Hrabovská dolina je počas leta obsadená na 95 percent

Stovky turistov denne. Vo vode, na pláži, na turistike či bicykloch. Hrabovská dolina je ťahúňom ružomberského turizmu.

Poľskí rodičia sedia na pláži a dohliadajú na svoje deti v Hrabovskom jazere. Skúšajú aquazorbing či novinku – detské motorové člny. Kúsok vyššie českí cyklisti odfukujú po ďalšej jazde v bike parku. Vedľa v lese dve izraelské rodiny odušu fotia svoje ratolesti lezúce v Tarzanii. A pomedzi to desiatky Slovákov, aj Ružomberčanov. V bufete, na prechádzke s kočíkom, v behu, so psom či rybačke.

V Hrabove nie je nuda

Už osem rokov sa snaží obľúbenú turistickú lokalitu zveľaďovať Občianske združenie (OZ) Hrabovská dolina.

„Pre deti je zaujímavá Mini Zoo, Aquazorbing či Tarzania. Trošku väčšie sa okrem toho radi spustia na Zipline alebo kolobežkách a trojkolkách. Nielen pre romantikov sú loďky na jazere. Pre dobrodruhov zjazd na bicykloch. Všetko sa tu dá požičať, ak ste si náhodou nepriniesli vlastné,“ menuje niektoré z atrakcii predseda OZ Štefan Červeň. Najnovšou je možnosť spustiť sa na kolobežke až z vrcholu Maliného až do Hrabova.

Samotní členovia investujú do údržby doliny nemalú snahu a finančné prostriedky. Naposledy opravili prístrešky na opekačky a grilovačky, a tiež zavlažovanie a plot multifunkčného ihriska. Doplnili smetné koše.

Záver leta s novým program

„Naše plány nekončia. Už teraz v závere augusta spúšťame 0. ročník Letného kina, hoci z mesta sme sľúbenú dotáciu na túto aktivitu nedostali. Až do konca augusta, budeme v piatky pri jazere premietať film. V soboty bude od 20:00 večerné lezenie v Tarzanii s čelovkami. Pre Ružomberčanov úplne zdarma. K tomu bufet, maľovanie na tvár a animátori. Chceme ukázať, že v doline môže byť život aj večer,“ vysvetľuje najnovšie zámery Štefan Červeň.

Práve večerný program vníma ako jednu z výziev do ďalších sezón. „Ľudia to večer nemajú čo robiť. Pritom obsadenosť chát je počas júla a augusta 95 percentná. Služby a ponuka sa musia jednoznačne zlepšiť. Tak zo strany podnikateľov, ako aj zo strany mesta. Turistom chýba večerný život v doline i v meste, kde je všetko zatvorené,“ ponúka Červeň vlastnú skúsenosť z rozhovorov s klientmi.

Uvítali by väčšiu participáciu mesta

Do doliny povedie po rokoch plánovania už čoskoro nový chodník. Nebude všade osvetlený, ani asfaltový, korčuliarom nepomôže, ale peším a cyklistom dozaista ulahodí.

„Konečne. No boli by sme radi, ak by tu okrem investície prišla aj dotácia na cestovných ruch. Tento rok do Hrabovskej doliny z rozpočtu Oblastnej organizácie cestovného ruchu a mesta nešlo ani euro,“ vraví.

Rozprávame sa aj o nepremávajúcej verejnej doprave, chýbajúcej údržbe v častejšom kosení a najmä vysýpaní odpadu.

„Päťsto turistov denne tu zaplní koše ako nič. Vysýpajú to naši brigádnici, inak by sa odpadky váľali po zemi. Raz za týždeň, čo robí mesto, je málo. Nehovoriac o chýbajúcich prekrytých a uzamykateľných stojiskách na kontajnery,“ ponúka námety na zlepšenie služieb vo vychýrenej Hrabovskej doline Štefan Červeň.

„Napriek tomu sme radi, že návštevnosť Hrabova stúpa a ľudia ho stále viac a viac vyhľadávajú,“ uzatvára Červeň.

Článok bol publikovaný v Ružomberskom magazíne číslo 8/2019.

Foto – OZ Hrabovská dolina

PR článok