Korýtko vlak je späť aj s novinkami

Aj toto leto budú môcť milovníci cyklistiky využívať Korýtko vlak. Historický vláčik vás prepraví aj s bicyklom z vlakovej stanice na začiatok obľúbenej Cyklokorytničky.

Poslednú júnovú sobotu sa pri Zápalkárni uskutoční druhý ročník Korýtkofestu. Festival otvorí novú sezónu Korýtko vlaku. Na otvorenie sú pre návštevníkov pripravené vystúpenia hudobných skupín, rodinná cyklosúťaž, tvorivé dielne a testovacie jazdy na e-bikoch.

Do novej sezóny s novinkami

„Chceli sme sa na toto leto posunúť o krok ďalej, využili sme výsledky dotazníka a podnety návštevníkov z minulej sezóny a snažíme sa im maximálne vyhovieť. Je za tým veľa roboty so zháňaním financií a najmä papierovačiek,“ povedal Miroslav Klíma z Občianskeho združenia (OZ) Korytnická železnica Ružomberok.

Korýtko slúži aj na prepravu bicyklov. Foto – redakcia.

Sezóna 2019 je finančne pokrytá Oblastnou organizáciou cestovného ruchu (OOCR) Región Liptov, mestom Ružomberok, sponzormi a podporovateľmi. „Založili sme OZ Korytnická železnica Ružomberok, ktoré prebralo cely tento projekt. Snažíme sa v spolupráci s mestom a OOCR ďalej revitalizovať územie stanice Zápalkáreň,“ ozrejmil Miroslav Klíma.

Na stanici Zápalkáreň pribudnú toalety a stánok s občerstvením. OZ Korytnická železnica Ružomberok má v pláne aj ďalšie úpravy začiatku Cyklokorytničky od ktorých si sľubujú viac návštevníkov. „Pomaly začíname tvoriť nový prijemný park, ktorý celý priestor dotvorí a veríme, že oživí tradične pikniky, na ktoré chodili Ružomberčania na Korýtku,“ priblížil zámery súčasných úprav pri stanici na začiatku Cyklokorytničky Klíma.

Tematické soboty

Každú sobotu budú počas sezóny na stanici Zápalkáreň tematicky zamerané podujatia spojené so železnicou a Revúckou dolinou. Pripravený je deň papierenského priemyslu, Modelársky deň, Gazdovský deň, Pivná sobota, či Piknik s Korýtkom. „Veríme, že sa nám podarí pritiahnuť opäť množstvo návštevníkov i Ružomberčanov, ktorí využijú jazdu vlakom a strávia pekné chvíle v stále krajšom prostredí stanice Zápalkáreň,“ dodal Klíma.

Zastávka Zápalkáreň. Foto – redakcia

Korýtko vlak bude tento rok v prevádzke počas víkendov od soboty 29. júna do nedele 1. septembra. Premávať bude od 09:00 do 18:30. Cestujúci majú možnosť bezplatne naložiť bicykle do špeciálneho vagóna. Historický vlak ku Cyklokorytničke sa objavil na trati prvýkrát minulý rok pri príležitosti 110. výročia prvej jazdy vlaku z Ružomberka do Korytnice.

Prvý letný víkend

Korýtkofest nebude jedinou víkendovou atrakciou, kde sa bude dať v meste zabaviť s deťmi. Pôjde o prvý prázdninový víkend a podľa toho vyzerá aj program.

V Čutkove otvárajú sezónu v miestnom areáli Obrovo. Akcia, na ktorú príde aj herec Lukáš Latinák má benefičný kontext. Vyzbierané prostriedky z predaja občerstvenia a vstupného pôjdu v tento deň na vybudovanie bezbariérového prístupu pre Silviu Zelinkovú z Černovej.

Pripravené budú v meste aj ďalšie akcie – Zábavný deň na Klačne, Celoslovenská súťaž v ručnej kosbe či prehliadka tradičných slovenských ľudových remesiel vo Vlkolínci.

Dominik Veľas

Titulná fotografia – Archívna snímka Korýtka z roku 2018. Zdroj – Peter Kravčák

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.