Miesto, kde je toľko práce, že na smútok neostal čas 

Keď na sociálnych sieťach uvidel materiálnu výzvu na pomoc rodinám, ktoré na Morave zasiahlo tornádo, ani na sekundu nezaváhal. Obec Moravskú Novú Ves napokon rodák z Likavky Vladimír Škuta zachytil aj očami fotografa. 

Do obce prichádzajú ľudia s množstvom jedla, stavebného materiálu či zariadenia, ktoré by sa mohlo zísť. Vidieť miesto, ktoré po tornáde pripomína spúšť, však chcú mnohí. Nájdu sa desiatky zvedavcov, ktorí sa na Moravu vyberú urobiť len zopár selfíčok. Vstup do Moravskej Novej Vsi preto strážili aj uplynulú nedeľu policajti. 

Na tvárach vidieť strach, ľudia sú však súdržní

,,Ak neprichádzate ako pomocná sila, len tak sa do obce nedostanete,” potvrdzuje 33- ročný Vladimír Škuta, ktorý už približne desať rokov žije neďaleko Prahy, v Kostelci nad Černými Lesy. Niekoľko dní po tom, čo sa na Morave vyriadilo tornádo, uvidel na sociálnej sieti materiálnu výzvu. 

,,Zorganizovala to Anna Zouhárová, z rovnakého mesta, kde momentálne žijem. Písala, že má k dispozícii autá, kto chce niečo poslať, nech sa jej ozve, všetko im odvezie. Tak som sa zapojil aj ja. Pomoc je pre mňa základný pilier,” vysvetľuje Vladimír. 

Do Moravskej Novej Vsi napokon v nedeľu 27. júna priniesli trvanlivé potraviny, vodu, dvojplatničky či hygienické potreby. Rodák z Likavky vraví, že pohľad na postihnutú obec je na živo úplne iný, než, keď skazu vidieť v televízii či v novinách. 

,,V ľudoch je vidieť strach aj smútok. Jeden pán mi ale povedal, že na smútok už nie je čas. Ľudia sú radi za pomoc,” hovorí o miestnych a dodáva, že okrem českých ŠPZ-tiek, uvidel aj mnoho slovenských. 

Chýba najmä stavebný materiál 

,,V obci je ešte strašne veľa práce. Jedna z najdôležitejších vecí, ktorá chýba je stavebný materiál. Potrebujú strešnú krytinu, OSB dosky, elektronáradie. Toto je pre nich dôležitré,” vyratúva chýbajúci materiál Vladimír. Hovorí aj o tom, že mnohí majú strechy poprikrývané len plachtami. Pred dvomi dňami bol však opäť silný dážď, tak plachty poodfukovalo. 

Práce síce pokročili, stále sa odpratáva stavebná suť zo zničených domov. Mnoho z nich je na zbúranie. Okrem smutného pohľadu na obec však vidieť obrovskú súdržnosť a súcit. Dokonca sa miestni už aj usmejú. 

,,Keď sme už odchádzali, jednému pánovi sa vysypala vlečka so suťou. Do malej chvíle sme boli pri ňom asi desiati a snažili sa mu pomôcť. Ľudia sú naozaj súdrží, je to úžasné, ako si vedia navzájom pomôcť aj keď je každý z nich vo veľmi ťažkej situácii,” opisuje Vladimír Škuta. 

O dva týždne idú na Moravu opäť. Tentoktát s kamiónom. ,,Chceli by sme zohnať čo najviac stavebného materiálu, uvidíme, čo všetko sa podarí, pôjdeme tam aj s miestnymi hasičmi,” teší sa z pomoci Vladimír, ktorý je zároveň amatérskym fotografom. Niekoľko záberov urobil aj v Moravskej Novej vsi. 

Rodák z Likavky Vladimír Škuta. (Foto: archív V. Š.)

,,Fotografie boli farebné, no chcel som do nich vniesť dramatickosť. Čiernobiely motív má svoje čaro, v tomto prípade je situácia, aká je, táto farba to len zdôrazňuje a preto som to zmenil. Život býva občas čiernobiely,” vysvetľuje svoj zámer Vladimír Škuta. 

Fotografie v texte: Obec Moravská Nová Ves. Foto: Vladimír Škuta

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Som vyštudovaná žurnalistka. Počas štúdia som pracovala pre regionálne noviny, kde som písala o kultúrno-spoločenskom dianí na Považí. Mám za sebou stáž pre portál aktuality.sk. Zaujímam sa o históriu, kultúru a problémy bežných ľudí z okolia Ružomberka. V RK Magazíne som zástupkyňa šéfredaktorka a web editorka portálu rkmagazin.sk.