Kam ten svet speje?

Muž, žena, iné. Globálna epidémia tretieho pohlavia sa stále rozširuje.

Dnes sa veru tolerancii medze nekladú. Sarkasticky povedané, rodové inovácie spoločnosti tisícky rokov chýbali a na rozdiel od terorizmu ich treba riešiť.

Na Slovensku sa tieto praktiky ešte veľmi neudomácnili. Ľudí skôr znepokojujú existenčné problémy a zle nastavený ekonomický systém. Skrátka, aspoň väčšina z nás, sa nemá tak dobre, aby rozmýšľala nad zbytočnosťami.

Inak je to v niektorých „vyspelejších“ zahraničných krajinách, kde sa už pohodlní ľudia nemajú na čo sťažovať. A tak je zrazu diskriminácie viac než kedykoľvek predtým. Donedávna ani pomenovanie muž alebo žena nikoho neurážalo či neznevýhodňovalo.

Kedysi a dnes

Žiaľ, kvôli myšlienke rodovej rovnosti sa v prípade ľahšie ovplyvniteľných mladých mužov a žien čo-to zmenilo. Metrosexualita je v móde. Niektorí muži trávia pred zrkadlom viac času ako ženy. Homosexuáli určujú, čo je na ženách sexi.

Aj vzory tínedžerov sú dnes iné. Jurija Gagarina nahradil Justin Bieber, Janu Eyrovú Lady Gaga.

Extravagantné módne výstrelky a suicidálne sklony mladí zdôvodňujú tým, že okolie nerešpektuje ich individualitu. Keď si predstavíme, že pred niekoľkými desaťročiami ľudia v ich veku bojovali na fronte či ošetrovali zranených, je to smiešne.

Povinná vojenská služba donedávna učila mladých mužov, ako sa postarať o seba, chrániť svoje rodiny, čeliť problémom „po chlapsky“. Nepochybne, tento druh výchovy dnes niektorým chýba. A potom sa stáva, že svoje problémy „riešia“ detinskými a zbabelými slovnými atakmi a ak dôjde na chlapské riešenie sporu, utekajú na políciu.

Naopak ženy, kedysi nežné, starostlivé gazdiné, sa stávajú ráznejšími a fyzicky zdatnejšími. Často ich viac priťahuje kariéra než materstvo a rodina.

Práva na úkor práv

Je jasné, že spoločnosť časom doplatí na neustále dožadovanie sa „ľudských práv“, s ktorými niektoré návrhy ani nesúvisia. Ako v prípade transsexuálov, ktorí verejne prezentujú svoje sexuálne preferencie na rôznych pochodoch. Tým však sami porušujú svoje právo na súkromie, pretože sexualita vždy bola a u normálnych ľudí stále je intímnou záležitosťou.

Ako sa celý tento tolerančný cirkus skončí, nevedno. A rovnako ani kto v prípade vojnového konfliktu narukuje…

Ilustračná fotografia – autorka

Som vyštudovaná žurnalistka, zaujíma ma kultúra a história dolného Liptova. Rada píšem o problémoch a záujmoch bežných ľudí, cez ich svedectvá sa snažím pripomínať hodnoty, na ktoré by spoločnosť nemala zabúdať. Zároveň pracujem v oblasti zabezpečenia bezpečnosti priemyselných inštalácií.