Čombor chce odstaviť od moci svojich politických súperov

Igor Čombor potvrdil, že sa bude opätovne uchádzať o primátorskú funkciu. Predstavil svoj volebný program, podporovateľov, a venoval sa aj svojim súperom.

Súčasný primátor sa posadil pred novinárov v spoločnosti štyroch známych tvárí, ktoré sa rozhodli podporiť ho v kampani. „Takíto ľudia, ktorí niečo dokázali, budú v mojej kampani pribúdať,“ okomentoval Čombor prítomnosť bývalej basketbalistky Ivety Bielikovej, futbalistu Mareka Saparu, riaditeľa Základnej školy Zarevúca Michala Lázára a primára urgentného príjmu Ústrednej vojenskej nemocnice (ÚVN) Ladislava Šaffa.

Kandidovať chce ako občiansky kandidát, ale nebráni sa podpore strán, ktoré sa stotožnia s jeho volebným programom.

Za mnou sú výsledky, tvrdí Čombor

Podľa Čombora čaká Ružomberok neférová predvolebná kampaň. Vopred z nej obvinil svojich politických protivníkov. „O post primátora sa uchádzajú ľudia, ktorí použijú všetky možné spôsoby, vylejú asi na mňa špinu, budú skresľovať realitu a nebudú chcieť bojovať férový boj, ako chcem ja. Za mnou sú ale výsledky, fakty, čo viem zdokumentovať, kým oni budú len ohovárať,“ povedal o protikandidátoch Čombor.

Primátor tiež naznačil, že mu nejde len o víťazstvo vo voľbách, ale aj o zbavenie sa politických protivníkov v poslaneckých laviciach. „Aby ľudia, ktorí marili rozvoj Ružomberka, boli odstavení od rozhodovacích procesov, aby nemali právomoci, ktoré mali doteraz. Chcem dosiahnuť rozhodujúci obrat a odstaviť ich od moci,“ vyhlásil Čombor.

Ani po doplňujúcej otázke však neupresnil mená ľudí, ktorých má na mysli.

Iní nedokážu to, čo ja

Bezprostredne po kritike súperov Čombor vyzval k spájaniu: „Nemôžeme trieštiť sily, ale musia sa spojiť starí s mladými, aby sa dosiahli méty, ktoré mesto potrebuje, lebo zanedbané veci vyžadujú veľkú vôľu a námahu, aby sa ich podarilo napraviť. Každý musí priložiť ruku k dielu.“

Za svoje najväčšie úspechy v uplynulom volebnom období považuje opätovný začiatok stavby diaľnice, rozhýbanie administratívnych procesov okolo stavby R1 z Ružomberka do Banskej Bystrice či diaľničného úseku Turany – Hubová.

„Uvedomil som si, že svoj predchádzajúci nesplnený sľub o 800 pracovných miestach nedokážem splniť, pokiaľ tu nebudú cesty. Vďaka množstvu vynaloženého úsilia môžem povedať, že je to aj moja zásluha, že sa opäť začal raziť tunel Čebrať. Pre Ružomberok sú diaľnica a R1 životne dôležité,“ rozprával vo viac ako hodinovom prejave primátor.

Ako klady svojej práce menoval výkup cesty v Texicome, výjazdové rokovanie vlády v roku 2015, udržanie vojenskej nemocnice v súčasnom stave či stále reálnu šancu na dobudovanie protónovo-terapeutického komplexu, ktorý by slúžil aj na vedecké účely.

„Som hrdý na svoj výkon, ale nedá sa všetko spraviť za štyri roky, preto chcem pokračovať. Bojím sa, že ktokoľvek by prišiel po mne, nedokáže to, čo som dokázal ja, nenadviaže na veci, do ktorých som zasvätený a nedotiahne ich do zdarného konca,“ reagoval Čombor na to, že pred štyrmi rokmi deklaroval kandidatúru len na jedno volebné obdobie.

Veľké plány

Okrem toho chce Čombor so súkromným investorom dobudovať stredisko Malinô Brdo, vystavať 100 nájomných bytov a 120 rodinných domov v lokalite Dielec. Chce, aby mesto získalo do vlastníctva kaštieľ sv. Žofie, kde by mala vzniknúť galéria. Chce tiež, aby mesto kúpilo Koniareň, k čomu ho uznesením zaviazalo už aj mestské zastupiteľstvo.

