Koniec fantastickej série. Ružomberok získal bod po remíze so Zlatými Moravcami

Futbalisti MFK Ružomberok remizovali v sobotu 11. decembra v rámci 18. kola Fortuna ligy so Zlatými Moravcami 1:1. Skóre stretnutia otvoril v 30. minúte hosťujúci záložník Marek Švec. Bod pre „Ružu“ zachránil v 87. minúte Štefan Gerec.

Futbalisti Ružomberka, ktorí boli favoritom zápasu, chceli nadviazať na výbornú formu z posledných troch duelov. „Ruža“ uplynulé tri stretnutia vyhrala zhodne 3:0 a v tabuľke Fortuna ligy jej pred aktuálnym kolom patrilo vynikajúce tretie miesto.

Naopak Zlatomoravčania sa pred zápasom na Liptove nachádzali na 10. mieste slovenskej ligy. Počas aktuálnej sezóny sa „ViOnu“ nedarí podľa predstáv, ale v posledných štyroch dueloch zaznamenalo mužstvo trénera Ľuboša Benkovského herný a výsledkový progres.

V uplynulých štyroch zápasoch zaknihovali Zlatomoravčania sedem bodov, keď si poradili so Senicou a Pohroním. Navyše sa Zlatým Moravciam podarilo v domácom prostredí remizovať s aktuálne druhou Trnavou a získali tak mimoriadne cenný bod. V poslednom stretnutí „ViOn“ potrápil majstrovský Slovan Bratislava, ktorý zvíťazil v Zlatých Moravciach 2:1.

Prvú šancu v zápase si vypracovali hostia. V siedmej minúte vystrelil z hranice šestnástky Alexandros Kyziridis, ale jeho strelu vytlačil domáci brankár Ivan Krajčírik na rohový kop. V 12. minúte sa prvýkrát o slovo prihlásili Ružomberčania, ale hosťujúci gólman Matúš Kira bol pozorný a zmenu skóre nepripustil.

O niekoľko minút neskôr bol Ružomberok ešte bližšie ku gólu. V 18. minúte vystrelil spoza šestnástky Dalibor Takáč, ale jeho strelu vytlačil hosťujúci brankár na rohový kop. V 25. minúte mal po prihrávke Lukáša Fabiša gól na kopačke domáci Martin Boďa, ale hosťujúci brankár Matúš Kira výborným zákrokom podržal svoje mužstvo.

Skóre stretnutia otvoril tínedžer

O päť minút neskôr ako blesk z čistého neba udreli Zlatomoravčania. V 30. minúte dostal iba 17-ročný hosťujúci Marek Švec skvelú prihrávku od Antona Slobodu a strelou zblízka nedal domácemu brankárovi šancu – 0:1. Ružomberčania sa ihneď po inkasovanom góle snažili skóre stretnutia vyrovnať.

V 33. minúte sa do šance dostával domáci Martin Boďa, ale napokon bol pri lopte skôr hosťujúci gólman Matúš Kira a hroziace nebezpečenstvo zažehnal. Ružomberok sa snažil „ViOn“ pritlačiť, ale Zlatomoravčania pozorne bránili a nedovolili domácemu tímu vytvoriť si väčšiu príležitosť.

O zmenu skóre sa v 45. minúte pokúsil Ružomberčan Alexander Selecký, no jeho strela nemala gólové parametre. Po polčase bolo skóre pod Čebraťom 0:1, s čím nemohla byť domáca lavička spokojná.

Druhopolčasové dobíjanie súperovej brány

Prvú šancu druhého dejstva si vypracovali Zlatomoravčania, keď sa do veľkej šance dostal Alexandros Kyziridis, ale v dobrej pozícií minul domácu bránu. V ďalšom priebehu hry sa Ružomberčania snažili vyrovnať, ale dlhé minúty sa im nedarilo vytvoriť si vážnejšiu šancu. V 56. minúte najlepší strelec „Ruže“ Martin Regáli hľadal prihrávkou Martina Boďu, ale hosťujúci brankár jeho úmysel prečítal.

Po hodine hry mohli Zlaté Moravce navýšiť svoje vedenie v stretnutí, ale nedorozumenie hosťujúcich hráčov využil ružomberský brankár Ivan Krajčírik. V 71. minúte došlo k striedaniu na domácej strane, keď Samuela Šefčíka nahradil Štefan Gerec. Ako sa o pár minút ukázalo, ružomberský tréner Peter Struhár mal šťastnú ruku. Štefan Gerec oživil hru Ružomberka a už po pár sekundách na ihrisku sa snažil dostať do šance, ale hosťujúca defenzíva bola pozorná a hroziace nebezpečenstvo zažehnala.

