Tohtoročná téma Dňa Zeme je „Investuj do našej planéty“

Verejnosť si tento deň pripomína každoročne 22. apríla. Aj v Ružomberku budú rôzne akcie zamerané na pomoc našej prírode a planéte Zem.

Účasť na Dni Zeme má mnoho podôb – od malých školských projektov, ktoré napríklad zahŕňajú sadenie byliniek a zber odpadkov, až po výsadbu stromov či pouličné protesty upozorňujúce na klimatickú zmenu.

V okolí Ružomberka sa budú konať rôzne akcie, ktoré môžete podporiť v Likavke, v Partizánskej Ľupči, v Stankovanoch. Veľké upratovanie sa chystá aj v okolí Revúckej doliny, do ktorej sa zapájajú obce Liptovská Osada, Liptovské Revúce, Liptovská Lúžna a Donovaly, rovnako aj Mesto Ružomberok.

Z histórie Dňa Zeme

Milióny ľudí práve 22. apríla 1970 vyšli do ulíc amerických miest a zúčastnili sa na masových protestoch, aby vyjadrili nesúhlas s ekologickými hrozbami, ktorým sa po legislatívnej stránke venovala len veľmi malá pozornosť. V súčasnosti sa k dátumu 22. apríla hlási približne jedna miliarda ľudí vo viac ako 190 krajinách zapája do aktivít na zvýšenie povedomia o klimatickej kríze a snaží sa dávať podnety zamerané na zmenu správania v záujme ochrany prírody.

Podľa webovej stránky EarthDay.org, ktorá prináša aktuality spojené s Dňom Zeme, tento rok jeho téma znie: „Investuj do našej planéty”. Ako sa ďalej na EarthDay.org uvádza, ak podniky nezačnú konať hneď, zmena klímy ešte viac poškodí ekonomiku, zvýši nedostatok a zníži zisky a pracovné príležitosti. Inteligentné spoločnosti zisťujú, že už nemajú na výber medzi ekologickým prístupom a dlhodobým rastom zisku.

Cestou k prosperite je udržateľnosť. Z humanitárnych aj obchodných dôvodov je preto nevyhnutné, aby spoločnosti všetkých veľkostí podnikli kroky a prijali výhody ekologického hospodárstva. Ako jednotlivci máme účinnú moc vyjadriť svoj názor prostredníctvom našich rozhodnutí, občianskych aktivít a osobných interakcií. Má to obrovský vplyv na naše ekosystémy a na tempo činnosti podnikov a vlád, upozorňuje EarthDay.org.

Zdroj: teraz.sk

 

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.