Manželia Sujovci sa postavili proti sebe

Sobotňajší zápas basketbalovej extraligy žien medzi Ružomberkom a Šamorínom dostal nečakaný náboj. Kým Ružomberčanky vedie piatu sezónu Juraj Suja, na lavičku hostiek si v Koniarni sadla jeho manželka Timea.

Zápas 6. kola ženskej extraligy bol pre Ružomberok dôležitý. Po ligovej prehre v Piešťanoch a dvoch európskych v Košiciach a doma s tureckým Mersinom neťahali práve ideálnu výsledkovú sériu.

Takmer bezproblémové víťazstvo

„Nemyslím, že sme dnes potrebovali víťazstvo, lebo predtým sme tri zápasy prehrali. My by sme chceli vyhrať tak či tak. Dalo sa to už v Piešťanoch, ale spravili sme zopár chýb, ktoré sme si rozobrali a poučení chceme byť nabudúce úspešnejší. Tak, ako dnes,“ hovorila po víťaznom stretnutí maďarská legionárka v drese MBK Bettina Bozókiová.

Ružomberok sa za ním rozbehol priamočiarou cestou už v prvom polčase. Vyhral ho o 26 bodov. Oproti vlaňajšku výrazne omladenému Šamorínu nedal príležitosť výsledkovo sa dostať do zápasu.

„Chcem poďakovať dievčatám za víťazstvo. Postavili sa k zápasu zodpovedne a v prvom polčase sme hrali s ľahkosťou. Ale až príliš ľahko v obrane. Útok bol fajn, mali sme ľahké nohy aj hlavy, ale v obrane nesmieme byť takí ľahkovážní a robiť toľko chýb. Šamorín sme mali udržať nižšie s bodmi,“ hodnotil víťazný zápas tréner Juraj Suja.

Výpadok v tretej štvrtine

Herný aj výsledkový skrat prišiel v tretej štvrtine. Ružomberok ju prehral. Herné výpadky bývajú pravidlom a MBK na to dopláca. Napríklad aj vo FIBA Cupe pri prehre v Košiciach. Dvakrát musel doťahovať dvadsaťbodové manko.

„Od prípravy sa to s nami ťahá, aj vyrovnané zápasy nám odchádzajú v tretej štvrtine. Povedal som aj dievčatám, že toto sa nemôže stať. Stratiť na desať minút konzistentnosť vo výkone. Ako chceme potom poraziť veľkého súpera? Tridsať minút hrať dobre je málo,“ skritizoval Suja svoje hráčky.

“Mentálne sme boli dobre pripravené, súpera sme mali tiež dobre rozobratého. Asi sme boli trochu unavené z náročného programu. Neviem inak, prečo nám tá štvrtina ušla,“ uvažovala 22 bodová Bozókiová po zápase a dodala: „Určite sa toho musíme vyvarovať. Letíme do Krasnojarsku, únava bude väčšia, a ak chceme uspieť, takýmto hluchým momentom sa musíme vyhnúť.“

Takto vyzeralo tradičné podanie rúk trénerov po zápase. Juraj Suja a Timea Sujová si mohli dovoliť aj viac. Foto – autor

Trénersky súboj manželov Sujovcov

Timea Sujová hrala ešte minulý rok v drese Ružomberka. Sezónu dohrala v rodnom Šamoríne, kde sa v lete stala hrajúcou asistentkou trénera Alberta Diósiho. Ten ale ochorel, do Ružomberka neprišiel, a táto náhoda posadila Sujovú na lavičku Šamorína. V zápase tak čelila svojmu manželovi, ktorý koučuje Ružomberok.

„Tréner mi volal, že je chorý, a že nemôže cestovať. Ja som už včera prišla do Ružomberka, takže aj baby boli na tréningu včera samy. Ale aj toto je moja úloha. Som asistentka, takže musím prevziať zápas, keď treba. Bola to taká milá situácia, ale s mužom sme to neriešili, brali sme to profesionálne,“ s úsmevom reagovala Sujová, zatiaľ čo ju jej dva a pol ročná dcéra ťahala preč.

„Skôr okolie si nás doberalo. Ale na vnímanie takýchto vecí cez zápas nie je čas,“ stihla ešte dopovedať a bežala sa venovať dcére Léde.

Jej manžel, ružomberský kouč, dostal otázku, či nešetril tím z mesta, kde žije a ktorý trénovala jeho manželka. „Nie, nie, určite sme ich nešetrili. Pozrite sa na výsledok poslednej štvrtiny  ̶  29:9. My sme chceli zlepšiť hlavne obranu a z tej by sme mohli zaútočiť aj na stovku. Ale obrana nebola, z toho potom nebol ani útok,“ vysvetľoval tréner, prečo to MBK nedotiahol pri slušnej streleckej potencii až na stovku.

Ružomberčanky teraz čaká náročná, 6-tisíc kilometrová cesta do ruského Krasnojarsku. Štvrtý zápas v Európskom pohári FIBA proti miestnemu Jeniseju tam odohrajú v stredu o 14:30 nášho času.

Najbližší domáci zápas odohrá MBK Ružomberok v sobotu 25. novembra o 17:00 v extralige proti Banskej Bystrici.

 

MBK Ružomberok – ŠBK Šamorín 95:53 (29:16, 54:28, 66:44)

MBK: Brownová 24, Bozókiová 20, Mištinová 19, Belušová 8, Campbellová 6, Kováčiková a Diawakanová po 5, Janoščíková 2, Moravčíková 1

Šamorín: Beronjaová 17, Marcová a Hašková po 13, Slezáriková a J. Lelkesová po 4, B. Lelkesová 2.

Štvrtiny: 29:16, 25:12, 12:16, 29:9. TH: 18/13 – 13/9. Trojky: 8-4. Diváci: 400. Úspešnosť streľby: 62% – 43%.

Ilustračné foto – Lavička MBK Ružomberok. (Autor – Rudolf Maškurica)

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.