Malinô Brdo začalo zimnú sezónu (fotoreportáž)

Najväčšie lyžiarske stredisko v dolnom Liptove otvorilo svoje brány pre lyžiarov 26. decembra. 

Milovníci zimných športov si po ročnej prestávke opäť prídu na svoje. Lyžiarske stredisko na Malinom Brde pri Ružomberku je od druhého sviatku vianočného v prevádzke. Pre návštevníkov je k dispozícii hlavný lyžiarsky svah na Maline v celkovej dĺžke jeden kilometer. 

V prevádzke je 8-miestna kabínková lanovka, ktorá vyvezie športuchtivých z Hrabova na Malinô Brdo. Na vrchol kopca do nadmorskej výšky 1209 metrov nad morom odvezie lyžiarov 4-sedačková lanovka. Pre deti je otvorený lyžiarsky vlek. 

Lyžiarsku sezónu otvorilo Malinô Brdo ski & bike park v porovnaní so susednými strediskami neskôr. Neďaleké Donovaly otvorili svoje brány pre lyžiarov už v piatok 10. decembra, ihneď po skončení lockdownu. Ružomberčanmi vyhľadávaná Kubínska hoľa sprístupnila svoje svahy pre lyžiarov ešte pred Vianocami, a to 18. decembra. Rovnako pred vianočnými sviatkami sa podarilo otvoriť zimnú sezónu na Martinských holiach, kde si lyžiari môžu užívať zasnežené svahy už od 11. decembra. 

Systém technického zasnežovania na Malinom Brde prvýkrát spustili na niekoľko hodín v sobotu 18. decembra. Následne od pondelka 20. decembra sú snežné delá v permanencii takmer nonstop, s výnimkou krátkeho oteplenia na Štedrý deň. 

Snehová nádielka, ktorá zavítala do ružomberského okresu 25. decembra výrazne napomohla tomu, že sa lyžovačka v najväčšom dolnoliptovskom stredisku začala ešte počas Vianoc.

Uplynulú sezónu ovplyvnil koronavírus 

Minulý rok sa lyžiarska sezóna na Malinom Brde kvôli pandémii koronavírusu vôbec neuskutočnila. Od 1. januára 2021 boli lyžiarske strediská rozhodnutím vlády zatvorené a dovtedy sa svahy na Maline kvôli nepriaznivým teplotám nepodarilo zasnežiť. 

Naposledy si lyžiari mohli zalyžovať na Maline 12. marca 2020. Od tohto dňa až do otvorenia tohtoročnej sezóny boli svahy Malina Brda počas zimných mesiacov bez lyžiarov. Aby nezívali prázdnotou, sa starali len skialpinisti. 

Túto sezónu nebude turistov do strediska voziť skibus, ako v uplynulých rokoch, ale lyžiari sa do lyžiarskeho strediska dostanú mestskou hromadnou dopravou (linka 5), ktorá bude počas vianočných, polročných a jarných prázdnin posilnená a bude premávať každú polhodinu. 

Prvý deň lyžovačky na Maline sa niesol v znamení slnečného, ale veľmi chladného počasia. Teplota sa počas dňa pohybovala hlboko pod bodom mrazu, čo umožnilo stredisku zasnežovať aj počas prevádzky. Lyžiarske stredisko na Malinom Brde je otvorené denne od 8:30 do 15:30 h. 

Ako vyzeral prvý deň lyžovačky na Malinom Brde si môžete pozrieť na nasledujúcich snímkach. 

 Fotografie v texte: Filip Kubáň. 

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Som študentom žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Najradšej sa zaujímam o šport, fotografovanie prírody a dianie v Ružomberku.