Kultúra ožije aj v Ružomberku

Vďaka novým opatreniam sa otvárajú kultúrne inštitúcie po celom Slovensku. Výnimkou nie je ani Dolný Liptov. Ružomberčania môžu opäť navštíviť múzeá, galérie, knižnice, kiná či divadlá.

Úrad verejného zdravotníctva vydal vyhlášku s novými pravidlami pre hromadné podujatia. Tá platí aj pre divadelné predstavenia, návštevu kina či koncertu. Vyhláška rozdeľuje hromadné podujatia do troch skupín podľa rizikovosti. V závislosti od rizikovosti sú následne určené maximálne limity účastníkov. Pri všetkých hromadných podujatiach v kultúre je podmienkou režim OP (očkovaní/prekonaní) a prekrytie horných dýchacích ciest respirátorom.

Svoje brány otvorí aj Kino Kultúra Ružomberok

Dočkali sme sa. Kultúrne inštitúcie ožívajú a plánujú potešiť svojich návštevníkov. „Sme radi, že môžeme kino konečne otvoriť a priniesť tak fanúšikom filmy, na ktoré museli čakať, aj keď v zahraničí už boli bežne dostupné,“ teší sa Zuzana Bakošová, vedúca Kina Kultúra Ružomberok.

Kultúrne podujatia boli zakázané od 25. novembra minulého roka. Napriek obmedzeniam sa snažia divákom spríjemniť návštevu kina a v rámci premietania filmu im ponúknu občerstvenie. ,,Plánujeme hrať v režime stredne rizikové podujatie, aby si film mohlo prísť pozrieť aspoň 100 divákov a vychutnať si pri tom občerstvenie. Tiež sa tešíme, že sme oficiálne dostali zelenú na programovanie filmu Spider-man: No way home. Vstupenky sa už dajú zakúpiť,“ informuje Z. Bakošová.

Po dlhej pauze si ružomberské kino pre svojich návštevníkov pripravilo niekoľko noviniek. „Návštevníci sa môžu tešiť už tento víkend na filmy Klan Gucci a Tri oriešky pre popolušku. Budúci víkend budeme premietať dlho očakávaný film Spider-Man: Bez domova v dabovanej, ale aj v originálnej verzii či francúzsky rodinný film Viki a jej Mystery. Okrem toho premietame komédiu Macher na 30 dní a obľúbený muzikál z dielne S. Spielberga West Side Story,“ dodáva Z. Bakošová.

Vstup do kina bude povolený len divákom, ktorí sú zaočkovaní alebo prekonali chorobu COVID-19. Za očkované osoby sa automaticky považujú aj deti do veku 12 rokov a 2 mesiacov. Tie pri vstupe nepotrebujú doklad o prekonaní či očkovaní. Pri vstupe bude teda potrebné preukázať sa dokladom o očkovaní či prekonaní COVID-19. Tak isto je povinné prekrytie horných dýchacích ciest (respirátor) počas celej doby trvania podujatia s výnimkou na konzumáciu nápojov a jedál. Na záver pripomína, že pre urýchlenie vstupu je dôležité mať pripravený dokument o očkovaní alebo prekonaní choroby.

Liptovské múzeum funguje podobne ako predtým

Napriek rôznym opatreniam a zmenám, Liptovské múzeum fungovalo v obmedzenom režime aj pred novou vyhláškou. „Liptovské múzeum a jeho prevádzky v Liptovskom Mikuláši, Liptovskom Hrádku a v Pribyline fungovali v režime OP podľa stanoveného počtu návštevníkov na m². Prevádzky budú aj naďalej sprístupnené návštevníkom v režime OP. Uvoľnenie opatrení sa týka hromadných podujatí, ktoré budeme realizovať v súlade s opatreniami,“ uviedol pre RK Magazín Michal Kovačic, riaditeľ Liptovského múzea. Zároveň informoval, že pri návšteve múzea je potrebné preukázať sa dokladom o očkovaní alebo prekonaní ochorenia COVID-19. Návštevníci si pred vstupom do múzea musia vydezinfikovať ruky, mať na tvári respirátor po celú dobu návštevy v interiéri, dodržiavať potrebný odstup 2 m a rešpektovať všetky nastavené opatrenia.

Na základe vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR môžu múzeá a galérie organizovať individuálne prehliadky v režime OP (očkovaní a prekonaní) v maximálnej kapacite jedného návštevníka na 25 štvorcových metrov.

Okrem Kina Kultúra Ružomberok a Liptovského múzea, návštevníkov privítajú aj v Dome UNESCO Vlkolínec či v Galérii Ľudovíta Fullu.

Rozdelenie podujatí podľa rizikovosti do troch skupín

Podľa najnovšej vyhlášky ÚVZ sa hromadné podujatia delia do troch skupín podľa rizikovosti:

– Pri nízkorizikových podujatiach je povinné sedenie, platí zákaz konzumácie pokrmov či nápojov a prebieha bez spevu a povzbudzovania. Môže sa na nich zúčastniť najviac 100 osôb alebo využiť 50 percent kapacity. Medzi nízkorizikové podujatia možno zaradiť kino bez konzumácie jedál a nápojov v sále, bohoslužby bez spevu alebo divadelné predstavenie bez občerstvenia.

– Stredne rizikové sú podujatia s fixným sedením alebo státím, medzi ktoré možno zaradiť kino s konzumáciou jedál v sále, športové podujatia s divákmi či bohoslužby so spevom. Môžu sa konať za účasti najviac 100 osôb alebo pri využití 25 % kapacity.

– Vysoko rizikové podujatia sú hromadné podujatie v prevádzke verejného stravovania alebo iné hromadné podujatie, ktoré nespadá do nízko alebo stredne rizikových podujatí. Tie sa môžu konať v režime OP a najviac do 20 osôb. Medzi vysoko rizikové hromadné podujatia možno podľa vyhlášky ÚVZ zaradiť oslavy, večierky, svadby, kary, diskotéky v prevádzkach a pod.

Ilustračné foto: Jaroslav Moravčík

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Mám vyštudovanú masmediálnu komunikáciu, 3 roky som pôsobila ako moderátorka v dennom školskom (teraz už lokálnom) rádiu. Okrem rozprávania do mikrofónu či písania článkov rada pomáham handmade výrobcom so sociálnymi sieťami a prezentáciou na internete. V RK Magazíne pracujem ako redaktorka a web editorka portálu rkmagazin.sk. Milujem dobrodružné cestovanie, prírodu a dobrú knihu pri káve.