Katolícka univerzita spúšťa tradíciu akademického festivalu

Celoslovenská interpretačná súťaž v hre na hudobných nástrojoch a speve, súťaž v literárnej tvorbe či vernisáž a výstava umeleckých diel budú hlavnými ťahákmi premiérového ročníka umeleckého festivalu UNIUM, ktorý od 26. do 28. októbra 2021 organizuje Katolícka univerzita v Ružomberku.

„Pred rokom sme si pripomenuli 20. výročie vzniku univerzity a súčasťou osláv a ďalšieho budovania identity akademickej tradície mal byť aj tento festival. Pre pandémiu sme ho museli o rok posunúť, ubrať z ambiciózneho programu, no nie zámeru poskytnúť akademickej, odbornej, ale aj laickej verejnosti priestor pre výtvarné či hudobné umenie, umenie práce so slovom či duchovné posilnenie,“ spresnil zámer organizovania festivalu rektor univerzity Jaroslav Demko.

Otvoriť univerzitu mestu, regiónu aj Slovensku

Festival je od začiatku postavený aj ako prehliadka umeleckých trendov a vývoja v literatúre, hudobnej interpretácií, recitácií, speve či maľbe, ale zároveň aj ako súťažná konfrontácia pre študentov.

„Ide o konfrontáciu nie v zmysle boja, ale v snahe dozvedieť sa, čo robia a dokážu iní, pretože práve takéto konfrontovanie v dobrom slova zmysle posúva naše možnosti, snahu a napokon aj schopnosti ďalej. Prečo by sme mali byť len zakuklení doma, keď je tu priestor na otvorenie sa univerzity, študentov a pedagógov pre mesto, región, ďalšie univerzity na Slovensku a, napokon, verím, že postupom času aj pre strednú Európu,“ dodal rektor Demko.

Festival začne v utorok 26. októbra v Organovej sieni Katolíckej univerzity a Kostole povýšenia sv. Kríža interpretačnou súťažou v hre na klavíri a organe s názvom Študentská umelecká činnosť. 

„Je to jediná súťaž svojho druhu na Slovensku, pretože iné školy majú súťaže zamerané najmä na spev, my sa zameriavame aj na hru na nástrojoch,“ predstavila verejnosti v odborných kruhoch už veľmi známe podujatie Miriam Matejová z katedry hudby.

Vo vybraných ružomberských stredných a základných školách bude zároveň prebiehať beseda a workshopy so spisovateľmi a podvečer bude Róbert Neupauer v priestoroch Univerzitného pastoračného centra prednášať a diskutovať s prítomnými dare lásky podľa motívu knihy Jána Pavla II. O pravej láske.

Za festivalom sa vyberiete osobne alebo online

Druhý deň festivalu, v stredu 27. októbra, vyplní pokračovanie interpretačnej súťaže Slávme to spoločne, tentoraz zameranej na sólový a komorný spev. Univerzitná knižnica KU bude zase hostiť účastníkov 6. ročníka celoslovenskej literárnej súťaže v tvorbe poézie Slávme to spoločne. 

„Pozvali sme troch významných slovenských autorov poézie a zároveň kritikov, literárnych vedcov a redaktorov Jána Gavuru, Máriu Klapákovú a Lenku Šafranovú. Budú nielen spoluporotcami v súťaži, kde sa budú každému autorovi osobitne venovať, ale popoludní bude aj priestor diskutovať s nimi otvorene o literatúre, poézií či vlastnej tvorbe,“ priblížila literárnu časť programu Silvia Kaščáková z katedry predškolskej a elementárnej pedagogiky. 

Autorské čítanie a diskusné popoludnie s názvom Literárne Kupé bude rovnako, ako všetky podujatia festivalu UNIUM 2021 dostupné pre osobnú návštevu v pandemickom režime OTP, ale zároveň väčšina programu bude vysielaná v online prenose na facebookovom konte KU.

UNIUM = univerzita a ľudský um

Ojedinelou stránkou akademickou festivalu bude aj jeho duchovné zameranie. Okrem spomínanej prednášky a diskusie, moderovanej adorácie, či štvrtkovej festivalovej sv. omše ho rozšíri aj prezentácia filmu Volanie Jakubovej hviezdy a knihy Cesta do Compostely od niekoľkonásobného pútnika a znalca fenoménu putovania do Santiaga De Compostela Jána Knapíka. 

UNIUM 2021 ukončí vo štvrtok popoludní vernisáž medzinárodnej výstavy pedagógov Univerzum, kde uvidíme diela autorov z Chorvátska, Poľska, Rakúska a Slovenska. Uskutoční sa aj výstava študentov KU pod názvom Duchovno a rozum – obe pripravuje Katedra výtvarnej výchovy Pedagogickej fakulty KU.

„Nemyslím si, že hneď v prvom roku zlomíme účastnícke rekordy, ale aspoň si aj v týchto organizačne náročných časoch odskúšame možnosti, nastavíme pravidlá, vymeníme skúsenosti, aby sme do ďalších ročníkov vedeli, ako s festivalom pokračovať a zlepšovať ho. Samotná výstava však bude určite ďalším príjemným oživením priestorov našej univerzitnej knižnice a najmä celého podujatia,“ naznačil zástupca katedry výtvarnej výchovy Pavol Rusko organizačné ťažkosti, ale aj výzvy a odvahu nebáť sa pustiť do veľkého projektu aj keď mu okolnosti zdanlivo neprajú.

Festival pripravovaný ako súčasť osláv 20. výročia KU, ktoré pripadli na rok 2020, bol z dôvodu pandémie dvakrát odložený a jeho program musel byť pre platné protipandemické opatrenia značne zredukovaný. 

„UNIUM v názve odkazuje na univerzitu ako srdce podujatia, ale aj na umenie a ľudský um, a tiež univerzum, ktoré nás spája, spoločne ho vytvárame a chránime. Postupnými krokmi chceme z neho urobiť podujatie, ktoré bude fórom hodnotovej a intelektuálnej formácie mladých ľudí, pri ktorej radi privítame aj širšiu verejnosť,“ komentoval súčasný zámer, ale aj ambíciu ďalšieho rozvoja festivalu rektor KU Jaroslav Demko.

Titulná fotografia: Marek Hasák. Zdroj: Tlačová správa Katolíckej univerzity v Ružomberku.

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.