Útočník vo vlaku pobodal študentku Katolíckej univerzity

Ilustračné foto: FB/Polícia Slovenskej republiky

Matej z okresu Spišská Nová Ves čelí obvineniu z obzvlášť závažného zločinu vraždy spáchaného v štádiu pokusu v jednočinnom súbehu s prečinom výtržníctva. Napadnutá študentka Katolíckej univerzity v Ružomberku je hospitalizovaná v stabilizovanom stave.

Útočník, ktorý mal v stredu 1. novembra vo vlaku z Košíc do Žiliny pobodať 22-ročnú ženu, bude stíhaný väzobne. O jeho umiestnení do preventívnej útekovej väzby v nedeľu  (5. 11.) popoludní rozhodol sudca Mestského súdu v Košiciach, ktorý vyhovel návrhu prokurátora. Pre médiá to potvrdil obhajca obvineného Tomáš Polák.

„Môj klient bol vzatý do väzby z dôvodu tzv. útekovej a preventívnej väzby. Proti rozhodnutiu zatiaľ sťažnosť nepodal, ponechá si lehotu na rozhodnutie, ktorá je tri dni. Čo sa týka jeho výsluchu, ku skutku nevypovedal, vypovedal len k svojím osobným pomerom a k návrhu prokurátora na jeho vzatie do väzby,” uviedol obhajca.

Čelí obvineniu z pokusu o vraždu

Obvinený 29-ročný Matej z okresu Spišská Nová Ves mal podľa polície náhle a bez zjavného dôvodu viackrát bodnúť do krku 22-ročnú ženu vo vlaku, ktorý smeroval z Košíc do Žiliny. Čelí obvineniu z obzvlášť závažného zločinu vraždy spáchaného v štádiu pokusu v jednočinnom súbehu s prečinom výtržníctva. V prípade dokázania viny hrozí mužovi podľa polície trest odňatia slobody na 15 až 20 rokov. Polícia pre útočníka žiadala väzobné stíhanie.

Obvinený po rozhodnutí súdu ihneď smeroval do Ústavu na výkon väzby a Ústavu na výkon trestu odňatia slobody na Floriánskej ulici v Košiciach. Polák nechcel komentovať zdravotný stav klienta a je podľa neho v súčasnosti ťažké predpokladať, kedy by sa mohol začať súdny proces.

Mladá žena, ktorú napadol v kupé náhle a bez zjavného dôvodu, je mimo ohrozenia života. Dobu liečenia lekári odhadli na dva týždne. Okrem bodných rán na krku utrpela aj rezné poranenia na rukách.

Na snímke policajti predvádzajú na Mestský súd v Košiciach obvineného 29-ročného Mateja z okresu Spišská Nová Ves. Košice, 5. novembra 2023. Foto: TASR – Roman Hanc

V rýchliku na Spiši došlo k vážnemu incidentu

Vzhľadom na celoslovenskú závažnosť prípadu aj vzťah k mestu Ružomberok, v nasledujúcich riadkoch prinášame chronologický priebeh udalostí, ako ich zachytili tlačové agentúry a zdroje.

V jednom z rýchlikov na východe Slovenska došlo v stredu večer (1. 11.) k incidentu medzi cestujúcimi. Na mieste zasahovala polícia. TASR to potvrdila Lenka Ivanová, krajská policajná hovorkyňa z Košíc s tým, že podrobnosti ani rozsah zranení nateraz nie je známy.

Incident sa mal odohrať v rýchliku R 762 smerujúcom z Košíc do Žiliny. Vlak stál v Spišskej Novej Vsi a mal takmer dvojhodinové meškanie. „Keďže sa v súčasnej dobe zisťujú prvotné informácie, viac informácií nie je možné poskytnúť,” uviedla Ivanová.

Železničná spoločnosť Slovensko na svojom webe okrem iného informovala, že na miesto bola jednému z cestujúcich privolaná posádka rýchlej zdravotnej pomoci.

Zadržali útočníka, ktorý mal vo vlaku na Spiši pobodať študentku

Polícia zadržala podozrivého, ktorý mal v stredu (1.11.) večer vo vlaku na Spiši pobodať 22-ročnú ženu. Umiestnili ho do policajnej cely. Vo štvrtok (2. 11.) o tom informoval Policajný zbor (PZ) SR – Košický kraj na sociálnej sieti s tým, že v jednom z vlakov smerujúcich z Košíc do Žiliny mal útočník bez zjavného dôvodu a náhle zaútočiť na 22-ročnú ženu, ktorá s ním sedela v spoločnom kupé.

