Cez víkend štartuje nový ročník Fortuna ligy

Futbalisti MFK Ružomberok začnú nový ročník najvyššej slovenskej súťaže na pôde Skalice. Fotografia: Rudolf Maškurica
Mestský futbalový klub (MFK) Ružomberok obhajuje striebro v najvyššej futbalovej súťaži na Slovensku. Prioritou vicemajstra v nasledujúcej sezóne je účasť v skupine o titul.

Ružomberčania, ktorí v uplynulom ročníku obsadili 2. miesto, majú aj v nadchádzajúcej sezóne vysoké ambície. „Začiatok sezóny bude veľmi náročný, vzhľadom na množstvo zápasov, ktoré odohráme. Budeme tak musieť rotovať hráčov a príležitosť dostane viacero z nich. Našim cieľom je skončiť do 5. miesta po prvej polovici súťaže,“ povedal na predsezónnej tlačovej konferencii tréner Ružomberka Peter Struhár.

Podľa ružomberského kormidelníka bude nasledujúci fortunaligový ročník mimoriadne vyrovnaný. „Množstvo tímov v našej lige výrazne posilnilo tímy, čo dáva predpoklad, že súťaž bude veľmi vyrovnaná. Vzhľadom na fakt, že sme v uplynulej sezóne skončili druhí, tak si budú mužstvá dávať na nás pozor.“

Päť posíl Ružomberčanov

Liptáci v aktuálnom prestupovom období angažovali už piatich hráčov. Okrem skúseného Adama Moronga zo Serede získali Ružomberčania aj ďalších štyroch perspektívnych mladých hráčov – Adama Tučného z Trenčína, Matúša Malého z Dunajskej Stredy, Marka Kelemena z druholigovej Artmedie Petržalka a Gabriela Halabrína zo Senice.

Ružomberský tréner vyjadril spokojnosť so zložením tímu na blížiaci sa fortunaligový ročník. „S kádrom na nadchádzajúcu sezónu som veľmi spokojný, máme vyvážený každý post. Vzhľadom na to, že máme dlhodobo zranených ofenzívnych hráčov Martina Boďu a Samuela Šefčíka, tak sme sa rozhodli angažovali hrotového útočníka Marka Kelemena z Artmedie Petržalka.“

„Uplynulý ročník sme išli krok po kroku. Minulý rok bola našim hlavným cieľom prvá šestka. Preto aj tento rok nepoľavujeme a zvolili sme si prvú pätku po polovici sezóny. Následne sa budeme môcť zamerať na vyššie ciele. Našou hlavnou prioritou je ale splniť prvotný cieľ,“ dodal Struhár.

Cieľ je nadviazať na minulú sezónu

Kapitán Ružomberka Ján Maslo verí, že Liptáci zvládnu nasledujúcu sezónu. „Máme čiastkové ciele. Do klubu prišli viacerí zaujímaví hráči, ktorí nám určite pomôžu. Verím, že sa budeme prezentovať takými výkonmi ako v minulom ročníku. Tlak na nás bude väčší, aj mužstvá si budú dávať väčší pozor. Pevne verím, že budeme zbierať čo najväčšie množstvo bodov,“ uviedol 36-ročný stopér „Ruže“.

„Verejnosť vníma, že sme skončili na 2. mieste a že sa naša filozofia nezmenila. Ideme naďalej cestou slovenských hráčov a odchovancov, takže si aj vzhľadom na túto skutočnosť nedávame obrovské ciele,“ uviedol Struhár, ktorý doplnil, že sa jeho realizačný tím rozrástol o dve mená – videoanalytika Mareka Herčuta a fyzioterapeuta Rudolfa Šipčiaka.

Tréner Ružomberka si uvedomuje, že jeho mužstvo je veľmi silné na vlastnom štadióne, na čom chce stavať aj počas blížiacej sa sezóny. „Budeme chcieť hrať od zápasu k zápasu, chceme výkonmi potešiť divákov a zbierať čo najviac bodov. Platí, že v domácom prostredí nechceme strácať body. Dúfam, že pravidlo z minulej sezóny sa potvrdí, že sa z Ružomberka ťažko odvážajú body,“ nechal sa počuť Struhár.

Podľa lodivoda vicemajstrovskej „Ruže“ predvádzalo jeho mužstvo v ostatnom ročníku skvelý futbal bez väčších výkyvov. „Na začiatku uplynulej sezóny sme zaznamenali veľa remíz, ale počas súťaže sme nemali väčšiu krízu, ako jedno z mála mužstiev v našej lige. Do každého zápasu ideme s tým, že chceme vyhrať, čo dokazuje aj počet strelených gólov v uplynulej sezóne,“ uzavrel Peter Struhár.

Liptáci majú na dosah postup

Vo štvrtok 14. júla o 18. hodine, odohrajú Ružomberčania odvetný zápas 1. predkola Európskej konferenčnej ligy (EKL) v litovskom Marijampolé. Liptáci pôjdu do odvety vo výbornej pozícii, keďže úvodný duel na domácom štadióne vyhrali nad litovským FK Kauno Žalgiris 2:0. Priamy prenos zo stretnutia bude vysielať RTVS Šport.

V prípade, že MFK Ružomberok vyradí litovský klub FK Kauno Žalgiris, tak sa v 2. predkole stretne lepším z dvojice Derry City (Írsko) – Riga FC (Lotyšsko). Úvodný zápas zvládla lepšie Riga FC, ktorá vyhrala na ihrisku Derry City 2:0.

Prvý duel 2. predkola EKL by Liptáci odohrali na domácom štadióne vo štvrtok 21. júla. Odveta sa uskutoční o týždeň neskôr na ihrisku súpera.

Náročný program Liptákov

Okrem pohárových povinností sa „Ruža“ pripravuje aj na nový ročník Fortuna ligy. Úvodný zápas najvyššej slovenskej súťaže odohrajú Ružomberčania v nedeľu 17. júla na ihrisku nováčika zo Skalice.

Ružomberčania sa prvýkrát predstavia na domácom štadióne 23. júla, keď výzvu ďalšieho nováčika z Podbrezovej. Júlový program Fortuna ligy zakončí „Ruža“ v regionálnom derby, keď sa 31. júla predstaví v Poprade proti Liptovskému Mikulášu.

Augustový program otvoria futbalisti Ružomberka ďalším stretnutím na pôde nováčika, keď nastúpia proti Banskej Bystrici. Z úvodných štyroch duelov tak „Ruža“ odohrá až 3 na ihriskách súperov. Ružomberskí fanúšikovia uvidia svojich hráčov na domácom štadióne až 13. augusta v súboji proti Trenčínu.

Následne odohrajú Liptáci za 11 dní až 3 fortunaligové zápasy. Postupne sa predstavia v Zlatých Moravciach (20. augusta), doma proti majstrovskému Slovanu (27. augusta) a augustovú púť ukončia v Michalovciach (31. augusta).

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Som študentom žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Najradšej sa zaujímam o šport, fotografovanie prírody a dianie v Ružomberku.