Nádor na mozgu zmenil mladému futbalistovi život. S nákladnou liečbou pomáhajú Jankovi Sivákovi aj dolnoliptáci

Život sa talentovanému futbalistovi a klavíristovi obrátil naruby pred šiestimi rokmi. Práve vtedy odštartoval nemocničný kolotoč. Dnes má za sebou 21-ročný Janko z Hubovej niekoľko operácií aj chemoterapiu. 

O príbehu mladého bojovníka vedia dolnoliptáci najmä vďaka jeho sestre Ivane, ktorá stojí za stránkou Spojme sa pre Janka. Práve tam informuje o bratovom zdravotnom stave, no predovšetkým prosí o finančnú pomoc na nákladnú liečbu. 

Všetko začalo bolesťami hlavy

,,Naše krásne súrodenecké spolunažívanie prelomil rok 2015. Janko začal mať veľké bolesti hlavy. Prišli len tak, z nenazdania. Po dlhých dňoch, či týždňoch vyšetrovania, kedy Janko s maminou bývali viac v nemocnici ako doma, prišla zdrvujúca správa: „Váš syn a brat má nádor na mozgu“,”začína hovoriť o prvých ťažkých chvíľach sestra Ivana. 

Mladý futbalista bol bol prevezený na detskú onkológiu do Banskej Bystrice, kde podstúpil prvú operáciu a začal liečbu ožarovaním a chemoterapiou. Práve tu začala dlhá a ťažká púť plná nemocničných lôžok, strachu, sĺz a hľadania sily v momentoch, kedy už rodina nevedela, ako ďalej. 

O rok neskôr podstúpil Janko Sivák v Malackách liečbu kmeňovými bunkami. Čoskoro sa opäť vrátil do školských lavíc, a aj život do zabehnutých koľají. 

Choroba sa však opäť pripomenula v roku 2018. Jankov nádor na mozgu, ktorý bol vyoperovaný len čiastočne, rástol. Nasledovala opätovná operácia, skúška vnútornej sily, chemoterapia a jej pravidelné podstupovanie. 

,,Čas išiel, až prišiel deň, kedy lekári vyslovili vetu: „Hlava je čistá, nádor je preč.“ Týmto bolo povedané všetko. Opäť zasvietilo slnko aj nad naším domom a opäť bolo skvelo,” spomína Ivana. 

Janko so svojou sestrou Ivanou. (Foto: Archív I. Sivákovej. )

Jankov život začal pokračovať.  Ako aktívny hráč za TJ Poľana v Hubovej sa venoval futbalu. Hrával aj na klavíri, a to nielen doma, ale aj v kostole. 

,,Janko je aj úžasný študent, ktorý napriek skúškam v živote úspešne zmaturoval na gymnáziu a bol prijatý na vysokoškolské štúdium v odbore fyzioterapia. Jeho nadšenie pre život bolo veľké. Prihlásil sa tiež na autoškolu, aby si, ako každý mladý muž splnil sen o vlastnom aute,” hovorí o svojom bratovi sestra Ivana. 

Z ihriska rovno na neurológiu

Osud je však nepredvídateľný. Pred rokom sa Jankov zdravotný stav opäť výrazne zhoršil. Na futbalovom zápase. 

,,Už pri nastupovaní na ihrisko bolo vidieť, že nie je v úplnom poriadku. Počas hry začal strácať koncentráciu, nohy boli ťažké, a Janko bol viac na zemi, ako bežal, a lopta sa zdala tak vzdialená, keď napriek tomu, že bola pri ňom, nevedel do nej kopnúť,” hovorí Ivana.

Rodina odviezla športovca na neurológiu, kde ho na druhýkrát hospitalizovali. ,,Neviem, ako dlho bežal čas, no viem, že nám sa zastavil v momente, kedy sme si vypočuli, že má Janko nádor. Ostalo len ticho, v ktorom bolo počuť padnúť špendlík na zem. Nič viac nás neobklopovalo. Už sa nedalo plakať, už sa nedalo kričať,” hovorí o ťažkých chvíľach sestra. 

Napokon sa dolnolipták dostal do Bratislavy. Na základe vyšetrení mu zistili viaceré nádorové ložiská v hlave. Aj napriek tomu, že mu jeden nádor bolo možné vyoperovať priamo v Bratislave, liečba si vyžadovala prítomnosť v zahraničí. 

Na ďalšiu liečbu potrebuje 120-tisíc eur 

Janko sa lnasledujúce týždne liečil v Budapešti aj vo Viedni. A hoci dobré dni striedali aj horšie, napokon ho prepustili do domácej liečby. Len nedávno však Jankova sestra informovala o tom, že jeho stav sa zhoršuje. 

,,Je veľmi slabý, vysilený, nemá chuť do jedla, a už sme viackrát skončili v nemocnici, kde sa mu však vďaka rýchlo podaným liekom polepšilo. No situácia je naozaj vážna, a my musíme konať,” napísala na sociálnej sieti Ivana. 

Po rozbore tkaniva doktori určili metódu, akou je možné poraziť chorobu. ,,Jednalo by sa o liečbu onkolytickými vírusmi, kde by mu cez teliesko, ktoré by mal voperované v hlave „púšťali“ vírusy priamo na nádory v hlave. Táto liečba by mala prebiehať v Nemecku, a zákrok by sa vykonával každý mesiac. Liečba bude trvať jeden rok,” hovorí o dobrej správe staršia sestra. 

Nasleduje však kameň úrazu. Jeden takýto mesiac liečby stojí 10-tisíc eur, čo počas dvanástich mesiacov robí sumu 120-tisíc. 

,,Preto sa obraciame aj na vás s opätovnou a naliehavou prosbou o pomoc. Je pre nás veľmi ťažké vidieť ho v takomto stave, a urobíme všetko preto, aby sa z tohto stavu dostal. Chceme vás preto poprosiť o pomoc pri zdieľaní nášho príbehu, o finančnú pomoc, alebo akúkoľvek pomoc, ktorá by Jankovi vedela pomôcť. Vážime si to veľmi, nevzdávame sa, a ideme ďalej,” prosí o pomoc Jankova sestra Ivana. 

Ktokoľvek, kto by chcel Jankovi pomôcť, tak môže urobiť prostredníctvom transparentného účtu: SK5409000000005177784341.

Titulná fotografia: Janko so svojou sestrou Ivanou. (Foto: Archív I. Sivákovej. )

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Som vyštudovaná žurnalistka. Počas štúdia som pracovala pre regionálne noviny, kde som písala o kultúrno-spoločenskom dianí na Považí. Mám za sebou stáž pre portál aktuality.sk. Zaujímam sa o históriu, kultúru a problémy bežných ľudí z okolia Ružomberka.