„Podľa výsledkov doterajšieho vyšetrovania s doposiaľ neznámym predmetom boli žene spôsobené viaceré bodno-rezné poranenia v oblasti krku a rúk,” uviedla polícia. Po príchode vlaku do železničnej stanice Spišská Nová Ves sa podozrivá osoba snažila z vlaku ujsť. Bezprostredne jej v tom až do príchodu polície zabránili spolucestujúci z vedľajšieho kupé.

Osobu podozrivú zo spáchania skutku po vykonaní potrebných procesných úkonov umiestnili do cely policajného zaistenia. Vzhľadom na závažnosť skutku vec prevzal vyšetrovateľ odboru kriminálnej polície Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Košiciach. 

„Bola vykonaná obhliadka miesta činu, počas ktorej bolo zaistených viacero stôp, ktoré budú podrobené znaleckému skúmaniu. Po ukončení bolo v súvislosti s týmto incidentom začaté trestné stíhanie pre obzvlášť závažný zločin vraždy v štádiu pokusu v jednočinnom súbehu s prečinom výtržníctva,” dodala polícia.

V súčasnosti vykonávajú ďalšie procesné úkony smerujúce k objasneniu všetkých okolností, ktoré sú podľa polície dôležité pre trestné konanie, a ktoré podozrivú osobu viedli k spáchaniu tohto skutku. Až po ich vykonaní a dôkladnej analýze bude rozhodnuté o ďalšom procesnom postupe. „Čiastkové informácie preto poskytovať nebudeme a bližšie informácie poskytneme, až keď to situácia vo vyšetrovaní dovolí,” uzatvára PZ.

Mladá žena pri útoku utrpela stredne ťažké poranenia, v súčasnosti je hospitalizovaná v spišskonovoveskej nemocnici a je podľa polície mimo ohrozenia života.

V rýchliku na východe Slovenska z Košíc do Žiliny došlo v stredu večer k incidentu medzi cestujúcimi. Foto: FB/Polícia Slovenskej republiky

Polícia obvinila útočníka z vlaku, navrhla väzobné stíhanie

Polícia obvinila útočníka, ktorý mal v stredu (1. 11.) večer napadnúť 22-ročnú ženu vo vlaku na Spiši, navrhne väzobné stíhanie. Košická krajská polícia o tom informovala v piatok (3. 11.) na sociálnej sieti s tým, že po zhromaždení, dôkladnej analýze a následnom vyhodnotení všetkých dôkazov mohol krajský policajný vyšetrovateľ zo skutku obviniť 29-ročného Mateja z okresu Spišská Nová Ves. Ten mal podľa polície viackrát bodnúť mladú ženu, s ktorou sedel v spoločnom kupé vlaku smerujúceho z Košíc do Žiliny.

Muž čelí obvineniu z obzvlášť závažného zločinu vraždy, spáchaného v štádiu pokusu, v jednočinnom súbehu s prečinom výtržníctva. „Podľa výsledkov doterajšieho vyšetrovania Matej vo vlaku, ktorý v tom čase prichádzal na železničnú stanicu Spišská Nová Ves, v úmysle usmrtiť poškodenú, pravdepodobne nožom, náhle a bez zjavného a doposiaľ nezisteného dôvodu, poškodenú niekoľkokrát bodol do oblasti krku. Keď sa začala brániť, spôsobil jej rezné poranenia na rukách,” dodala Lenka Ivanová, krajská policajná hovorkyňa z Košíc.

Poškodená žena podľa predbežného vyjadrenia lekárov utrpela zranenia s predpokladanou dobou liečenia 14 dní. Krajský policajný vyšetrovateľ zároveň spracuje podnet na vzatie obvineného do vyšetrovacej väzby. V prípade dokázania viny mu hrozí trest odňatia slobody na 15 až 20 rokov.

Žena, ktorú napadol útočník vo vlaku, je v stabilizovanom stave

Zdravotný stav mladej ženy, ktorú mal v stredu (1. 11.) večer vo vlaku z Košíc do Žiliny nožom napadnúť útočník, je stabilizovaný. Hovorkyňa Operačného strediska Záchrannej zdravotnej služby (OS ZZS) SR Petra Klimešová vo štvrtok (2. 11.) uviedla, že na tiesňovú linku prijali žiadosť o pomoc k 22-ročnej žene s bodným poranením krku.

„Na železničnú stanicu v Spišskej Novej Vsi sme vyslali posádku rýchlej lekárskej pomoci. Záchranári ju po prvotnom ošetrení transportovali do nemocnice,” uviedla Klimešová.

Hovorkyňa siete Penta Hospitals SK Bianka Krejčíová TASR potvrdila, že pacientka bola do spišskonovoveskej nemocnice privezená so stredne ťažkými zraneniami. „Momentálne je jej zdravotný stav stabilizovaný, nateraz zostáva hospitalizovaná v nemocnici,” uviedla.

