Huncútstva v (ne)malom meste

Zalistujme v starostlivo udržiavanom fascikli novinárskej skúsenosti z nášho mesta.

Aby sme dokázali napísať nasýtený text, potrebujeme mať aj dostatok informácií. Niekedy nás fascinuje expresná rýchlosť, inokedy by sme sa odpovedí nedočkali, ani keby sme čakali do dôchodku. Počas cesty k nim však narážame aj na prekážky, keď nám odpovedať nechcú aj napriek tomu, že musia. A aby nám nebolo ľúto, NAŠE otázky na mesto skončia v mailových schránkach iných médií.

Listujeme však ďalej. Pri písaní textu nestačí len mailovať či telefonovať, ale s ľuďmi sa aj stretávať. Často nás vidieť s fotoaparátom na podujatiach, inokedy naše rozospaté tváre smerujú s kávou v ruke na zasadnutie mestského zastupiteľstva. A kým na vymenovanie prítomných poslancov nestačia prsty na štyroch rukách, zvedavých novinárov by sme zrátali pokojne aj na jednej. Stálicami sme my a mestská televízia. A to nielen na zastupiteľstve. Počet novinárov sa totižto rozširuje len vtedy, ak do Ružomberka zavítajú bratislavskí politickí funkcionári . Vtedy sa k vyššie menovaným  pridávajú aj celoslovenské médiá. Články sú však napísané, Ružomberčania sú informovaní, svet je v rovnováhe.

Otáčame poslednú stranu. Pri používaní informácií, ktoré novinári svojou prácou nezískali, ale ich zistili jednoduchým čítaním iných médií, je potrebné uviesť zdroj. Tak to robíme v Ružomberskom magazíne. Vyplýva to z Etického kódexu novinára, ktorý by mal mať v malíčku každý novinár. Je síce lichotivé, že pri tvorbe textov konkurenčných médií sme inšpiráciou, no použiť vety z našich článkov a považovať ich za svoje, by pokojne mohlo konkurovať spôsobu, akým písali politici záverečné práce.

Od začiatku fungovania Ružomberského magazínu sa snažíme prostredníctvom článkov nielen informovať, ale čitateľa aj vychovávať. Zrejme sa nám to darí, pretože na mnohé huncútstva nás upozorňujete práve vy.

Karikatúra – Anna Šenkeríková

Článok bol pôvodne publikovaný v augustovom RK Magazíne. 

Som vyštudovaná žurnalistka. Počas štúdia som pracovala pre regionálne noviny, kde som písala o kultúrno-spoločenskom dianí na Považí. Mám za sebou stáž pre portál aktuality.sk. Zaujímam sa o históriu, kultúru a problémy bežných ľudí z okolia Ružomberka.