Leto v znamení opravy ciest

Podľa starostov obcí by rekonštrukciu potrebovali viaceré úseky. Foto: Patrícia Kurpašová
Cesty sú v katastrofálnom stave, rekonštrukcia je nutná. Žilinský samosprávny kraj vyčlenil 450-tisíc eur na opravy ciest obcí v dolnom Liptove.

Letné kolóny cez Ružomberok sú bežné, no u vodičov nie sú obľúbené. Najnovšie sa pripravujú ďalšie obmedzenia na cestách, a to v obciach Liptovská Lúžna, Liptovská Osada a Liptovské Revúce. Práce na cestách už začali.

Najdlhší úsek opravia v Liptovskej Lúžnej

Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) vyčlenil 450-tisíc eur na rekonštrukciu cesty III. triedy č. III/2224, ktorá prechádza spomínanými obcami. Najdlhší úsek plánujú opraviť v Liptovskej Lúžnej s celkovou dĺžkou 2 637 metrov. Liptovské Revúce čaká úprava cesty v dĺžke 900 metrov a Liptovskej Osade pribudne nový 860-metrový asfalt na vozovke.

Cesta v Liptovskej Lúžnej pred rekonštrukciou. Zdroj: googlemaps.sk

,,Asfaltovanie cesty je nutné. Podľa mojich vedomostí je to najhoršia cesta v okrese. Zlá je v dôsledku budovania kanalizácie. Sme vďační, že ŽSK vyčlenil financie na jej opravu,“ informoval našu redakciu Albín Husarčík, starosta obce Liptovská Lúžna. Určitá časť cesty ostane neopravená, lúžňanský starosta preto dúfa, že sa v krátkom čase opraví aj ten zvyšok.

Popri oprave cesty vybudujú chodník

Dlho očakávanú opravu cesty III. triedy č. III/2224 v Liptovskej Osade vedúcu k turistickému rezortu Gothal sa Róbert Kuzma, starosta obce Liptovská Osada, rozhodol spojiť s výstavbou chodníka popri ceste.

Starosta obce Liptovská Osada sa rozhodol popri rekonštrukcii vybudovať aj chodník vedúci k turistickému rezortu Gothal. Foto: Patrícia Kurpašová

,,V časti úseku cesty nie je vybudovaný chodník pre peších chodcov, preto obec pred samotným asfaltovaním cesty začala s budovaním chodníka a dažďovej kanalizácie. Je to úsek dlhý 240 metrov – od zdravotného strediska po Gothal. Cesta v tomto úseku je prelámaná, preborená a miestami je sieťový rozpad asfaltovej vrstvy,“ skonštatoval Kuzma.

Starosta dodal, že obec by uvítala aj rekonštrukciu cesty I/59 v úseku od odbočky do Korytnice až po Bodegu na Podsuchej, ktorá je taktiež v katastrofálnom stave.

Cesty po zime sú zničené

Zima bola tento rok nevyspytateľná a komplikovala dopravu vo viacerých obciach, najmä na strednom a severnom Slovensku. Výnimkou nebola ani dolnoliptovská obec Liptovské Revúce, kde pod roztopeným snehom našli obyvatelia množstvo zničených úsekov v dôsledku frézovania ciest.

Cesty do okolitých obcí sú takmer neprejazdné

„Po tohtoročnej zimnej údržbe nám počas frézovania snehu poškodili časti už opravenej vozovky, ktoré je potrebné zaasfaltovať, aby pôsobením poveternostných vplyvov nedošlo k väčšiemu poškodeniu,“ zdôraznila Jana Šimová, starostka obce Liptovské Revúce.

Cesta III. triedy 2223 od križovatky v Liptovskej Osade po koniec obce Liptovské Revúce má dĺžku približne 9,5 kilometrov. Finančné prostriedky sú však vyčlenené na rekonštrukciu cesty v dĺžke len 900 metrov.

,,V budúcnosti by sme uvítali rekonštrukciu na celom úseku cesty, nakoľko jej stav je v havarijnom stave,“ povedala Šimová. Okrem toho zdôraznila, že cesta by si žiadala rozsiahlu rekonštrukciu aj podkladovej skladby cesty, výmenu hrdzavých zvodidiel, opravu priepustov a odvodňovacích žľabov popri hranici telesa cesty.

,,Jediný most v našej obci, ktorý je v správe ciest ŽSK, je v Šturci. Most je značne podmytý a vyžaduje rekonštrukciu,“ skonštatovala starostka obce, ktorá dodala, že skoro v celom úseku cesty III. triedy je poškodená krajnica vozovky a prepadáva sa. Je potrebné ju spevniť a zastabilizovať pred zosuvom do krajnice.

Naplánované sú aj ďalšie opravy ciest v okrese

Podľa hovorkyne ŽSK Evy Lacovej, tieto úseky boli v zásobníku opráv. ,,Boli určené ako najhoršie úseky na týchto cestách, v spolupráci so starostami obcí a zástupcami poslancov Zastupiteľstva ŽSK,“ uviedla hovorkyňa Lacová.

Regionálna samospráva potvrdila, že opravy ciest majú trvať tri mesiace, predbežné ukončenie je naplánované na koniec augusta 2022. Opravy sú financované zo štátnej návratnej výpomoci.

V okrese Ružomberok ŽSK ešte plánuje tento rok realizovať obnovy povrchu ciest v úsekoch: Likavka – intravilán v dĺžke 400 metrov; Liptovská Štiavnica – intravilán, taktiež v dĺžke  400 metrov a Liptovský Michal – úsek v dĺžke 330 metrov.

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Mám vyštudovanú masmediálnu komunikáciu. Počas školy som pôsobila ako moderátorka v lokálnom rádiu, kde som mala svoju reláciu. Okrem rozprávania do mikrofónu a písania príbehov, rada pomáham aj "handmade" výrobcom so sociálnymi sieťami a prezentáciou na internete. V RK Magazíne pracujem ako redaktorka a web editorka portálu rkmagazin.sk. Milujem dobrodružné cestovanie, prechádzky v prírode, varenie a dobrú knihu pri káve.