
V pondelok 23. júna vo večerných hodinách došlo takmer vo všetkých regiónoch stredného Slovenska k masívnejšiemu prerušeniu dodávky elektrickej energie. Na príčine boli búrky sprevádzané silným vetrom. Stredoslovenská distribučná (SSD) evidovala k 22:00 h bez elektriny takmer 50-tisíc domácností.
Mimo prevádzky zostalo viac ako 1 000 trafostaníc. „Elektrikári potrebujú vyriešiť takmer tridsať porúch na úrovni vysokého napätia a približne päťdesiat porúch na úrovni nízkeho napätia. Vo všetkých zasiahnutých okresoch intenzívne pracujú na tom, aby mali všetky domácnosti elektrinu opäť k dispozícii čo najskôr,“ uviedol Miroslav Gajdoš zo SSD.
V lokalitách, kde to bude technicky a z bezpečnostného hľadiska možné, zabezpečí SSD dočasnú dodávku energie cez nepoškodené okruhy. V mnohých prípadoch si však obyvatelia budú musieť počkať až do odstránenia samotnej príčiny. Dĺžka opráv bude závisieť od rozsahu poškodenia a dostupnosti poruchového miesta.
Prosba o trpezlivosť
Energetici však predpokladajú, že po ustálení počasia bude prebiehať obnovovanie distribúcie elektriny vo väčšine miest a obcí pomerne rýchlo. V odľahlejších oblastiach ako sú lazy, samoty či chatové oblasti to bude technicky aj časovo náročnejšie. Niektoré opravy budú elektrikári s najväčšou pravdepodobnosťou riešiť ešte aj v priebehu dnešného dňa.
Príčinou výpadkov sú podľa Gejdoša v podobných situáciách najčastejšie elektrické výboje spôsobené bleskovou činnosťou, stromy spadnuté na elektrické vedenie, pretrhané vodiče a poškodené stĺpy a stožiare.
SSD vyzýva zasiahnutých odberateľov, aby boli trpezliví a nepreťažovali poruchovú linku, pokiaľ nie sú svedkami nejakej nebezpečnej situácie ako je požiar elektrického zariadenia, spadnuté vodiče pod napätím či inej udalosti ohrozujúce život alebo majetok.
Aktualizované: Situácia sa zlepšuje
Situácia s výpadkom elektriny sa postupne začína zlepšovať. „Na strednom Slovensku máme stále bez elektriny viac ako 12-tisíc odberných miest. Evidujeme 23 porúch na úrovni vysokého a približne 80 porúch na úrovni nízkeho napätia. Mimo prevádzky máme zhruba 160 distribučných trafostaníc. Najhoršia situácia je v regiónoch hornej Nitry a Turca,“ priblížil aktuálnu situáciu Gejdoš.
Dodal, že najviac komplikácií spôsobili stromy popadané na vzdušné vedenia: „Naši zamestnanci sú už od včerajšieho večera v teréne a pracujú na obnovení dodávky elektriny. V priebehu najbližších hodín sa bude počet domácností bez elektriny zmenšovať, ale aj napriek tomu žiadame zasiahnutých obyvateľov o trpezlivosť.“
Počas dnešného dňa došlo k ďalšiemu zlepšeniu situácie. „Vďaka nasadeniu našich elektrikárov a elektromontérov sa nám postupne darí obnovovať dodávku elektriny vo všetkých zasiahnutých oblastiach. Bez prúdu zostáva na strednom Slovensku ešte asi 2 000 odberných miest. Ide však o celkový počet, ktorý sa skladá z rôznych lokalít Trenčianskeho, Žilinského a Banskobystrického kraja. Žiadna z porúch už teda nemá dosah na nejaký výraznejší počet domácností. Väčšinou ide o desiatky, výnimočne o 200-300. Hoci ide o komplikovanejšie a náročnejšie opravy, do večera sa tento počet určite ešte významne zredukuje,“ ozrejmil Gejdoš.
Ilustračné foto – Pexels.com
Podporte kvalitný nezávislý obsah
Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.