Katolícka univerzita otvorila nový akademický rok

Slávnostné otvorenie akademického roka na Katolíckej univerzite. Zdroj: TS KU

Katolícka univerzita v Ružomberku chce otvoriť nové študijné programy a zvyšuje ubytovacie kapacity.

Na Katolíckej univerzite v Ružomberku slávnostne otvorili v stredu 20. septembra nový akademický rok. Vysoká škola s viac ako 3 500 študentmi bude mať nového prorektora pre rozvoj, informatizáciu a inovácie, ktorým sa stal projektový manažér František Horvát. Taktiež inaugurovali staronového dekana teologickej fakulty docenta Radoslava Lojana.

Za najväčšiu výzvu považuje rektor KU Jaroslav Demko úspešné dokončenie akreditačného procesu, zabezpečenie vnútorného systému kvality a nové výkonnostné zmluvy so štátom. Ružomberská alma mater je zapojená do Plánu obnovy a okrem iných cieľov by rada zvýšila svoje ubytovacie kapacity. „Budeme ďalej pracovať na rozširovaní nových študijných programov tam, kde je to možné a kde je na to spoločenská objednávka, pričom bude zachovaný súlad s našou dlhodobou koncepciou rozvoja,” vyhlásil rektor Jaroslav Demko.

Katolícka univerzita otvorila nový školský rok bohoslužbou Veni Sancte a slávnostným zhromaždením akademickej obce za účasti významných hostí, vrátane apoštolského nuncia Nicola Girasoliho, košického arcibiskupa Bernarda Bobera či spišského diecézneho administrátora Jána Kuboša. Rektor jedinej katolíckej univerzity na Slovensku upozorňuje na nedostatok lídrov v súčasnej spoločnosti. „Líder nie je ten, ktorý v prvom rade myslí len a len na seba. A nie je to ani manažér, riaditeľ či iný funkcionár – líderstvo je viac než len funkcia. Líder chce slúžiť, nie sa nechať obsluhovať,” povedal J. Demko. „Som presvedčený o jedinečnom poslaní Katolíckej univerzity v Ružomberku, ktorá má budovať civilizáciu lásky. Je to liaheň budúcich múdrych lídrov a charakterných elít, ktoré tak nutne potrebujeme.”

Katolícka univerzita v Ružomberku vznikla v roku 2000, má štyri fakulty: pedagogickú, zdravotnícku, filozofickú a teologickú. V roku 2022 získala Národnú cenu za kvalitu v kategóriách topmanažér kvality a najlepšia diplomová práca. Podľa nezávislého hodnotenia VER je ružomberská fakulta zdravotníctva najlepšia v zdravotníckych vedách. KU má taktiež najnižšiu mieru nezamestnanosti svojich absolventov zo všetkých vysokých škôl na Slovensku. Od roku 2018 je jej rektorom biológ a ekológ Jaroslav Demko.

Fotogaléria

Zdroj: TS KU

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.