Čombor nateraz opätovnú kandidatúru na primátora odmieta

Primátor Igor Čombor odmieta, že by jeho predvolebné sľuby spred štyroch rokov vyšli naprázdno. Opätovnú kandidatúru v tejto chvíli odmieta, aj keď veľavravne dodáva „nikdy nehovor nikdy“.  

V roku 2018 si obyvatelia slovenských miest a obcí po štyroch rokoch znovu zvolia nových primátorov, starostov a miestnych poslancov. Aj keď sa komunálne voľby uskutočnia až na jeseň, prví záujemcovia o primátorské a starostovské kreslá budú svoje kandidatúry oznamovať už v najbližších týždňoch.

Časť Ružomberčanov si už dnes kladie otázku, či sa o znovuzvolenie pokúsi súčasný primátor Igor Čombor, ktorý pred štyrmi rokmi získal viac ako päťtisíc hlasov. Druhého v poradí, Michala Slašťana, ktorý sa stal viceprimátorom, tak predbehol o viac ako dvetisíc hlasov.

„Je veľmi nepravdepodobné, že budem znova kandidovať,“ povedal Čombor pre Ružomberský magazín ešte koncom uplynulého roka. „Ale nikdy nehovor nikdy,“ dodal.

Zároveň skritizoval, že sa „ešte ani neskončil kalendárny rok a už sa objavujú kadejaké prognózy, koľko bude kandidátov na primátora, kto vyhrá a podobne.  Tento virvar sa mi zdá naozaj predčasný,“ dodal primátor.

Rozhýbali sme bytovú výstavbu aj diaľnicu, tvrdí primátor

Na otázku, či mnoho jeho predvolebných sľubov spred štyroch rokov nevyšlo naprázdno, odpovedal zamietavo. „Naštartovali sme proces individuálnej bytovej výstavby. Desiatky rokov sa v tejto veci nekonalo, až nám sa to podarilo prelomiť. Na konci môjho funkčného obdobia budem môcť odovzdať pripravené parcely, na ktorých sa môže začať stavať,“ argumentuje Čombor.

„Ostane po mne klientske centrum v bývalej administratívnej budove Mondi SCP. Aj keď nebude otvorené počas môjho funkčného obdobia, nikto nebude môcť poprieť, že sa to podarilo realizovať vďaka mne. Podarilo sa mi rozhýbať aj výstavbu diaľnice a oživiť myšlienku rýchlostnej cesty popri Ružomberku, s čím sa už takmer nepočítalo,“ pokračuje vo vymenúvaní svojich úspechov primátor, podľa ktorého sa výstavba úseku D1 pri Ružomberku reálne rozbehne už vo februári.

„Pravdepodobne sa mi do konca funkčného obdobia podarí spojazdniť aj protónové centrum vo vojenskej nemocnici, okolo ktorého boli veľké problémy,“ hovorí Čombor s tým, že v Ružomberku by malo vzniknúť jedinečné medzinárodné centrum preventívnej, prediktívnej a personalizovanej medicíny.

Na pripomienku, že všetko sú to len plány, ktoré zatiaľ neboli dotiahnuté do úspešného konca, Čombor reagoval konštatovaním, že kto sa snaží pohnúť vecami dopredu, musí čeliť množstvu problémov a neochoty.

Priznal aj negatíva

Primátor Čombor pripúšťa neúspech v tom, že sa mu do mesta nepodarilo pritiahnuť veľkého súkromného investora. „Je to ale dôsledok nedoriešenej cestnej infraštruktúry,“ vysvetľuje primátor, ktorý zároveň vyzdvihuje 310-miliónovú investíciu, ktorá má prísť do Mondi SCP. Vďaka nej údajne vznikne až tritisíc dočasných pracovných miest, na ktoré neskôr môže nadviazať 100 – 200 nepriamych pracovných pozícií.

Za veľké negatívum považuje aj nedoriešený stred mesta. „My sme však len zdedili stav, kedy je najlukratívnejšia časť centra v rukách súkromníka, ktorý s týmto pozemkom špekuluje a zaujíma ho len to, ako pozemok čo najlepšie zobchodovať. Málila sa mu aj mestská dotácia vo výške 1,3 milióna eur, ktoré sme chceli vložiť do spoločného projektu,“ nešetrí slovami kritiky úradujúci primátor.

Foto – Martin Buzna

Vyštudoval som dejepis a náboženskú výchovu, doktorandské štúdium som absolvoval v odbore teória a dejiny žurnalistiky. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity v Ružomberku, píšem pre internetový denník Postoj.sk a pre médiá komentujem dianie v cirkvi.