Mesto ocenilo 150 osobností Ružomberka. Nechýbali športovci, umelci, či bývalí primátori

Slávnostné odovzdanie ocenení sa konalo 26. októbra pri príležitosti 700. výročia udelenia mestských výsad pre Ružomberok. Ocenenie si prevzali osobnosti verejného, spoločenského, športového aj kultúrneho života.

Piatok večer. Veľká dvorana Kultúrneho domu Andreja Hlinku (KDAH) sa pomaly napĺňa ľuďmi. A nie obyčajnými. O niekoľko minút sa z nich stanú osobnosti Ružomberka, ktorým vzdajú úctu a vďaku potleskom, kvetom a pamätnou listinou.

Hosťom sa na začiatku prihovoril primátor mesta Igor Čombor: „Takých ľudí, ako ste vy, by sme potrebovali omnoho viac. Chvalabohu, že vás máme. Ružomberok na vás nezabudne.“

Podujatie, narýchlo a v predvolebnom čase, zorganizovalo mesto. Primátor počas svojho príhovoru spomenul aj voľby, no odmietol, že ide o politickú kampaň: „Akokoľvek ľudia rozhodnú, Ružomberok si znovu našliapne na lepšie časy. Nechcem si robiť politickú kampaň, ale chcem, aby ste vedeli, že toto mesto za to stojí a že ste neurobili zle, keď ste sem dnes prišli,” povedal vo Veľkej dvorane primátor.

Priznal tiež, že mu na doterajších oslavách výročia chýbala jedna vec: „700 rokov mesta si musíme pripomenúť a oceniť aj s ľuďmi, ktorí šírili dobré meno Ružomberka.”

Ďakovalo sa vo veľkom

Zoznam ocenených tvorilo približne 150 mien. Boli to významní športovci, spisovatelia, umelci, lekári a ľudia z rôznych sfér verejného života.

Ocenenie od primátora mesta si prevzali napríklad legendárny športový komentátor Stanislav Dutka, riaditeľ Spojenej školy Július Bruncko, dlhoročný riaditeľ Okresného zboru v Ružomberku Ondrej Budiak, oštepárka Elena Burgárová, bývalý riaditeľ Liptovského múzea Ladislav Cserei, či spisovateľ Radislav Kendera a básnik Jaroslav Rezník.

Jedna skupina zo 150 ocenených Ružomberčanov. (Zdroj: autorka)

Medzi ocenenými boli aj bývalí primátori Juraj Čech, Julián Helko, Ján Pavlík a Michal Slašťan. Nezabudlo sa ani na slovenského herca a ružomberského rodáka Petra Marcina, ktorý sa ale oceňovania nezúčastnil.

Spomínalo sa aj na tých, ktorí odišli

V kategórii im memoriam mesto ocenilo napríklad maliara a ilustrátora Svetozára Mydla, sochára Viktora Mydla, poetku Radku Berešíkovú a priekopníčku ženskej cyklistiky Vlastu Kenderovú.

Úctu a vďaku si od prítomných vyslúžil aj slovenský maliar a grafik Marcel Dúbravec, dlhoročná riaditeľka Domu detí Viera Péteriová, či herec Anton Šulík. Ocenenia prevzali ich rodinní príslušníci.

Na záver poďakoval za všetkých ocenených básnik Jaroslav Rezník, ktorý zarecitoval aj svoju báseň o Ružomberku. „Toto uznanie prijímame s vďakou, radosťou a najmä s pokorou,“ uzavrel básnik.

 

Titulná fotografia: autorka

Som vyštudovaná žurnalistka. Počas štúdia som pracovala pre regionálne noviny, kde som písala o kultúrno-spoločenskom dianí na Považí. Mám za sebou stáž pre portál aktuality.sk. Zaujímam sa o históriu, kultúru a problémy bežných ľudí z okolia Ružomberka. V RK Magazíne som zástupkyňa šéfredaktorka a web editorka portálu rkmagazin.sk.