Dušan Tittel o Marekovi Saparovi: Svoje slovo držím

Futbalistov čaká počas prípravy aj Chorvátsko. O predaji Erika Daniela klub s nikým zatiaľ nerokoval.

Bez Mareka Saparu, ktorý sa rozhodol ukončiť aktívnu kariéru, začali futbalisti MFK Ružomberok v pondelok popoludní prípravu na jarnú časť Fortuna ligy. Okrem neho nik z kádra zatiaľ neodišiel.

Dominik Kružliak: Sapi je legenda, zaslúžil si viac rešpektu

Dominik Kružliak oddychoval počas decembra jedenásť dní v Dominikánskej republike. „Vianoce som už strávil doma. Dobre som si oddýchol. Mali sme individuálne tréningové plány, myslím, že sme ich všetci poctivo splnili, a ja sa už teraz teším na futbal,“ vravel na pondelkovom zraze futbalistov kapitán, ktorý si doteraz na ihrisku striedal pásku na ramene s Marekom Saparom.

„Sledoval som to, veľa sa o tom písalo aj v médiách. Sapi je legenda, myslím si, že si zaslúžil viac rešpektu od klubu,“ vyslovil Kružliak k téme odchodu Mareka Saparu a dodal: „Je to osobnosť, bude chýbať nám mladým, veľa nám radil, aj keď už často nehrával. Čo sa dá robiť, zaobídeme sa aj bez neho.“

MFK dva dni pred koncom roka oznámil, že Saparovi nepredĺži zmluvu. Ten mal pritom pri svojom návrate v roku 2015 sľúbenú pozíciu v štruktúrach klubu. Fanklub Concordia 1906 preto vyvesil na bránu čierny transparent, kde sa Saparu zastal a voči MFK aj na sociálnych sieťach tvrdo vystúpil.

Transparent, ktorý na konci roka opakovanie fanúšikovia vyvesili na bránu klubu. Zdroj: facebook Concordia 1906.

„Som prekvapený, že sa spomína koncepcia klubu. Stačí sa pozrieť, čo všetko sa vybudovalo za posledné dva roky. Oprava tribúny, vyhrievaný trávnik, umelá tráva, hrali sme Európsku ligu, dorast je späť v 1. lige, pracujeme na novej akadémií,“ ohradil sa voči tvrdeniu z transparentu športový riaditeľ Tittel.

Tittel potvrdil, že Saparovi neponúkli predĺženie zmluvy. Pretože káder chcú omladiť. Priestor majú dostať mladí chalani z juniorky. Bobček, Madleňák, Kmeť, Kudlička a ďalší chalani majú potenciál hrávať a my im musíme otvoriť dvere kabíny, aby prišli nielen do tréningového procesu, ale aj do zápasov. Toto je cesta, ktorou chceme ísť,“ zdôvodnil Tittel, prečo 35-ročný Sapara nedostal na konci roka ponuku ďalej hrávať.

„O inom vtedy reč nebola. Marek chcel ešte aktívne hrávať, vravel, že má ponuky, my sme mu však ten priestor na ihrisku nevedeli dať. Samozrejme, ja si svoje slovo držím. Povedal som, že Marek ma raz nahradí na poste športového riaditeľa, a tak to aj platí. Nakoniec sme sa s Marekom na pôsobení veľmi rýchlo dohodli, keď povedal, že chce ukončiť kariéru,“ zdôvodnil Tittel kauzu, ktorá sa okolo Saparu v poslednom týždni rozpútala.

Oslovili sme aj Mareka Saparu, vyjadrenie nám prisľúbil v utorok.

Šumy okolo Daniela

Veľa sa medzi fanúšikmi hovorí aj o predaji Erika Daniela, Dominika Kružliaka či Petra Gála Andrézlyho, nič z toho nateraz nie je pravda. „Toľko som už v Ružomberku o našich predajoch počul. Až ma to šokuje. Erik má v Ružomberku ešte rok a pol platnú zmluvu. Samozrejme, sú tam klauzuly, podľa ktorých ho môže iný klub vykúpiť, ale do dnešného dňa sme s nikým o jeho prestupe nerokovali,“ zamietol, no zároveň nevylúčil predaj športový riaditeľ klubu Dušan Tittel.

