Hrabovo a Čutkovo by mohla prepojiť cyklotrasa

Téma rozvoja Hrabovskej doliny a priľahlého okolia je opäť aktuálna. Na pretras príde už na najbližšom mestskom zastupiteľstve a jedným z dokumentov bude práve projekt cyklotrasy medzi Hrabovskou a Čutkovskou dolinou.

Rozvoj Hrabovskej doliny a lokality Malina Brda sa stáva opätovne dôležitou témou v Ružomberku. Súkromné zámery jednotlivých investorov postupne pribúdajú a záujem o jednu z najkrajších častí Liptova narastá ako medzi návštevníkmi, tak aj potenciálnymi investormi. Najnovším plánom je prepojenie Hrabovskej a Čutkovskej doliny regulérnou cyklotrasou. Zámer je aktuálne prerokovávaný na komisiách pri mestskom zastupiteľstve spolu s niekoľkými ďalšími plánmi v lokalite Hrabovskej doliny. V uplynulých dňoch prebehla verejnosťou aj informácia o plánovanej stavebnej uzávere na Malinom Brde ktorá súvisí s plánovaným prijatím územného plánu zóny, ktorý by jasne definoval rozvojové rámce v celej lokalite Maliného Brda.

Pre mesto, región a aj životné prostredie je samozrejme dôležité aby výstavba v takto cennej a pre mesto významnej lokalite mala jasne určené rámce, medze a koncepciu avšak necitlivo vyhlásená zóna stavebnej uzávery by mohla celkovému a dlhodobému rozvoju Hrabovskej doliny viac uškodiť než pomôcť. Pri aktuálnej výstavbe viac ako 50 chaletov a plánovanej výstavby 7 podlažného apartmánového domu sa dopravná situácia v celej doline začína dostávať za pomyselnú akceptovateľnú hranicu. Aj počas uplynulého víkendu keď svoje brány otvorilo „Kráľovstvo Hrabovo“ bolo evidentné, že dopravná situácia sa stáva neúnosnou a je potrebné ju riešiť. Ak by sa však plánovaná stavebná uzávera vyhlásila na celú lokalitu Malina Brda aj so susediacim Hrabovom, riešenie dopravnej situácie by sa tak mohlo odsunúť a aktuálne dopravné kongescie by postupom času ďalej naberali na sile a pravidelnosti.

Vizuálny náčrt možného vedenia cyklotrasy. Zdroj: Komisia pre kultúru a cestovný ruch

Aj preto je aktuálny zámer výstavby cyklotrasy medzi Hrabovskou a Čutkovskou dolinou výbornou správou. Podpora cyklomobility je potrebná nielen z hľadiska životného prostredia, ale výrazne by pomohla aj celkovému rozvoju turistického ruchu v celom regióne. Hoci sú plány na výstavbu cyklotrasy zatiaľ len v hrubých rysoch a nie sú známe ďalšie detaily ohľadom financovania, trasovania, či celkovej etapizácie projektu, mesto by na takýto projekt mohlo celkom určite žiadať aj grantové prostriedky. Ďalšou možnosťou je aj združené financovanie developerov a podnikateľov pôsobiacich v lokalite v spolupráci s mestom. Bratislavský developer Nelly Consulting pred nedávnom predstavil aj zámer rozšírenia tzv. „medvedej“ cesty vedúcej cez Hrabovskú dolinu spolu s vybudovaním záchytného parkoviska na jej konci.

V tejto chvíli ešte nie je zrejmé akým smerom sa budú jednotlivé projekty uberať, avšak dôležité bude, aby sa diskusia o podobe Hrabovskej doliny dostala do transparentných, korektných a objektívnych rámcov. Spoločným cieľom musí byť celkový rozvoj a je na samospráve aby hľadala najlepšie možné cesty ako sa k tomuto cieľu priblížiť.

Zdroj hlavne foto: Komisia pre kultúru a cestovný ruch

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Som lokálpatriot. Zaujímajú ma všetky témy týkajúce sa Ružomberka. Prioritne sa venujem témam územného, sociálneho a mestkého rozvoja.


Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.