Mesto si pripomenulo tradičné vítanie jari (fotoreportáž)

Vynášanie Moreny patrí medzi najstaršie slovanské zvyky, ktoré je obľúbené najmä na Liptove. Mesto Ružomberok nie je výnimkou.

V centre Ružomberka, rovnako ako aj v okolitých obciach, vítali jar. Jeden z najarchaickejších ľudových obradov prilákal do centra mesta desiatky divákov.

Tradičným rituálom lúčenia sa so zimou a privítanie jari je vynášanie Moreny a jej upálenie alebo utopenie. Najčastejšie sa hádže z mosta alebo zo skaly. Slamená bábka Moreny alebo Murieny či Morany, slovanskej bohyne smrti a zimy, sa v mnohých lokalitách zvykne vynášať na Smrtnú nedeľu (na druhú pôstnu nedeľu pred Veľkou nocou). Z Ružomberka zimu symbolicky vyhnali druhý piatok v apríli.

Liptovský sprievod v krojoch

Tento starodávny zvyk priblížil Ružomberčanom Folklórny súbor Liptov a jeho detská verzia Liptáčik. Všetci boli oblečení v tradičných ľudových krojoch.

Po predstavení sa niekoľkočlenný krojovaný zástup nasledovaný návštevníkmi rôznych vekových kategórií pobral na pochôdzku mestom. Na začiatku sprievodu robila slamenej Morene spoločnosť figurína starého muža, ktorý taktiež symbolizoval zimu.

Trasa sprievodu viedla z Madačovej ulice popri Kultúrnom dome Andreja Hlinku, ulicou Podhora k rieke Revúca, kde za obradných tancov upálili a utopili Morenu. Potom sa vrátili späť ku kultúrnemu domu.

Pripomenuli si povesť o prestrelenej ruži

Súčasťou programu bolo aj tanečno-hovorené pásmo vytvorené na základe povesti o prestrelenej ruži, ktorá symbolizuje mesto Ružomberok.

Na nasledujúcich fotografiách si môžete pozrieť ako vyzeralo tohtoročné tradičné Vynášanie Moreny v centre mesta Ružomberok.

Fotogaléria

Foto: Jaroslav Moravčík

 

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Mám vyštudovanú masmediálnu komunikáciu, 3 roky som pôsobila ako moderátorka v dennom školskom (teraz už lokálnom) rádiu. Okrem rozprávania do mikrofónu či písania článkov rada pomáham handmade výrobcom so sociálnymi sieťami a prezentáciou na internete. V RK Magazíne pracujem ako redaktorka a web editorka portálu rkmagazin.sk. Milujem dobrodružné cestovanie, prírodu a dobrú knihu pri káve.