Výstava s názvom „Ide o stoličky“ bude pre verejnosť k dispozícií až do konca septembra.
Môžu byť luxusné i jednoduché, historické i moderné. Sedíme na nich takmer každý deň doma, v práci či v škole alebo aj na záhradnej párty. Stolička je tu s nami už dlho, mení sa spolu s človekom, dobou a spoločenským postavením. Prispôsobuje sa nášmu telu, ale nezriedka mení aj nás vo fyzickom i metaforickom slova zmysle.
Výstava Liptovskej galérie P. M. Bohúňa „Ide o stoličky“ je vstupom súčasného umenia do historických priestorov parížovskej kúrie v Múzeu liptovskej dediny v skanzene Pribylina. Tentoraz sa hľadanie prienikov medzi starým a novým zameralo na dialóg s historickou nábytkovou expozíciou, konkrétne so zostavami stoličiek, ktoré reprezentujú prehľad historických štýlov. Počas letnej sezóny ich doplnia diela ôsmich súčasných slovenských vizuálnych umelcov a umelkýň, ktorí pracujú s týmto konkrétnym kusom nábytku. Stolička u nich netvorí doplnok, ale hlavnú úlohu v maľbe, kresbe, multimédiách či objekte.
Skupinová výstava prezentuje posun v uvažovaní o týchto predmetoch z roviny úžitkového umenia či designu do súčasného umenia a predstaví aj rôzne umelecké stratégie, pracujúce so stoličkou ako významným fenoménom minulosti i súčasnosti. Ide o rad funkcií, ktoré nám ponúka, ale aj o množstvo významov, ktorý tento kus nábytku evokuje.
Spolupráca s Liptovským múzeom
Jej rozhojdaním či “rozviklaním” možno naznačiť nestabilitu, ak sa zameriame na jej ergonomický tvar a drevený materiál, zistíme niečo o vzťahu medzi živým a neživým, telesným a pre telo zhotoveným. Aj taký obyčajný predmet ako je stolička dokáže odhaliť vzťahy medzi ľuďmi – môže byť symbolom moci i nástrojom disciplíny, vo dvojici sa naopak stáva archetypom dialógu a komunikácie.
Tieto významy autori a autorky odhaľujú v najrozličnejších druhoch bežných stoličiek z našej nedávnej minulosti (druhá polovica 20. storočia a prvá dekáda 21. storočia). Ich diela tak posúvajú historickú optiku nábytkovej expozície, dopĺňajú ju o nové kontexty a možno aj spomienky a skúsenosti, ktoré sme podobnými objektami sami mali.
Výstava Liptovskej galérie P. M. Bohúňa „Ide o stoličky“, ktorá prebieha v spolupráci s Liptovským múzeom v Ružomberku, je inštalovaná v priestoroch Múzea liptovskej dediny v Pribyline. Výstava potrvá od 1. júla do 30. septembra 2024. Kurátorkou výstavy je Jana Babušiaková. Vystavujúci autormi sú Anton Čierny, Martin Derner, Ľudmila Hubová Machová, Peter Ilčík, Marek Kvetan, Denisa Slavkovská, Lucia Veselá, Gabriela Zigová.
Zdroj: TS Liptovská galéria Petra Michala Bohúňa