Do Európy vedie cesta už len cez pohár

Hoci teoretická šanca stále žije, po ligovej prehre so Žilinou sa Ružomberok dostane do Európskej ligy reálne už len cez pohár.

Druhé tohtotýždňové meranie síl medzi Ružomberkom a Žilinou pokračovalo kvalitatívne v nastúpenom trende z utorka. Súboje, dobré tempo, pekné akcie aj šance. Lenže výsledok bol opačný.

Gešnábelov prvý gól v oranžovom

Hostia verní svojej filozofii kombinovali, kým domáci neváhali občas vsadiť aj na nakopávanú loptu. V prvom polčase bol Ružomberok nebezpečnejší. Gešnábelovej hlavičke z päťky chýbala len presnosť, Danielov priamy kop vrazil na bránkovej čiare do chrbta Petra Masla, ktorý tak nešťastne zabránil istému gólu. Po štyroch ofsajdových situáciách vyšla Žiline skvelá kombinácia v 37. minúte, keď sa presadil Mráz. Niečo podobné napodobnili o päť minút neskôr aj domáci. Daniel s Petrom Maslom založili akciu a na konci bol úspešný zásah Róberta Gešnábela – prvý v ružomberskom drese.

„Tak, potešil by ma viac, keby aspoň remizujeme alebo vyhráme, ale aj tak, chvalabohu, som pretrhol sériu bez gólu a dúfam, že mi to bude padať už častejšie,” popísal po stretnutí svoj premiérový zásah Gešnábel, ktorý prišiel v zime zo Zlatých Moraviec.

Macíkova chyba

V našej lige stále sympatické, v druhom polčase hrali obaja útočne a na víťazstvo. Zaujala príležitosť Čapeka, ktorý minul bránu. Ale aj odkop Matúša Macíka, keď trafil len do atakujúceho Mráza, ktorý sa našťastie nestihol dostatočne rýchlo spamätať. Nebezpečné lopty do šestnástky naďalej posielal Daniel, ale nenašli presného adresáta a už vôbec nie koncovku. V 90. minúte Macík vykryl Balejovu tutovku a zdalo sa, že to je bodka za stretnutím.

Lenže v nadstavenom čase, keď už aj Žilina lopty nakopávala, gólman domácich atakovaný súperovými hráčmi nešiel vo výskoku loptu chytiť, ale boxovať. Netrafil ju dobre, tá spadla ku Mrázovi, ktorý sa tentoraz včas i rýchlo zorientoval a gólom na 2:1 rozhodol o víťazstve Žiliny.

Róbert Gešnábel. Foto – Rudolf Maškurica

„Myslím si, že víťazstvo bolo zaslúžené, mali sme viacej príležitostí, boli sme viacej nebezpeční. Ružomberok dobre bránil, odolával, no dokázali sme sa v závere presadiť,” komentoval vývoj zápasu trinásťgólový najlepší strelec Žiliny, Samuel Mráz.

Už charakteristické je, že vo futbale panuje pri súperoch rozdielny pohľad na priebeh zápasu. Bolo to tak aj teraz.

„Škoda. Prehrať takýto zápas, kedy sme boli lepším mužstvom a nemáme z neho ani bod, neviem čo na to povedať,” vyslovil svoj názor ofenzívny hráč domácich Gešnábel.

Rozhodla väčšia futbalovosť Žiliny

Macíková chyba bola aj predmetom pokusu o bitku zo strany jeho brata, hokejistu Radoslava, ktorý si to chcel s divákmi, nadávajúcimi na Matúšovu adresu, vybaviť po zápase priamo na tribúne ručne-stručne. Usporiadatelia však zabránili najhoršiemu.

Dobré slovo alebo trest, čo bude platiť na Macíka v tomto prípade? Zaznelo od novinárov na pozápasovej tlačovke smerom k domácemu trénerovi Norbertovi Hrnčárovi. „Ani jedno, ani druhé. On sám vie, čo urobil a musí sa s tým vyrovnať. Najbližší zápas pôjde zase do brány, a tak, ako teraz urobil chybu, zase nás podrží,” odvetil diplomaticky a povzbudzujúco smerom k „hriešnikovi” Hrnčár.

Až na výsledok bol s výkonom oranžových tréner spokojný. Mrzeli ho len nevyužité príležitosti. Hosťujúci tréner Guľa priznal, že Žilina hrala dobre až v druhom polčase, ale podľa neho si víťazstvo zaslúžila.

„Prvý polčas nám celkom nevyšiel, ale potom sme boli futbalovejší, lepšie sme kombinovali, chalani išli za víťazstvom a zaslúžili si ho. Pomohlo nám šťastíčko, ale uchádzali sme sa oň,” zhodnotil tréner aktuálneho majstra Adrián Guľa.

Európa sa vzdialila

Ružomberok je v tabuľke nadstavbovej skupiny o titul naďalej šiesty, so stratou 9 bodov na tretie miesto (Dunajská Streda a Trenčín majú navyše nedeľňajší zápas k dobru). Do konca súťaže zostáva už len šesť kôl, čo stavia Ružomberok do takmer neriešiteľnej a hlavne nereálnej situácie. Zopakovať vlaňajšie tretie miesto sa stáva už len želaným snom. Uvedomuje si to aj šatňa.

„Európa je ďaleko, hlavne v lige. Ale v pohári sme vyhrali 2:1 so Žilinou, hráme tam odvetu, bude to ťažké, ale verím, že postúpime do finále, tam naša šanca žije,” vypočítal možnosti Liptákov Gešnábel.

Ružomberok čaká cez víkend duel u zrejme nového majstra v Trnave a následne pohárová odveta v Žiline. Pod Čebraťom sa bude najbližšie hrať v sobotu, 21. apríla so Spartakom Trnava.

MFK Ružomberok – MŠK Žilina 1:2 (1:1)

Góly: 42. Gešnábel – 37. a 90.+ S. Mráz, ŽK: 47. Káčer (Žilina), rozhodovali: D. Sedlák – T. Somoláni, D. Poláček, 1676 divákov

Ružomberok: Macík – P. Maslo, J. Maslo, Jonec, Pikk – Qose, Kostadinov – E. Daniel, Gešnábel (73. Čapek), Gál-Andrezly (60. Ľupták) – Gerec (65. Haskič)

Žilina: Volešák – Chvátal, Kaša, Králik, Holúbek – Káčer, I. Díaz, Pečovský (30. Jánošík, 79. Bičachčian), Škvarka – S. Mráz, J. Mihálik (87. Balaj)

Titulná fotografia: momentka zo zápasu Ružomberka so Žilinou. Autor – Rudolf Maškurica

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.