Zrekonštruovali husitský kostol v Liptovskej Osade za vyše 30-tisíc eur

Unikátny kostol kedysi slúžil ako guľometné hniezdo, donedávna ako domov pre lastovičky. Do budúcna by kostol mohol byť miestom pre kultúrno-spoločenské podujatia.

Obec Liptovská Osada sa pýši jedinečným kostolom, ktorý neunikne pozornému oku už z hlavnej cesty. Vysoká veža miestneho husitského kostola vyniká spomedzi striech rodinných domov. Od obdobia druhej svetovej vojny viac-menej chátral. Dnes sa môže pochváliť novou fasádou vďaka spolupráci obce a Miestnej akčnej skupiny (MAS) Dolný Liptov za viac ako 30-tisíc eur.

Veža slúžila lastovičkám

Kostol v Liptovskej Osade postavili v roku 1930. ,,Počas druhej svetovej vojny si z neho urobili Nemci guľometné hniezdo. Po vojne slúžil ako sklad a postupne chátral. V roku 2016 ho odkúpila obec a kostolu začalo svitať na lepšie časy,“ priblížila Zuzana Gvizdová z MAS.

Obec prevzala kostol v dezolátnom stave. Omietka bola zvetraná a opadávala. Domov tam našli miestne lastovičky.

,,Rekonštrukcia fasády a veže prebiehala veľmi citlivo, pretože cieľom bolo zachovať dobový vzhľad tejto unikátnej stavby. To sa nakoniec podarilo a po roku prác sa môžu návštevníci aj obyvatelia obce tešiť z úspešnej realizácie,“ ozrejmila Gvizdová.

Obec plánuje ďalšie zmeny

Ako ďalej uviedla, rekonštrukcia vonkajšieho vzhľadu kostola je len začiatok. Obec má s kostolom ďalšie plány.

,,Zo stavby by sa malo stať miesto pre kultúrno-spoločenské podujatia. Toto si bude vyžadovať rozsiahlu opravu vnútorných priestorov. Pred kostolom má tiež vzniknúť námestie, ktoré v budúcnosti môže slúžiť aj ako oddychová zóna v obci,“ prezradila Gvizdová.

Liptovská Osada o návštevníkov núdzu nemá. Obec má skvelú polohu, obkolesujú ju majestátne hory a na atraktivite jej pridáva aj rekreačný vodný park s ubytovaním Gothal. Celková rekonštrukcia kostola by bola pre obec jednoznačným prínosom.

Na kultúru myslí málokto

,,Na kultúru v dnešnej dobe myslí skutočne málokto. O to hodnotnejšie môžu obyvatelia a návštevníci obcí vnímať podobné zmeny, aké sa vďaka projektu podarilo dosiahnuť v Liptovskej Osade,“ uviedla Gvizdová z MAS.

Starosta obce Róbert Kuzma ocenil, že sa vďaka MAS Dolný Liptov našiel spôsob financovať aj projekt zameraný práve na udržanie kultúrnej pamiatky: „V rámci svojho rozpočtu by obec nemala dostatok prostriedkov na takúto opravu. Skôr sa staráme, aby boli urobené cesty či kanalizácia. Je pre nás bonus, že môžeme čerpať prostriedky cez MASku práve na takýto účel.”

MAS Dolný Liptov projekt podporila vo výške 30 952, 35 €. Príspevok bol poskytnutý zo zdrojov Európskej únie z Programu rozvoja vidieka v rámci iniciatívy LEADER.

Fotogaléria

Zdroj: TS MAS Dolný Liptov

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.