Treba podľa neho podporiť aj vznik novej technickej fakulty na Katolíckej univerzite, vybudovať futbalovú a basketbalovú akadémiu či športové gymnázium. Prezentoval tiež, údajne len jeho osobe, vyslovený prísľub rodiny Badánikovcov predať pozemok v centre („Aupark”) mestu Ružomberok, kde by následne vyrástlo námestie.

Na otázku Ružomberského magazínu, prečo prezentované zámery neriešil už v súčasnom volebnom období, odpovedal, že práca na týchto cieľoch si vyžaduje obrovské úsilie a dlhší čas na prípravu.

Do priorít zaradil aj dobudovanie krytej plavárne, ktorá sa mala stavať už tento rok. Podľa neho celý proces zabrzdili poslanci. „Už nedovolím, aby vznikali nejaké súťaže a nezmyselné komisie, ale budem trvať na tom, aj keby nás to stálo čokoľvek, nech sa začne stavať, lebo súčasný stav bol cieľom ľudí, ktorí škodia Ružomberku. O nich som už hovoril a nedovolím im viac blížiť mestu, ak sa opäť stanem primátorom,“ opakoval Čombor.

Volebný program Igora Čombora. Foto – redakcia

Dobrý lobista

„Mesto sa môže posunúť ďalej len so silným primátorom, ktorý je dobrý lobista a bojuje za malý, hoci pre mňa veľký Ružomberok. Tým správny človekom je pre mňa Igor Čombor,“ vyslovil na tlačovke futbalista a dnes už aj tréner Marek Sapara. Vylúčil však, rovnako ako Iveta Bieliková, že by kandidoval za poslanca.

„Je pozitívne mysliaci a schopný manažér. Pocítila to kedysi malá nemocnica, ktorá aj jeho pričinením vyrástla na takú, aká je dnes. Snažil sa vyjsť ľuďom, ktorí tam pracovali, vždy v ústrety, pokiaľ to bolo v prospech nemocnice a jej pacientov. On sa veľkou mierou postaral o to, že nemocnica je zaradená do siete centrálnych príjmov najvyššej kategórie.“ zdôvodnil svoju podporu Čomborovi primár urgentného príjmu Ladislav Šaffo, ktorý bude kandidovať aj za poslanca.

„Mesto potrebuje ľudí, ktorí sa budú vedieť porozprávať a dohodnúť. To je môj cieľ. Boli sme pred štyrmi rokmi protikandidáti, teraz sme spolu, lebo sme si to vedeli vyargumentovať a vysvetliť. Žiadne vydieranie alebo kúpenie za mojou podporou nie je. Je to moje slobodné rozhodnutie,“ zdôvodnil svoju podporu Čomborovi Michal Lazár, s ktorým sme v aktuálnom tlačenom vydaní Ružomberského magazínu priniesli na túto tému rozhovor.

Čombor: Za prácu s poslancami si dávam 4-

„Mám dobré zdravie, ešte lepšie ako doposiaľ, veľa síl, a hoci sa hovorí, že zmena je život, aj kontinuita, ak sa pokračuje v dobre rozbehnutých veciach, a spoja sa sily viacerých generácií, prináša rozvoj. Obzvlášť, ak v meste historicky nemáme dostatok ľudských zdrojov, ktoré by mali potenciál a kvalitu,“ vyslovil 73-ročný Igor Čombor.

Priznal, že nevymenovanie zástupcu primátora po zosnulom Oldrichovi Laukovi bola chyba. Rovnako tak, že prácu s poslancami, ktorí ho podporovali, by ohodnotil známkou štyri mínus.

Potvrdil tiež, že by bol rád, ak by Michal Lazár prešiel vo voľbách ako poslanec a bol jedným z jeho viceprimátorov.

 

Titulná fotografria – Tlačová konferencia kde Igor Čombor (uprostred) oznámil kandidatúru na primátora. Zľava Ladislav Šaffo, Michal Lazár, Igor Čombor, Iveta Bieliková a Marek Sapara.

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.