Ministerka vnútra odovzdala v centre mesta autá pre hasičov

Denisa Saková odovzdala v piatok štyri hasičské autá pre dobrovoľných hasičov z ružomberských obcí.

V Hubovej, Ľubochni, Lúčkach a Liptovskej Štiavnici majú od dnes nové hasičské autá značky Iveco Daily. Používať ich budú dobrovoľní hasiči z týchto obcí.

„Ide o autá prvého zásahu, ktoré by mali v prvom momente pomôcť zabrániť šíreniu požiaru, kým nepríde väčšia technika. Hodnota jedného vozidla v tejto výbave je do 100-tisíc eur,” povedal pre Ružomberský magazín prezident Hasičského a záchranného zboru Slovenskej republiky Alexander Nejedlý.

Ide o automobily, ktoré štát získal a zaplatil pomocou štrukturálnych fondov z Európskej únie v rámci projektu Zvýšenie odborných a intervenčných kapacít na regionálnej a lokálnej úrovni. V aktuálnom 3. kole tejto pomoci pre Slovensko v oblasti poskytnutia hasičskej techniky získala krajina 366 vozidiel. Štyri z nich skončili v dolnom Liptove.

„Nadväzujeme na predchádzajúce dve kolá poskytovania vozidiel a protipožiarnych vozíkov. Do konca roka by sme chceli uzavrieť aj 4. kolo, počas ktorého by sme mali pripraviť ďalších 400 vozidiel,” prezradil Alexander Nejedlý.

Podobné autá odovzdával v regióne naposledy ešte bývalý minister vnútra Róbert Kaliňák v roku 2015. Vtedy dostalo auto Iveco 800 obcí s dobrovoľným hasičským zborom. Autá sa vtedy ušli Martinčeku a Ludrovej, cisternová, repasovaná Tatra 815 zase Likavke. Prvé kolo odovzdávania vozidiel bolo ešte v rokoch 2009 a 2010.

Odovzdávanie áut pred hotelom Kultúra v Ružomberku. Foto – Martina Sivačková

 

Odovzdanie auta zástupcovi obce Ľubochňa . Foto – Martina Sivačková.

 

Zdroj foto – Martina Sivačková.

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.