FS Liptov sa pre mladých tanečníkov stal rodinou

Najviac sa tešia zo spoločných nácvikov a stretnutí, no radi majú aj hlasný potlesk od divákov.

Ružomberčanka Dorota Lukáčová sa do Folkórneho súboru (FS) Liptov dostala pred 14 rokmi vďaka svojim rodičom, no už predtým v súbore tancovali aj dve staršie sestry. Napokon bola jednou z tých, kto rozprávaním o folklóre a zážitkoch presvedčil aj Branislava Nižnanského. Obaja študujú v maturitnom ročníku na Gymnáziu
sv. Andreja.

Tancovať ich učia aj starší tanečníci 

,,Ako dieťa som tancoval v Základnej umeleckej škole Ľudovíta Fullu, teraz som tretí rok súčasťou tanečnej zložky FS súboru Liptov. Rozhodnutie neľutujem, tanec ma udržuje v dobrej kondícii. Bavia ma tance z Liptova, ale na nácvikoch skúšame rôzne prvky, napríklad z Podpoľania, goralské tance. Učí nás pán Igor Littva, niekedy aj starší tanečníci,” začína nám rozprávať Branislav cestou na Vlkolínec.

Súbor sa stretáva dvakrát do týždňa, vždy v utorky a piatky. ,,Zvykneme spolu trénovať dve, niekedy aj tri hodiny, podľa toho, koľko nás príde,” približuje Dorota.

Jednu z najčastejších choreografií, ktorú vystupujú, sa nazýva Proti radom. ,,Je veľmi zaujímavá, rýchla a zároveň má také časti, keď si už ľudia myslia, že sa blíži koniec, začnú tlieskať, no choreografia ešte pokračuje. Ak ľudia začnú veľmi tlieskať, tak celú choreografiu ešte zopakujeme,” hovorí s úsmevom Branislav.

Dorota a Branislav v krojoch vo Vlkolínci. (Foto: Jaroslav Moravčík. )

Obdiv zožali v ďalekom Mexiku, ale aj u českých susedov

A hoci sa už obaja na pódium postavili spoločne niekoľkokrát, Dorota predsa len vyberá staršie zážitky. ,,Jedno z najlepších bolo vystúpenie v Mexiku. Hoci bol súbor ešte dávnejšie v Sýrii, toto bolo jediné vystúpenie, kde sme boli tak ďaleko. Šli sme letecky, pôvodne sa zvažovalo, že ostaneme mesiac, ale hudobníci nemohli, tak sme na-
pokon zotrvali trinásť dní.”

Spomína si najmä na kultúrny šok. ,,Sme belší, ľudia nás obdivovali. Prechod cez mesto trval veľmi dlho, každý sa pri nás pristavoval, chcel sa odfotografovať. Ich kultúra je zaujímavá a rovnako aj jedlo. S tým sa mi spája teraz už veselý moment, že sme sa nakazili baktériou z jedla a niektorí sme skončili aj v nemocnici,” načrie Dorota do spomienok z Mexika.

FS Liptov vnímajú ako rodinu. ,,Radi sa stretávame, všetko si hovoríme a všetko spolu prežívame. Máme spriatelené aj iné súbory, je nám blízky najmä FS Partizán, pretože ich vedúci je krstný otec nášmu vedúcemu. Osobne však poznáme veľa folkloristov z viacerých súborov,“ pridáva Branislav.

Tešia ich aj spoločné vystúpenia, ku ktorým patrí aj hlasný potlesk. ,,Keď sme naposledy boli v Červenom Ko- stelci v Čechách, tak nám povedali, že máme ,,nožičky” ako z gumy”, nevedeli sa na nás vynadívať,” dodáva s úsmevom Dorota.

Hoci ešte nevedia, kam ich kroky zavedú po ukončení strednej školy, priznávajú, že ak to bude možné, budú chcieť byť aj naďalej súčasťou FS Liptov.

Titulná fotografia: Dvaja tanečníci z FS Liptov. Foto: Jaroslav Moravčík.

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Som vyštudovaná žurnalistka. Počas štúdia som pracovala pre regionálne noviny, kde som písala o kultúrno-spoločenskom dianí na Považí. Mám za sebou stáž pre portál aktuality.sk. Zaujímam sa o históriu, kultúru a problémy bežných ľudí z okolia Ružomberka. V RK Magazíne som zástupkyňa šéfredaktorka a web editorka portálu rkmagazin.sk.