Krajného záložníka, ktorý je ťahúňom oranžovej ofenzívy označil tréner Norbert Hrnčár krátko po skončení jesennej časti za najlepšieho hráča ligy. Priznal tiež, že vie o záujme reprezentačného trénera Jána Kozáka: „ak by Daniel nemal české občianstvo, dostal by pri súčasnej forme pozvánku do reprezentácie,“ potvrdil Hrnčár ešte v decembri.

Otáznik nad príchodmi

Na skúšku prišiel 20-ročný útočník, kmeňový hráč Sparty Praha David Čapek.

„Máme len minimálny pohyb v kádri,“ zvestoval tréner Norbert Hrnčár. No poznajúc nevyspytateľnosť futbalového života, rýchlo dodal: „Zatiaľ.“

„Máme nejaké plány, myšlienky a zámery, ale nič z toho ešte nie je zrealizované. Uvidíme v polovici februára,“ nechcel Hrnčár odpovedať na otázky ohľadom jeho predstáv posilnenia kádra. Dušan Tittel bol pri novinárskych otázkach otvorenejší.

„Áno, sú v hre nejaké alternatívy. Môžem potvrdiť, že máme záujem o Gešnábela zo Zlatých Moraviec. Hodil by sa nám typologicky. Má tam však ešte rok platný kontrakt, takže uvidíme, či sa dohodneme,“ potvrdil Tittel kuloárne futbalové reči.

Kapitán Dominik Kružliak (číslo 2) počas pondelkového zrazu futbalistov. Zdroj – autor.

Pohárová Európa

Futbalistov čaká šesťtýždňová príprava a počas nej majú v pláne odohrať sedem stretnutí. Až tri by chceli absolvovať počas týždňového sústredenia v Chorvátsku.

„Sľubujem si od toho stabilné počasie, kvalitné terény, zmenu prostredia, verím, že nám to vyjde,“ nádeja sa tréner Hrnčár.

Na tému futbalových želaní v novom roku bol tréner Hrnčár, tak, ako ho poznáme, strohý. „Hlavne aby sme boli všetci zdraví a vyšla nám krátka, ale intenzívna príprava,“ úsečne vyslovil tréner, ktorý by už v marci mohol vyrovnať doterajší, 21-mesačný rekord Františka Komňackého na lavičke MFK. Žiadny iný tréner za ostatných viac ako desať rokov tak dlho na lavičke Ružomberka nevydržal.

„Spokojný budem, keď zopakujeme tretie miesto z poslednej sezóny. Konkurencia je, samozrejme, ťažká, ale verím, že chalani sa dobre pripravia a v jarnej časti ten nový model súťaže zvládneme tak, aby sme boli úspešní,“ zopakoval už známu víziu pre aktuálnu sezónu Dušan Tittel.

„Našim cieľom je zostať v najbližších troch zápasoch v prvej šestke a potom zabojovať o pohárové umiestnenie, tak ako minulý rok,“ potvrdil za hráčsku kabínu kapitán tímu, reprezentant do 21 rokov, Dominik Kružliak.

Prípravné zápasy: 

12. 1. 2018 o 13:00 MFK Ružomberok – MFK Tatran Liptovský Mikuláš (Ružomberok, UT)

19. 1. 2018 o 11:00 MFK Ružomberok – FC Lokomotíva Košice (Ružomberok, UT)

19. 1. 2018 o 14:00 MFK Ružomberok – MFK Vítkovice (Ružomberok, UT)

22. 1. – 2. 2. 2018 Sústredenie v Chorvátsku (3 bližšie nešpecifikované zápasy)

12. 2. 2018 Bohemians Praha 1905 – MFK Ružomberok (Praha, Dolíček)

Titulná fotografia: Dušan Tittel odpovedá novinárom počas pondelkového začiatku zimnej prípravy. Zdroj – autor.

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.