mal duel uskutočniť na palubovke súpera, ale napokon došlo k zmene dejiska stretnutia.

V ďalšom kole sa Ružomberčanky predstavia na pôde majstrovských Piešťan (12. 10.). Duel bol pôvodne naplánovaný na 8. októbra, no napokon sa uskutoční až o štyri dni neskôr. Z tohto stretnutia bude pre fanúšikov pripravený priamy prenos, ktorý odvysiela RTVS Šport.

Následne čaká na slovenského vicemajstra zápas na domácej palubovke proti Popradu (15. 10.). O ďalšie štyri dni nastúpia zverenkyne Juraja Suju proti nováčikovi CBK Košice (19. 10.). Zakrátko privítajú Ružomberčanky v Koniarni ambicióznu Sláviu Banská Bystrica (22. 10.). Náročný októbrový program ukončí „Ruža“ na pôde Young Angels Košice (29. 10.).

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Som študentom žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Najradšej sa zaujímam o šport, fotografovanie prírody a dianie v Ružomberku.