Ďalšia výhra na konte. Ružomberské basketbalistky sú v lige naďalej stopercentné

Basketbalistky MBK Ružomberok zvíťazili v sobotu 27. novembra v rámci 10. kola Niké extraligy žien nad Young Angels Košice 85:62. Ružomberčanky sa tak víťazne naladili na euroligový zápas proti Movistaru Estudiantes, ktorý odohrajú v stredu 1. decembra na domácej palubovke.

Ružomberské basketbalistky, ktoré odohrali štvrtý zápas v priebehu ôsmich dní, nastúpili v Košiciach s cieľom pokračovať vo víťaznom ťažení. Úvodná štvrtina sa niesla vo vyrovnanom duchu. Domáce Young Angels sa nezľakli favorita a prvú desaťminútovku držali krok s Ružomberčankami. Úvodné body stretnutia zaznamenali Košičanky, ale „Ruža“ rýchlo otočila stav vo svoj prospech na 2:7.

Následne prišla skvelá pasáž Young Angels, keď si desiatimi bodmi v rade vytvorili päťbodový náskok (12:7). „Ruža“ ale nedovolila domácim hráčkam odskočiť na rozdiel viacerých bodov a po pár minútach otočila skóre na svoju stranu (12:13).

Následne sa hra prelínala zo strany na stranu a o niekoľko minút sa domácim hráčkam podarilo znova ujať vedenia (20:17). Zároveň to bolo poslednýkrát v stretnutí, kedy domáce Young Angels viedli nad Ružomberčankami. Favorit z Liptova ale zabral v pravý čas a do konca prvej desaťminútovky otočil skóre vo svoj prospech (24:25). Úvodnú štvrtinu tak Liptáčky vyhrali len o bod a Košičanky favorita poriadne hrýzli.

Všetko sa ale zmenilo v druhej desaťminútovke. „Ruža“ zaznamenala skvelú pasáž, keď zaknihovala šesť bodov po sebe a odskočila domácim hráčkam na rozdiel deviatich bodov. Young Angels sa snažili držať krok s favoritom stretnutia, ale nedarilo sa im znížiť náskok „Ruže“. Liptáčky si počas celej druhej štvrtiny udržiavali pohodlný náskok a v závere druhej desaťminútovky ho navýšili na rozdiel jedenástich bodov. Po polčase tak svietil na ukazovateli skóre stav 32:43 a Ružomberčankám sa už podstatne ľahšie dýchalo.

O vývoji stretnutia rozhodol druhý polčas

Úvod tretej štvrtiny patril hostkám z Liptova. Tie si na začiatku tretej desaťminútovky vytvorili dvadsaťbodový náskok (34:54) a definitívne tak rozhodli o vývoji zápasu. Košičanky sa ale nechceli s prehrou zmieriť a ôsmimi bodmi v rade znížili skóre na 42:54.

Od tohto momentu ale Young Angels nedokázali držať krok s favoritom stretnutia a náskok „Ruže“ sa kontinuálne počas tretej štvrtiny zvyšoval. Ružomberčanky následne zaznamenali desať bodov za sebou, čím odskočili Košičankám na rozdiel 22 bodov. V závere predposlednej štvrtiny sa už náskok Ružomberka udržiaval na úrovni 20-tich bodov a Liptáčky po tretej desaťminútovke viedli 49:69.

Štvrtú štvrtinu zahájili zverenkyne Juraja Suju sedembodovou šnúrou a pred Young Angels už mali nedostihnuteľný 27-bodový náskok. Ružomberčanky mali v záverečnej desaťminútovke zápasové obraty vo svojich rukách a krátko pred koncom stretnutia zaznamenala „Ruža“ aj jubilejný 80. bod v zápase. Záver štvrtej štvrtiny sa už dohrával a Ružomberčankám sa podarilo zaknihovať ešte päť bodov. Posledné body v zápase zaznamenala „Ruža“ a stanovila tak definitívne skóre stretnutia na 62:85.

Zápas Američaniek

Najúspešnejšími hráčkami v stretnutí boli na oboch stranách americké basketbalistky. Američanka Marté Graysová odohrala v drese Ružomberka ďalší skvelý zápas, ktorý okorenila 23 bodmi, pričom až sedemnásť z nich zaznamenala v prvom polčase a bola hnacím motorom svojho mužstva.