Ružomberčania tlačili hosťujúci tím, ten ale pozorne bránil a nepúšťal domáci tím do veľkých šancí. V 77. minúte odpískal hlavný rozhodca Pavel Ochotnícky po zákroku na aktívneho Štefana Gereca pokutový kop pre Ružomberok. Krátko na to ale nasledovala dlhá porada, po ktorej hlavný arbiter jedenástku odvolal a domácemu útočníkovi udelil žltú kartu.

Šťastná ruka domáceho trénera

V 87. minúte si ale Štefan Gerec všetko vynahradil. Po centri Lukáša Fabiša sa dostal do hlavičkového zakončenia a s prispením žrde vyrovnal na 1:1. Po uplynutí riadneho hracieho času nadstavil hlavný rozhodca štvorminútový nadstavený čas a oba tímy sa snažili strhnúť víťazstvo na svoju stranu, i keď väčšia túžba bola na domácej strane.

V 93. minúte zahrával Ružomberok priamy kop, z ktorého ale domáci hráči hosťujúceho gólmana Matúša Kiru neohrozili. Hostia sa následne dostali do nebezpečného protiútoku, ktorý ale zažehnal pozorný ružomberský brankár. V posledných sekundách hry sa domáce mužstvo snažilo ešte niečo urobiť s výsledkom, ale hostia zo Zlatých Moraviec sa ubránili. Zápas sa napokon skončil nerozhodným výsledkom 1:1, ktorý bol vzhľadom na priebeh hry zaslúžený.

Napriek remíze 1:1 si Ružomberok zabezpečil účinkovanie v skupine o titul. Pred aktuálne siedmou Senicou má „Ruža“ nedostihnuteľný 13-bodový náskok. V skupine o titul, ktorá sa odohrá na jar budúceho roka, čaká na Ružomberok ďalších 10 zápasov.

Cieľ bol vyhrať

Ružomberský tréner Peter Struhár na pozápasovej tlačovej konferencii uviedol, že jeho mužstvo išlo do stretnutia s tým, že chce potvrdiť úlohu favorita a získať tri body. Lodivod „Ruže“ zároveň priznal, že rozostavenie s dvomi útočníkmi nebolo najlepším riešením. „Vedeli sme, že Zlaté Moravce budú húževnatým súperom, čo sa aj naplnilo. Do zápasu sme išli s tým, že chceme vyhrať. Preto sme zvolili rozostavenie s dvomi útočníkmi. Musím ale povedať, že spolupráca nám tam nevychádzala.“

Kormidelník „Ruže“ taktiež vyzdvihol organizovanú hru súpera. Zároveň ho potešil gól striedajúceho Štefana Gereca, ktorým zariadil deľbu bodov. „Súper bol veľmi dobre organizovaný. Hosťom vyšla jedna kontra, keď sme nezachytili stred poľa. Chceli sme niečo so zápasom spraviť. Vyšlo nám striedanie a Štefan Gerec vďaka svojej aktivite vyrovnal.“

Ružomberok sa po remíze 1:1 udržal na treťom mieste Fortuna ligy. Ružomberčania ale zároveň nevyužili možnosť dotiahnuť sa na Spartak Trnava, ktorý má pred Liptákmi päťbodový náskok. Posledné kolo jesennej časti odohrá „Ruža“ v piatok 17. decembra v MOL Aréne, keď nastúpi na ihrisku Dunajskej Stredy.

Budúci rok čakajú na Ružomberok tri zostávajúce zápasy slovenskej ligy. Prvý duel po zimnej prestávke odohrajú Ružomberčania 12. februára, keď na domácom trávniku privítajú Žilinu. O týždeň neskôr čaká na „Ružu“ liptovské derby, keď nastúpi proti Liptovskému Mikulášu. Posledný zápas základnej časti Fortuna ligy odohrá Ružomberok na domácom štadióne proti Pohroniu. Následne sa tabuľka slovenskej ligy rozdelí na dve polovice. Prvých šesť tímov bude bojovať o titul a zvyšná šestica mužstiev si to „rozdá“ v boji o záchranu.

MFK Ružomberok – FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble 1:1 (0:1)

Góly: 87. Gerec – 30. Švec. Žlté karty: Gerec – Šefčík, Čonka. Rozhodovali: Ochotnický – Hrmo, Kuba. Diváci: bez divákov.

Zostavy: Ružomberok: Krajčírik – Fabiš, Luka, Mojžiš, Selecký – Kochan – Šefčík (71. Gerec), Takáč, Regáli – Boďa, T. Bobček (56. Luterán)

Zlaté Moravce: Kira – Čögley, Tóth, Menich, Čonka – Bednár – Mondek, Sloboda, Kyziridis (88. Chren) – Gamboš (78. Ďubek), Švec (78. Kolesár)

Titulná fotografia: Rudo Maškurica.