Neúspešný začiatok nadstavby

Ružomberčanky otvorili nadstavbu prehrou. Foto: Rudolf Maškurica
Basketbalistky MBK Ružomberok odohrali v sobotu 20. januára stretnutie 1. kola nadstavbovej časti Niké extraligy žien.

Zverenkyne Juraja Suju odštartovali nadstavbu domácim vystúpením proti Slávii Banská Bystrica. Súboje s týmto súperom sú v ostatnom období zárukou atraktívneho a vyrovnaného basketbalu, čoho dôkazom bol aj dnešný duel v Koniarni. Domáce hráčky však v šlágri kola nepredviedli optimálny výkon, no napriek tomu podľahli favorizovanej Slávii len o šesť bodov.

Prvá štvrtina sa niesla vo vyrovnanom duchu. Zápas začali lepšie „pumy“, ktoré sa ujali vedenia 4:0. Liptáčky však zakrátko vyrovnali na 4:4. Domáce hráčky sa prvýkrát dostali do vedenia v polovici tejto časti hry zásluhou Andrey Andělovej – 11:10.

Slávistky síce opäť preklopili stav vo svoj prospech (11:14), no Ružomberčanky kontrovali štyrmi bodmi v rade (15:14). „Ruža“ síce vyhrávala minútu pred koncom úvodnej periódy 17:16, avšak koncovka patril „pumám“, ktoré po tejto časti hry viedli 20:17.

Ako na hojdačke

Liptáčky na začiatku druhej štvrtiny zaostávali o tri body (19:22), lenže piatimi bodmi v sérii sa dostali do vedenia – 24:22. Banskobystričanky však na hodenú rukavicu súpera odpovedali rovnakým spôsobom (24:27).

Po oddychovom čase domáceho trénera Juraja Suju rozjasala Koniareň úspešnou trojkou Oľga Jackovecová, ktorá vyrovnala na 27:27. „Ruža“ síce viedla necelé tri minúty pred koncom polčasu 31:29, no napokon odchádzali do šatní spokojnejšie favorizované hráčky spod Urpína. Tie po úvodnom dejstve vyhrávali 34:31.

Ružomberské trápenie

Úvod druhého polčasu patril domácim hráčkam, ktoré sa dostali do mierneho náskoku – 36:34. Vzápätí síce slávistky otočili stav, lenže o chvíľu znova vyhrávala „Ruža“ – 39:38. Bolo to však naposledy v stretnutí.

Ružomberčanky v tejto časti hry doplácali na mizernú streleckú presnosť z trestných hodov, keď premenili iba šesť pokusov z dvanástich. Okrem toho sa trápili aj streľbe spoza perimetra, keďže v zápase z 27 pokusov dokázali premeniť iba päť. Ďalším kameňom úrazu boli počas celého stretnutia obranné doskoky a celková strelecká úspešnosť, ktorá sa zastavila na hodnote 28 percent.

Napriek tejto skutočnosti však Liptáčky tri minúty pred koncom tretej periódy zaostávali len o bod – 41:42. Koncovku tejto časti hry ale opätovne zvládli lepšie Banskobystričanky, ktoré vyhrávali 44:41.

Dominika Urbanová (s loptou) zaznamenala štyri body. Foto: Rudolf Maškurica

Kontroverzné vylúčenie

Poslednú desaťminútovku začali „pumy“ vo veľkom štýle, keď v priebehu minúty zaznamenali dve úspešné trojky zásluhou Lucie Striešovej a ich náskok bol razom desaťbodový – 41:51. Domáce družstvo sa však nevzdávalo a kontrovalo na 43:51 zo svojho pohľadu.

Následne si však pripísala piatu osobnú chybu ružomberská hráčka Oľga Jackovecová a musela sa predčasne porúčať z palubovky. Treba však dodať, že jej vylúčeniu predchádzalo poriadne kontroverzné rozhodnutie arbitrov. Liptáčky tak prišli osem minút pred koncom duelu o svoju najlepšiu hráčku.

Nedáš, dostaneš

Ružomberčanky to však nezabalili a šesť minút pred záverečným klaksónom prehrávali už len o päť bodov – 48:53. Domáce hráčky boli dokonca blízko k stiahnutiu manka na tri body, no Lucia Hadačová v samostatnom nájazde na kôš nepochopiteľne zlyhala. Tento moment definitívne rozhodol o osude stretnutia. Na druhej strane totiž slávistky vďaka Natálii Martiškovej boli v 10-bodovom trháku (48:58).

Liptáčky síce dvakrát stiahli stratu na úroveň šiestich až siedmich bodov, no Banskobystričanky minútu pred koncom mali k dobru znova 10 bodov – 54:64. V samom závere duelu zaznamenala Dominika Urbanová štyri body, vďaka čomu upravila skóre na konečných 58:64 z ružomberského pohľadu. Čiernou škvrnou inak veľmi dobrého basketbalu boli diskutabilné rozhodnutia arbitrov, ktoré negatívne ovplyvnili celý duel.

Hlasy trénerov

Juraj Suja, tréner MBK Ružomberok: „Som šťastný, že sme s našim výkonom prehrali len o šesť bodov. Nie sme vo forme, naše individuálne výkony sú slabé. Dnes nás asi Slávia šetrila, pretože nielen s týmto výkonom, ale aj parametrami zápasu a štatistikou prehrať len o šesť bodov, to je zázrak. Znovu sme do toho vložili veľa energie, ale bez útočnej kvality a s takou streľbou, akú máme, nemôžeme byť úspešní. Už po prvom polčase sme mohli pokojne viesť o 12 bodov. Basketbal sa však hrá na koše, keď ich nepremeníte z trestných hodov, ani z voľných pozícií, tak nemôžete vyhrať.“

Zuzana Žirková, trénerka Slávie Banská Bystrica: „Bol to ťažký zápas. Vieme, ako sa v Ružomberku hrá, celý duel sa v tomto duchu aj odvíjal. Druhý polčas sme sa zlepšenou obranou dostali do tempa, konečne sme začali kolektívne brániť, pomáhali sme si, mali sme výborný doskok, to veľmi pomohlo. Škoda štyroch inkasovaných bodov na konci. Stretnutie sa lámalo medzi treťou a štvrtou štvrtinou, podarilo sa nám premeniť dôležité koše. Problémy mali obe družstvá, bolo to vyrovnané, avšak dnes sme to zvládli lepšie my, vďaka čomu sme vyhrali.“

Federálny pohár

Najbližší víkend (26. – 28. január) sa ružomberské basketbalistky predstavia na Česko-slovenskom pohári, ktorý sa uskutoční v Piešťanoch. Liptáčky počas troch dní čakajú tri duely, pričom federálny turnaj otvoria štvrťfinálovým vystúpením proti Levharti Chomutov, ktoré je na programe v piatok 26. januára o 14:30 h.

Druhé kolo nadstavby odohrajú zverenkyne Juraja Suju v sobotu 3. februára o 18:00 h na pôde majstrovských Piešťanských Čajok.

Niké extraliga ženy – 1. kolo (nadstavba):

MBK Ružomberok – Slávia Banská Bystrica 58:64 (31:34)

MBK Ružomberok: Andělová 13, Jackovecová 11, Kaljužná 10, Havranová 9, Buknová 5, Urbanová 4, Hadačová a Mikovčáková po 3.

Slávia Banská Bystrica: Martišková 18, Mujovićová 12, Pulliamová 11, Striešová 8, Holíková 6, Burová 4, Malašková 3, Brabencová 2.

Trojky: 5-4. Diváci: 411. Úspešnosť streľby: 28 % – 32 %. TH: 25/17 – 32/28. Rozhodovali: Kúkelčík, Ribakovs, Gacík. Štvrtiny: 17:20, 14:14, 10:11, 17:19.