Výborne jej sekundovala Miroslava Praženicová, ktorá zaťažila konto súpera 18 bodmi a bola najúspešnejšou slovenskou hráčkou v stretnutí. V zápase sa darilo aj ďalšej Američanke Adrianne Motleyovej, ktorá zaknihovala 11 bodov. Zhodne po desať bodov v stretnutí zaznamenali legionárky v ružomberskom drese Chorvátka Patricia Burová a Srbka Teodora Turudićová.

Najúspešnejšou hráčkou v drese Young Angels Košice bola americká hráčka Valerie Higginsová, ktorá zaknihovala v stretnutí 22 bodov, ku ktorým pridala 13 doskokov. Okrem nej domáci tím bodovo potiahla ďalšia Američanka Channon Flukerová, ktorá zaťažila konto Ružomberčaniek 13 bodmi, ku ktorým pridala osem doskokov. Trojicu najúspešnejších hráčok domáceho mužstva uzatvorila Ema Rodáková, ktorá zaznamenala 12 bodov v dueli.

Ružomberčanky zaznamenali v zápase vyššiu úspešnosť streľby (44,9%) ako domáce Young Angels (33,3%). Liptáčky boli úspešnejšie aj v trojbodových pokusoch, keď zaknihovali temer 37% úspešnosť oproti 33% na strane Košičaniek.

Spokojnosť s dosiahnutým výsledkom

Tréner MBK Ružomberok Juraj Suja bol spokojný s tým, že jeho mužstvo zvládlo ťažký duel v Košiciach. „S dosiahnutým výsledkom sme veľmi spokojný. Bol to náš štvrtý zápas v rozpätí ôsmich dní. Navyše v Košiciach sa nehrá a nevíťazí ľahko.“

Ružomberský kormidelník po stretnutí uviedol, že jeho mužstvo bolo počas úvodnej štvrtiny nedôrazné. Zároveň ho ale potešilo, že jeho zverenkyne boli počas druhej desaťminútovky pozorné v defenzíve. „V prvej štvrtine to bola prestrelka. Košice mali dobrú mušku, my sme boli nedôrazní. V druhej desaťminútovke už dievčatá hrali dobre v obrane.“

Ružomberčanky si tak po víťazstve nad Young Angels Košice upevnili prvé miesto v tabuľke Niké extraligy žien. Najbližší duel odohrajú zverenkyne Juraja Suju v stredu 1. decembra, kedy ich čaká posledný zápas v rámci základnej skupiny Európskeho pohára FIBA (Eurocup) proti madridskému Movistaru Estudiantes. Pre Ružomberčanky pôjde o mimoriadne dôležité stretnutie, v ktorom sa rozhodne, z ktorého miesta postúpia do vyraďovacej časti Eurocupu. Prvý duel v Madride vyhral Ružomberok 55:51.

V rámci domácej súťaže odohrá „Ruža“ najbližší zápas v sobotu 4. decembra, keď v Koniarni hostí tím ŠK UMB Banská Bystrica, ktorý sa momentálne nachádza na poslednom mieste tabuľky. Vzhľadom na vládou prijatý lockdown a s ním súvisiace obmedzenie pohybu, sa najbližšie dva duely Ružomberčaniek odohrajú bez divákov.

Young Angels Košice – MBK Ružomberok 62:85 (24:25, 32:43, 49:69)

Body za Young Angles Košice: Higginsová 22, Flukerová 13, Rodáková 12, Bohušová 5, Balážová, Knappová, Kristlová, Plavnická, Urbanová po 2 – MBK Ružomberok: Graysová 23, Praženicová 18, Motleyová 11, Burová a Turudićová po 10, Stašová 9, Havranová 4. Trojky: 6-7. Diváci: bez divákov. Úspešnosť streľby: 33% – 45%. TH: 16/14 – 20/16. Rozhodovali: Zubák, Karniš a Cibulka. Štvrtiny: 24:25, 8:18, 17:26, 13:16.

Titulná fotografia: MFK Ružomberok.