Nájomná bytovka na Plavisku sa stále nestavia, mesto má problém so získaním úveru zo ŠFRB

Osem 3-izbových, pätnásť 2-izbových, šestnásť garsoniér, podzemné parkovisko, či polyfunkčný priestor na prízemí. Tak by mala vyzerať prvá zo štyroch nájomných bytoviek, ktoré chce mesto postaviť v lokalite Plavisko. Nová 7-podlažná mala podľa pôvodných plánov ísť do výstavby už v marci 2020. Nateraz je však termín výstavby neistý.

Projekt nájomnej bytovky je koncipovaný ako prvá fáza novej štvrte zasadenej do niekdajšieho areálu Technických služieb, ktorá by mala obsahovať štyri 7-podlažné bytovky a z toho až tri nájomného charakteru. Ambiciózny plán však dostáva trhliny. Mesto má problém so schválením úveru zo Štátneho fondu rozvoja bývania a termín začiatku výstavby sa tak stále posúva. Investícia v celkovej hodnote 3 326 980 € má vydané stavebné povolenie a poslancami mestského zastupiteľstva aj spoluúčasť vo výške viac ako 863 000 €.

Asistent primátora Mišovič tvrdí, že ide len o formalitu

Na uplynulom mestskom zastupiteľstve sa téma výstavby nájomnej bytovky opakovane preberala a z úst Patrika Haba zaznela otázka, aký má mesto plán v prípade, že by bola žiadosť zo ŠFRB definitívne zamietnutá. Asistent primátora však tvrdí, že neschválená žiadosť je len dočasný stav, ktorý sa zmení a po zaslanom metodickom usmernení sa žiadosť opätovne prehodnotí, dúfajúc, že už v prospech Mesta Ružomberok.

Vizualizácia: Bálek architekti/MsÚ

Nájomné byty pribúdajú len pomaly

Od posledného veľkého prideľovania nájomných bytov už uplynulo bezmála 5 rokov, kedy sa dokončila prestavba bývalého internátu na Bystrickej ceste a odovzdalo do užívania 48 nájomných bytov. Magistrát sa pri otázke nájomného bývania opätovne prebral až v uplynulom období a začal pracovať na projektoch bytoviek na ulici Plavisko a Cesta do Tehelne. Proces prípravy projektov však trvá neúmerne dlho a žiadna z očakávaných bytoviek sa stále nestavia.

Úspešnejšie ako Ružomberok sú aj dediny a malé mestá

Kým Ružomberok na svoj prvý ucelenejší nájomný bytový komplex ešte len musí počkať, susedná obec Bešeňová úspešne pokračuje v plánoch nájomných bytoviek a v súčasnosti už dokončuje piatu z celkovo ôsmych plánovaných. Je len ťažko pochopiteľné, že magistrát so svojím aparátom a možnosťami v budovaní nájomných bytov ťahá za kratší koniec s dedinou s donedávna len niečo vyše 400 obyvateľmi (2010), avšak dnes už s bezmála 800 obyvateľmi (2020). Nie je ani žiadnym tajomstvom, že mnohí zo súčasných obyvateľov Bešeňovej sú niekdajší obyvatelia Ružomberka, ktorí svoje nové a dostupné bývanie našli práve v tejto najznámejšej ružomberskej obci. Kým teda Bešeňová aj vďaka nájomnému bývaniu utešene rastie, Ružomberku odbúdajú desiatky až stovky obyvateľov ročne.

Foto: Obec Bešeňová

Okrem Bešeňovej sa však do podobných projektov pustili aj v Sučanoch, kde začiatkom minulého roku odovzdali 40 nájomných bytov. Ambicióznymi plánmi sa netají ani Brezno, ktorému ŠFRB uplynulý rok schválilo veľký projekt bezmála stobytového nájomného komplexu, je aj preto zarážajúce, že ružomberská radnica má veľké problémy so začiatkom budovania čo i len jednej bytovky s 37 bytmi. Otázka nájomného bývania bude pri neustálom raste cien nehnuteľností čoraz horúcejšou témou. Je preto dobré, že mesto pripravuje v nasledujúcich rokoch až 4 nájomné bytové domy. Avšak pri takto pomalom tempe prípavy a následnej výstavby Ružomberku nielenže utekajú príležitostní noví obyvatelia do susedných miest a obcí, ale najmä jeho vlastní, ktorí pre dostupné bývanie chtiac nechtiac musia opustiť mesto.

Som lokálpatriot. Zaujímajú ma všetky témy týkajúce sa Ružomberka. Prioritne sa venujem témam územného, sociálneho a mestkého rozvoja.