Medzi tridsiatkou najlepších učiteľov sú dvaja z Ružomberka

Martina Magová a Milan Siska sa dostali medzi 30 najlepších učiteľov Slovenska. Foto: ucitelslovenska.sk
Do zoznamu tridsiatich výnimočných učiteľov odborná porota vybrala aj Martinu Magovú a Milana Sisku, ktorí vyučujú v ružomberských školách.

Odborná porota v utorok 31. januára zverejnila TOP 30 výnimočných učiteľov, ktorí zabojujú o titul Učiteľ Slovenska. Do aktuálneho ročníka sa prihlásilo 148 pedagógov a pedagogičiek z celého Slovenska.

Do úzkeho výberu sa dostali tí, ktorí najviac zaujali svojím príbehom. ,,Ide o objektívny zoznam výnimočných pedagógov, ktorí prinášajú do svojich škôl a tried inovácie, rozvíjajú zručnosti potrebné pre život v 21.  storočí a nezabúdajú ani na osobnostný rozvoj svojich žiakov,“ uvádzajú organizátori na webovej stránke ucitelslovenska.sk.

Najlepšiu tridsiatku učiteľov tvorí 24 žien a šesť mužov.

Vymýšľajú pre svojich žiakov rôzne metódy výučby

Medzi dvomi učiteľmi z Ružomberka je Martina Magová, ktorá učí všetky predmety na 1. stupni v Spojenej škole – Špeciálnej základnej škole v Ružomberku. Venuje sa žiakom s poruchou autistického spektra v kombinácii s mentálnym postihnutím.

Keďže takéto deti často nedokážu využívať reč funkčne, ich správanie býva problémové až agresívne. Podľa M. Magovej je preto dôležité u takýchto žiakov podporovať komunikačné zručnosti rôznym spôsobom. ,,Najčastejšie využívam Výmenný obrázkový systém (VOKS), znakovanie alebo podporovanie komunikácie vizuálnymi pomôckami. V rámci nácviku sociálnych zručností sa snažím so žiakmi navštevovať rôzne detské podujatia, a tým rozvíjať tieto zručnosti aj v prirodzenom prostredí,“ uviedla Magová pre portál ucitelslovenska.sk.

Ďalším výnimočným učiteľom je Milan Siska, ktorý učí náboženstvo, slovenský jazyk a literatúru na 2. stupni v Základnej škole Sv. Vincenta v Ružomberku. Podľa organizátorov neustále hľadá spôsoby, ako žiakom učivo zaujímavo priblížiť, ale tiež to, ako ich motivovať k premýšľaniu. Na vyučovaní využíva videá ako motiváciu pre žiakov.

„Pri vyučovaní slovenského jazyka alebo náboženstva sa vždy snažím začínať svoje hodiny krátkymi motivačnými videami, ktoré v krátkosti ukazujú ako iní žiaci z rôznych kútov sveta prežívajú svoje životné výzvy, prehry či víťazstvá,“ uviedol M. Siska pre portál ucitelslovenska.sk.

Do svojej práce vkladajú nadšenie, lásku a inovácie

Podujatie organizuje Centrum environmentálnej a etickej výchovy (CEEV) Živica a jeho program Komenského inštitút. Podľa Zuzany Labašovej z ocenenia Komenského inštitút CEEV Živica bolo čítanie prihlášok príjemne stráveným časom, pretože ukázalo, že napriek neľahkej situácii v slovenskom školstve, máme stále dosť učiteľov, ktorí do svojej práce vkladajú nadšenie, inovácie a lásku k deťom či mladým ľuďom.

,,Dozvedeli sme sa o úžasných aktivitách, podnetných projektoch a silných príbehoch, ktoré by mali rezonovať v našej spoločnosti, aby si verejnosť uvedomila elementárnu dôležitosť skvelých pedagógov pre našu spoločnosť,“ dodala Z. Labašová.

Global Teacher Prize je medzinárodné ocenenie, ktoré spája komunitu inšpiratívnych pedagógov z celého sveta. Na Slovensku je jeho licencovanou súčasťou ocenenie Učiteľ Slovenska, ktoré sa koná pod záštitou prezidentky SR Zuzany Čaputovej ako aj Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku. Ocenenie Učiteľ Slovenska sa organizuje už piatykrát.

Spomedzi 30 najlepších učiteľov následne odborná porota vyberie TOP 10. Meno víťaza vyhlásia v máji tohto roku. Vlani sa do desiatky najlepších dostal pedagóg z Ružomberka – Pavol Šípoš, ktorý učí dejepis, telesnú výchovu, slovenský jazyk a literatúru v Strednej zdravotníckej škole M.T. Schererovej v Ružomberku.

Pedagóg Pavol Šípoš s moderátorkou Adelou Vinczeovou na galavečere Učiteľ Slovenska 2021. Foto: ucitelslovenska.sk

Zdroj: ucitelslovenska.sk

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydáva aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádza v tlačenej podobe. Ponúka čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova.