Názor: Bytovka, lúčne kvetiny, alebo fantómový domov sociálnych služieb?

Už zajtra môžu poslanci a vedenie mesta rozhodnúť, či na Klačne bude stáť bytovka, obchodné centrum, pošta, kaviareň, fastfood, lekáreň či bankomat, alebo sa vydajú cestou investičnej akcie domova sociálnych služieb, ktorá je v súčasnosti v rozpore s platným územným plánom a mesto naň nemá ani peniaze, ani schopnosti niečo také postaviť.

Hneď v úvode uvádzam, že nie som v žiadnom vzťahu s investorom, spoločnosťou Nelly Consulting ako sa ma istá skupina ľudí snaží označiť. Tak ako sa píše v názve tejto stránky, Ružomberok potrebuje rozvojové a investičné projekty, ktorým nepochybne stavba bytovky s adekvátnou občianskou vybavenosťou je. V princípe je mi tak jedno, kto danú stavbu chce postaviť, dôležitý je výsledok a ten by v tomto prípade mohol byť jasný a hmatateľný – nové byty, obchody a služby pre ľudí. Ako to už však v Ružomberku chodí, ani rýdzo rozvojový projekt v súlade s územným plánom nemusí znamenať, že sa zrealizuje. Ak problém neexistuje niekde na osi vlastníci pozemku-inžinierske siete-miestny “podnikatelia”, problém zaručene vyrobí mesto. V tomto prípade viceprimátor za KDH, ktorý sa nádejá, že zahataním rozvojovej investície si zrejme získa voličov na Klačne, ktorý ho budú opätovne voliť. Určite. Také manažérske schopnosti, ako pán viceprimátor prejavil pri plavárni treba vo voľbách oceniť, čo na tom, že to bude trvať azda dlhšie než dostavba Sagrada Familie v Barcelone, nehovoriac o tom, že to bude hnusná predražená barabizňa. Ale veď no, ľudia si zaslúžia plávať!
 
Späť ale ku Klačnu. Ja osobne na danom sídlisku nežijem, nikdy som nežil a ak sa nič nečakané nestane, nikdy ani žiť nebudem. Napriek tomu ale dokážem skonštatovať, že Klačno je na svoju veľkosť poddimenzované čo sa týka parkovania, občianskej vybavenosti a služieb. Hoci dva z týchto troch problémov by developer dokázal za svoje peniaze sám vyriešiť, časti vedenia mesta to očividne nestačí. Uvažovanie v rámcoch, že získané peniaze z predaja pozemku by sa alokovali na riešenie parkovania a opráv ciest výhradne v obvode Klačno je zrejme nad kapacitné možnosti uvažovania zodpovedných orgánov.
Mestu dnes ani tak nevadí, že investor nepredstavil projekt s podzemným parkovaním. Nevadí mu ani hmota projektu, ani nič konkrétne, kde by sa dal nájsť kompromis ku spokojnosti všetkých zúčastnených. Nevadí dokonca ani cena, či spôsob osobitného zreteľa namiesto verejnej súťaže. Mesto chce jednoducho zachovať “status quo” so zarasteným ihriskom na ktorom sa dnes hráva niekoľko detí. Projekt fantómového domova sociálnych služieb je len zástierkou, ktorú mesto nikdy v danom mieste nezrealizuje. To, že na to už vyhodilo niekoľko tisíc eur je len puncom neschopnosti a amaterizmu súčasného vedenia mesta. Potom sa nečudujme, že raz za desať rokov si v Ružomberskom hlase prečítame ako Ružomberku ubúdajú obyvatelia rýchlosťou hladovej doliny na Gemeri a v susednom Mikuláši sa postaví aj za dva roky viac bytov a domov, než v Ružomberku za 10. 
 
Ale mnohí sa už nádejajú, veď voľby sú za rohom a keď nie budúce vedenie mesta, tak aspoň kultúrny dom, či miesto vo vodárňach, všakže…
Foto: Plán výstavby na sídlisku Klačno od spoločnosti Nelly Consulting
 

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Som lokálpatriot. Zaujímajú ma všetky témy týkajúce sa Ružomberka. Prioritne sa venujem témam územného, sociálneho a mestkého rozvoja.


Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.