Covidový pavilón slávnostne otvorili pred viac ako rokom. Dodnes nie je plne využitý

Areál bývalej polikliniky na Považskej ulici momentálne slúži ako vakcinačné centrum. Izby však zívajú prázdnotou, v covidovom pavilóne totiž stále prebieha rekonštrukcia výťahu. Dokončiť by ho mali v januári.  

Druhý október 2020. Práve v tento deň si cestu do Ružomberka merali minister obrany Jaroslav Naď a štátny tajomník rezortu Marian Majer. Za prítomnosti bývalého riaditeľa vojenskej nemocnice a súčasného ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského slávnostne otvorili tzv. covidový pavilón, ktorý sa nachádza v priestoroch bývalej polikliniky na Považskej ulici. O pavilóne sa pritom hovorilo už začiatkom apríla.

Na otváraní prisľúbili, že pavilón bude disponovať 42 lôžkami. Zdravotníci sa mali starať o pacientov s rôznym stupňom ochorenia, od ľahších prípadov až po vážne zdravotné stavy, v ktorých bude potrebná umelá podpora dýchania.

Riaditeľ ÚVN Vladimír Lengvarský a minister obrany Jaroslav Naď počas otvorenia covidového pracoviska. (Zdroj: ÚVN)

Chýbali elektrické rozvody aj výťah

Práve pre intenzívnu starostlivosť s napojením na umelú pľúcnu ventiláciu malo byť pripravených 13 lôžok. Ich súčasťou mali byť tiež monitory vitálnych funkcií a stojany s infúznymi a injekčnými dávkovačmi. Deväť lôžok vyčlenili pre pacientov s ľahším priebehom ochorenia, ďalších 20 pre infikovaných bez nutnosti intenzívnej starostlivosti s monitormi vitálnych funkcií.

Do covidového pavilónu o pár dní presťahovali kliniku infektológie. Malo sa tak stať dočasne, kým neprejde kompletnou rekonštrukciou. 

,,Klinika infektológie bola v covidovom pavilóne približne dva mesiace počas druhej vlny pandémie. Presný počet pacientov vám však nevieme zadefinovať. V priemere bolo v tom období hospitalizovaných na Klinike infektológie okolo 20 pacientov denne,” odpovedala na našu otázku o využití pavilónu hovorkyňa vojenskej nemocnice Petra Dišková.

V tom čase však covidový pavilón prešiel aj vlnou kritiky. Zamestnanci ÚVN na sociálnej sieti upozornili na chýbajúci centrálny rozvod kyslíka. O tému sa začali zaujímať aj médiá, a to po statuse primára interného oddelenia v Nemocnici s poliklinikou v Považskej Bystrici Milana Kulkovského. Pozornosť na sociálnej sieti upriamil práve na covidový pavilón v Ružomberku a jeho chýbajúci rozvod na kontinuálny prívod kyslíka. 

To, že v pavilóne zatiaľ nie je centrálny rozvod kyslíka, napokon potvrdila nemocnica aj minister obrany Jaroslav Naď. 

„Prístroje určené na ventiláciu pacientov v novom pavilóne boli teda vzhľadom na to zakúpené s takými vlastnosťami, aby sa s nimi dalo pracovať aj pri napájaní na kyslíkové fľaše. Sú teda plne funkčné. Postupne budú aj v tomto objekte vybudované centrálne rozvody kyslíka,“ potvrdila pre náš magazín v tom čase hovorkyňa nemocnice Petra Dišková. 

V covidovom pavilóne chýbal aj výťah, nemocnica teda začala s jeho výstavbou. Začiatkom tohto roka našli priestory nový účel. Po januárovom spustení očkovania na Slovensku sa očkovacia jednotka presťahovala práve do priestorov na Považskej ulici. Dolnoliptákov tam zdravotníci očkujú dodnes. 

Do pavilónu sa presťahuje Klinika infektológie 

S otázkou, prečo covidový pavilón stále neslúži pacientom, sme sa obrátili na vojenskú nemocnicu.  

,,Aktuálne v covidovom pavilóne prebieha výstavba výťahu, ktorej plánovaný termín ukončenia je stanovený na  január 2022,” informovala hovorkyňa nemocnice Petra Dišková s tým, že dve podlažia sú z dôvodu výstavby výťahu znefunkčnené a na prízemí pavilónu sa nachádza Vakcinačné centrum. 

Zároveň potvrdila, že následne sa do priestorov pavilónu presťahuje Klinika infektológie, ktorá má aktuálne hospitalizovaných iba covidových pacientov. 

,,Presťahovaním Kliniky infektológie do Covidového pavilónu, bude možné ukončiť rekonštrukciu Kliniky infektológie, ktorá bola čiastočne realizovaná počas II. vlny pandémie,” spresnila Dišková a dodala, že v nemocnici aktuálne prebieha prístavba výťahu a výmena elektrických rozvodov. Predpokladaná suma realizácie je takmer 600-tisíc eur a financovaná bude z vlastných zdrojov nemocnice. Finálna kapacita lôžok bude zároveň upravená v závislosti od aktuálnych  potrieb nemocnice.  

Titulná fotografia: Nikola Marhefková.

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Som vyštudovaná žurnalistka. Počas štúdia som pracovala pre regionálne noviny, kde som písala o kultúrno-spoločenskom dianí na Považí. Mám za sebou stáž pre portál aktuality.sk. Zaujímam sa o históriu, kultúru a problémy bežných ľudí z okolia Ružomberka. V RK Magazíne som zástupkyňa šéfredaktorka a web editorka portálu rkmagazin.sk.