Nevydarená účasť na federálnom pohári pre ružomberské basketbalistky

Ružomberským basketbalistkám nevyšlo víkendové pôsobenie v Česko-Slovenskom federálnom pohári, keď prehrali v obidvoch zápasoch proti slovenským zástupcom.

Úvodný turnajový zápas dostali Ružomberčanky do osudia basketbalistky Young Angels Košice.  Zápas v ktorom boli Ružomberčanky jasnými favoritkami nezvládli už od úvodu a prvú štvrtinu prehrali o šesť bodov – 15:21.V druhej štvrtine sa Ružomberčankám nepodarilo bodovo dotiahnuť na východniarky, ktoré svoj náskok neustále zvyšovali. V záverečnej dvojminútovke druhej štvrtiny stiahli ružomberské basketbalistky manko na 8 bodov.

Tretia štvrtina veľmi nezmenila obraz predvedenej hry. Ružomberčanky prehrali aj túto štvrtinu a dvojciferný náskok Košičaniek sa neustále prehlboval. Aj napriek 22 bodom Ružomberčanky Graysovej sa nepodarilo „žabkám“ bodovo priblížiť k súperkám z východnej metropoly Slovenska. Najlepšiu odohratú štvrtinu na turnaji vyhrali 24:17, no na finálovú účasť to aj tak nestačilo a zápas prehrali 70:77.

Neúspešný súboj o tretie miesto s Piešťanmi

Po trpkej stopke pred bránami finále dostali Ružomberčanky šancu napraviť si chuť v zápase o tretie miesto s Piešťanskými Čajkami, ktoré vypadli s neskorším víťazom federálneho pohára Hradcom Králové.

Aj napriek tomu, že Ružomberčanky zvládli úvod zápasu lepšie, nastolené tempo si nedokázali udržať a vedenie Piešťanských Čajok doslova viselo vo vzduchu. Čajkám sa podarilo dostať do vedenia ešte v prvej štvrtine, ktorú vyhrali 18:14. V druhej štvrtine sa podarilo ružomberským „žabkám“ bodovo dotiahnuť na súperky, no nie na dlhú dobu. Hráčky z kúpeľného mesta sa opäť dostali do vedenia a svoj náskok zveľadili po dvoch štvrtinách na rozdiel ôsmich bodov – 35:27.

Po polčasovej prestávke sa pokúsili Ružomberčanky do zápasu opäť dostať, čo sa im aj čiastočne podarilo. Náskok súperiek stiahli na rozdiel piatich bodov, no to bolo tak z ich strany v tretej štvrtine všetko. Piešťanské basketbalistky využili zaváhania Ružomberčaniek v ofenzíve a chyby trestali v podobe zvyšovania náskoku. V záverečnej štvrtine sa Ružomberčanky pokúsili o návrat do zápasu. Aj napriek vyhratej záverečnej štvrtine 16:12 sa im zápas zdramatizovať nepodarilo a prehrali 58:65.

Mnoho nevyužitých šancí stálo Ružomberok víťazstvo

Tréner Ružomberčaniek nebol spokojný najmä s efektivitou svojich hráčok. V pozápasovom rozhovore pomenoval chyby, ktoré stáli „žabky“ finálovú účasť na turnaji. „Tento turnaj nám nevyšiel, zastihol nás vo veľmi zlej streleckej forme. V obidvoch zápasoch sme mali katastrofálnu streľbu za tri body. V prvom stretnutí veľa nepremenených trestných hodov, v druhom sme spod koša zahodili množstvo striel, napriek tomu sme prehrali v obidvoch prípadoch o sedem bodov,“ povedal po zápasoch s Košicami a Piešťanmi tréner Juraj Suja.

Do vrcholiacej časti sezóny vidí trénerský štáb aj hráčky chyby, ktoré robia v zápasoch a vo vyraďovacej časti sa ich môžu vyvarovať. „Nie som spokojný s obranou, hlavne v prvom zápase. S Piešťanmi sme ukázali aspoň energiu, mali sme len 11 stratených lôpt, súpera sme preskákali 41:27, 13 útočných doskokov, Čajky len štyri. Bolo vidieť našu aktivitu a snahu. Ale, to bolo málo,” dodal sklamane Suja.

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.