Kolískou súboru Liptov boli najmä Liptovské Sliače

Najväčší súbor dolného Liptova vznikol pred 75 rokmi ako Folklórna skupina Severoslovenských celulózok a papierní v Ružomberku.

Pracovníčky fabriky z Liptovských Sliačoch často vystupovali so svojimi spevmi či tancami na mnohých oslavách, neraz sa k nim pridali aj ich známi – folklorista Kliment Ondrejka či dlhoročný šéfchoreograf SĽUK-u Juraj Kubánka. Neskôr na ich činnosť nadviazal Hudobno-spevácky súbor závodu Supra v Ružomberku. Koncom 50-tych rokov však v súbore nastáva útlm.

Oživiť ho novými tradíciami sa podarilo Vojtechovi Littvovi v roku 1962. Okrem vedúceho už súbor dostal aj stále pomenovanie – Folklórny súbor (FS) Liptov.

Vojtech Littva preslávil súbor aj na zahraničných scénach

Časom prichádzali do súboru nové choreografie, prvé úspechy aj zahraničné vystúpenia. V roku 1967 sa súboru naskytla prvá možnosť reprezentácie vo francúzskom Lons le Saunier, kedy hudbu viedol a striedavo primášo-
val Alexander Móži.

Folklórny súbor zaznamenal úspešné desaťročie aj za spolupráce s manželmi Annou a Miloslavom Hulejovcami. Už v roku 1971 na celoštátnej súťaži v Poprade boli tanečníci Vojtech Littva a Dušan Domiter za tanec „Liptovský čardáš“ vyhlásení za najlepších amatérskych tanečníkov.

Vojtechovi Littvovi bola neskôr v rokoch 2013 a 2014 venovaná celoštátna súťaž Šaffova ostroha v kategórii A – tanečná osobnosť. K mnohým prestížnym medailám mu pribudlo i najvyššie krajské ocenenie – Cena Žilinského samosprávneho kraja za rok 2020.

Počas 75-ročnej histórie súboru sa o jeho vzhľad pričinil celý rad odborníkov, predovšetkým jeden z prvých členov súboru Kliment Ondrejka, hudobníci Alexander Móži, Svetozár Stračina, Juraj Dubovec, ale aj choreografi Juraj Kubánka, Štefan Nosáľ, Štefan Uderman, Zdena Kyselá, Oleg Ivančenko, Leopold Kulich, Jozef Pálka, Ján Novenko, Pavol Gábor, či odborníčka na kroje Viera Nosáľová.

Dominuje najmä región Liptova

,,Juraj Kubánka, Kliment Ondrejka, môj otec, najbližšia rodina, ale aj Hanka Hulejová pre mňa znamena-
jú veľkú inšpiráciu v umeleckom živote. Hanka sa venuje najmä piesni, vážim si jej profesionaliz- mus. Všetko muselo byť nacvičené do najmenších detailov, aby si bola istá, keď vyjde na javisko,” hovorí súčasný vedúci súboru Igor Littva.

Keď prevzal súbor, postupne sa viac zameral na liptovský región. ,,Keď som nastúpil, ešte sme mali v repertoári Batizovce, Raslavice, horehronský tanec, postupne som od toho upúšťal. Teraz, keď robíme program, netancujeme žiadne tance z iných regiónov,” dodáva Igor Littva.

V súčasnosti by ste folkloristov stretli na mnohých vystúpeniach po celom Slovensku. Často však účinkujú aj na ružomberských kultúrnych podujatiach. Priamo v meste ich spev a tanec môžete každý rok zazrieť napríklad na jar počas vynášania Murieny alebo ako bursovníkov v období Fašiangov.

Titulná fotografia: Archívny záber súboru z roku 1967 vo francúzskom Lons le Saunier. Zdroj: FS Liptov/Facebook.

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Som vyštudovaná žurnalistka. Počas štúdia som pracovala pre regionálne noviny, kde som písala o kultúrno-spoločenskom dianí na Považí. Mám za sebou stáž pre portál aktuality.sk. Zaujímam sa o históriu, kultúru a problémy bežných ľudí z okolia Ružomberka. V RK Magazíne som zástupkyňa šéfredaktorka a web editorka portálu rkmagazin.sk.