Malinô Brdo prerušilo lyžiarsku sezónu

Dôvodom je prudké oteplenie a s ním spojený rapídny úbytok snehu zo zjazdoviek. Svahy na Malinom Brde sa pravdepodobne o niekoľko dní opäť otvoria pre lyžiarov. Podľa meteorológov by sa malo ochladiť na Troch kráľov.

Lyžiarska sezóna na Malinom Brde sa začala na druhý sviatok vianočný, t. j. 26. decembra. Už po ôsmich dňoch od otvorenia zimnej sezóny sa ale vleky a lanovky v najväčšom dolnoliptovskom stredisku na niekoľko dní uzavrú. Príčinou je nedostatok snehu na zjazdovkách, ktoré sa po obrovskom oteplení a výdatných dažďoch nachádzajú vo veľmi zlom stave.

Stredisko sa napriek uzavretiu zjazdoviek úplne nezatvorí. Pre peších turistov bude k dispozícii od pondelka 3. januára kabínková lanovka, ktorá bude premávať denne v čase od 8:30 do 15:30 hod. Stredisko Malinô Brdo ski & bike park na svojej webovej stránke informuje o tom, že akonáhle sa ochladí, tak spustia v areáli systém technického zasnežovania.

Otvoria zrejme až po Troch kráľov

S veľkou pravdepodobnosťou sa svahy na Malinom Brde o niekoľko dní opäť otvoria pre lyžiarov. Podľa posledných predpovedí meteorológov by sa v našej oblasti malo ochladiť na sviatok Troch kráľov, t. j. 6. januára. Milovníci zimných športov si tak v najbližších dňoch na svahoch Maliného Brda nezalyžujú.

V blízkom okolí majú ale športuchtiví k dispozícii niekoľko lyžiarskych stredísk, ktoré sú aj napriek otepleniu v prevádzke a nachádza sa v nich dostatok snehu. Pre Ružomberčanov je k dispozícii neďaleká Kubínska hoľa, Donovaly, Jasná či Martinské hole. Viac o lyžovačke na Malinom Brde sme písali v predchádzajúcom článku.

Nateraz posledný deň lyžovačky na Maline sa niesol v znamení veľmi teplého, doslova až jarného počasia. Teplota sa počas dňa pohybovala vysoko nad nulou, čo napomohlo k topeniu snehu v stredisku. Na Malinom Brde platili počas prvých dvoch dní nového roka 30-percentné zľavy na jednodňové, 4-hodinové a 2-hodinové skipasy z dôvodu zhoršených lyžiarskych podmienok.

Milovníci zimných športov ale nemusia zúfať. Zima sa môže kedykoľvek prihlásiť o slovo a tak, ako bol pred pár dňami v našej oblasti ešte dostatok snehu, tak sa situácia môže kedykoľvek zopakovať.

 

Výdatné oteplenie a následné dažde sa výrazne podpísali pod stav hlavného kopca na Maline. Foto: Filip Kubáň

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Som študentom žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Najradšej sa zaujímam o šport, fotografovanie prírody a dianie v Ružomberku.