Maturant z ružomberského gymnázia s úspechom na slovenskom šampionáte

18-ročný plavec a študent štátneho gymnázia v Ružomberku získal v polovici decembra viaceré úspechy na pretekoch Slovakia Open v Šamoríne. Ku striebornej a bronzovej medaile vo svojej vekovej kategórii pridal aj bronzovú medailu medzi mužmi. 

Na šampionáte Slovakia Open v Šamoríne ho sužovali zdravotné problémy, no domov aj napriek tomu priniesol úspech v podobe troch medailí. „V Šamoríne som nebol sto percente fit, nevedel som čo mi bolo. Vo vode to bolo v poriadku. Už týždeň pred šampionátom ma bolela hlava a odvtedy sa to so mnou tiahlo až do konca,“ povedal k šampionátu v Šamoríne Tišťan. 

Tiborove najviac vyhovujúce vzdialenosti bazénov sú  krátke trate, v 50 m až 100 m bazénoch. Jeho najobľúbenejšími štýlmi motýlik a kraul. Za zmienku stojí jednoznačne to, že o umiestnenie medzi konkurenciou mu až tak nejde. „Medzi mužmi konkurencia klesá, viacero pretekárov – seniorov po sezóne končí. S úspechmi som spokojný, no nejde mi o ranking medzi súpermi, ale o časy,“ rozhovoril sa mladý plavec Tišťan.

Každý športovec, ktorý to chce niekam dotiahnuť musí byť cieľavedomý. U Tibora Tišťana to platí zvlášť, pretože aj napriek svojim úspechom v slovenských vodách sa bude chcieť sústrediť na štúdium na vysokej škole. „Chcem pokračovať s plávaním a zlepšovať sa aj naďalej na univerzite. Štúdium bude pre mňa však jednoznačne provoradé,“ povedal k svojim plánom.  

V Ružomberku, ale aj na celom Slovensku sú v športoch akým je napríklad plávanie nevyhovujúce podmienky na zlepšovanie sa. Preto sa slovenskí športovci často vyberajú zahraničnou cestou, kde môžu skôr napredovať v lepších podmienkach. Rovnakú cestu si po maturite zvolí aj Tibor. „Aktuálne riešim univerzitu v USA . Tam je zrejme najlepšie skĺbiť plán so štúdiom a získať nejaké štipendiá. V Amerike si chcem hlavne ja dokázať, že na to mám,“ dodal k svojej budúcnosti. 

Tibor sa môže pochváliť aj účasťou na viacerých zahraničných pretekoch, kde štartoval. „Na preteky chodím aj do zahraničia, no teraz ich je o dosť menej. Cestoval som do Grazu v Rakúsku, pretekal som na medzinárodnom mítingu v Prahe a pred troma mesiacmi som bol na pretekoch v Brne.“

Medzi najväčšie úspechy individuálnych ale aj tímových športov patria účasti na Majstrovstvách Európy, Majstrovstvách Sveta a Olympijských hrách. Je účasť na olympiáde alebo svetových šampionátoch cieľom pre mladého ružomberského plavca? „Nemám v pláne sa pokúsiť prebojovať na Olympijské hry, resp. nie je to mojim cieľom, ktoré sú úplne iné,“ povedal Tišťan. 

Koronavírus zamedzil športovcom dlhú dobu rozvíjať sa 

Aktuálna nie moc lichotivá situácia s koronavírusom zastavila športový život počas dvoch sezón na niekoľko mesiacov. Výnimkou neboli ani bazénové športy. „Podmienky, čo sú nastavené teraz sú o dosť lepšie, pretože v roku 2020 som neplával skoro vôbec. V roku 2021 boli plavárne prvý pol rok zatvorené. Musel som teda svoju plaveckú prípravu stráviť v karanténnej bubline v Šamoríne,“ povedal k ťažším podmienkam v dvoch sezónach za sebou. 

Ani tie dve sezóny ho však neprinútili s plávaním skončiť a nepríjemná prestávka v plávaní mu aj pomohla. „Paradoxne bola toto moja najlepšia sezóna, aj keď tie podmienky neboli sto percentné. Fitness centrá boli zatvorené a silový tréning som bol nútený vynechať a aj tak sa mi podarilo získať úspechy,“ dodal Tišťan. 

 

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Som študentom žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Okrem písania pre RK magazín, trénujem mládež vo futbale v mestskej časti Černová.