Polícia zatiaľ bližšie informácie k prípadu neposkytla. Krajská policajná hovorkyňa z Košíc Lenka Ivanová v stredu večer potvrdila, že došlo k incidentu medzi cestujúcimi. Incident sa mal odohrať v rýchliku R 762 smerujúcom z Košíc do Žiliny neďaleko stanice v Spišskej Novej Vsi.

Prezidentka: Útok na študentku vo vlaku je smutný a odsúdeniahodný

Útok na mladú študentku vo vlaku na Spiši je smutný a odsúdeniahodný. Uviedla to vo štvrtok (2. 11.) prezidentka SR Zuzana Čaputová na sociálnej sieti. Zároveň ocenila duchaprítomnú reakciu sprievodkyne i spolucestujúcich.

„Oceňujem duchaprítomnú reakciu sprievodkyne, ktorá študentke poskytla prvú pomoc, ako aj ďalších cestujúcich, vďaka ktorým sa podarilo útočníka zadržať. Žiadne násilie nemôžeme v našej spoločnosti tolerovať a nemôžeme žiť ani v strachu o našich najbližších,” napísala hlava štátu. Je rada, že zdravotný stav študentky je stabilizovaný.

Minister avizoval možné posilnenie hliadok vo vlakoch

Hliadky vo vlakoch by sa mohli dočasne posilniť. Avizoval to minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) na rokovaní (2. 11.) Výboru Národnej rady SR pre obranu a bezpečnosť v súvislosti so stredajším (1. 11.) incidentom. Zranenej žene zaželal skoré uzdravenie.

„Chcem ubezpečiť občanov, že aj spolu s dočasne povereným policajným prezidentom riešime situáciu tak, aby sa do budúcna ľudia nemuseli báť cestovať vlakom,” deklaroval minister vnútra. O situácii plánuje hovoriť aj s ministrom dopravy Jozefom Rážom (nominant Smeru-SD).

Študentka sa stala obeťou vážneho násilného činu

Na situáciu zareagovala aj Katolícka univerzita (KU) v Ružomberku. „V stredu 1. novembra počas návratu späť na vysokú školu sa naša študentka stala obeťou vážneho a agresívneho trestného činu,“ uviedli na webovej stránke KU.

„Podľa nateraz dostupných informácií ju vo vlaku v Spišskej Novej Vsi napadol páchateľ, ktorý jej spôsobil viacero bodných rán do krku a ramena. Podľa dostupných  informácií je stav našej študentky po operácii nateraz stabilizovaný,“ pokračuje vyhlásenie

„Na Katolíckej univerzite len ťažko v tejto smutnej chvíli hľadáme slová, ktoré by dokázali vyjadriť smútok a zdesenie, ktoré prežívame. Sme zhrození z agresivity a násilia, ktoré hlboko odsudzujeme. Našu študentku, spolužiačku a kamarátku ubezpečujeme o našich modlitbách, blízkosti a pomoci. Veľmi si prajeme jej skoré zotavenie,“ píše v stanovisku.

„Ďakujeme všetkým, ktorí našej študentke poskytli prvú pomoc a zachránili jej život, osobitne vlakovej sprievodkyni, spolucestujúcim a záchranným zložkám. Prosíme, dávajte pozor nielen na seba, ale i na druhých,“ vyzýva web KU.

Na záver ešte KU uviedla: „Na konci sa ešte vynára otázka: Čo sa to s nami, „ľuďmi“, s touto spoločnosťou, stalo?“

Polícia posilní hliadky vo vybraných vlakoch, chce zvýšiť bezpečnosť

Polícia od piatka 3. novembra posilnila hliadky vo vybraných vlakoch s cieľom zvýšiť bezpečnosť cestujúcich. TASR o tom vo štvrtok (2. 11.) informovala Denisa Bárdyová, hovorkyňa Prezídia Policajného zboru.

„Do zvýšeného výkonu služby na vlakových staniciach a vo vlakoch osobnej prepravy budú od zajtrajšieho dňa zapojení policajti služby železničnej a poriadkovej služby a odboru Železničnej polície,” priblížila hovorkyňa.

Polícia prijala opatrenie na základe vypracovanej analýzy. Každé krajské riaditeľstvo navrhlo vytypované vlaky osobnej prepravy, v ktorých budú v najbližších dňoch zvýšené počty policajtov dohliadať na bezpečnosť cestujúcich.

Ak sú občania svedkami nejakého incidentu vo vlakoch, môžu sa v prípade núdze na políciu obrátiť na čísle 158„Dôležité je oznámiť stručný popis udalosti, ale najmä vlak, v ktorom sa udalosť stala, miesto, respektíve smer trasy vlaku, aby bola na stanicu vyslaná policajná hliadka, ktorá sa nachádza najbližšie,” pripomenula Bárdyová.

Zdroj: Teraz.sk, KU

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.